Menu

Biegacz z generalską nominacją

11 lipca 2021 - NEWSY
Biegacz z generalską nominacją

Maratończyków cechuje wytrwałość i zdyscyplinowanie. Roman Kuster przez ponad 30 lat przekłada te cechy charakteru na służbę w policji. W Święto Policji otrzyma generalskie szlify i nominację na nadinspektora. Obecnie pełni funkcję Zastępcy Komendanta Głównego Policji, a w środowisku sportowców znany jest jako uczestnik biegów, triathlonów i patron wielu zawodów.

Wielkopolski policjant konsekwentnie realizuje swoje biegowe założenia. Pasję do sportu dzieli razem ze swoją żoną Agnieszką, która ma na swoim koncie liczne zwycięstwa w kategorii kobiet w biegach i w triathlonach. Roman Kuster udowodnił, że na realizację biegowych marzeń nigdy nie jest za późno. Będąc po 40-stce rozpoczął treningi pod okiem Przemysława Walewskiego, podwójnego mistrza Europy w maratonie. Celem było najpierw złamanie 40 minut na 10 km.

„Romek nigdy nie wykręcał się brakiem czasu, znajdował możliwości na zrobienie treningu wczesnym rankiem, albo późnym wieczorem – opowiada maratończyk i trener Przemysław Walewski. – Plan treningowy był zresztą tak przygotowany, by uwzględniał obowiązki służbowe. Wtedy Romek był komendantem miejskim w Poznaniu. To stara zasada w sporcie, że trening czyni mistrza”.

Na rezultaty treningów nie trzeba było długo czekać i efektem była „życiówka” 37:11, a po drodze wynik na dystansie półmaratonu 01:22:05.

Generał z Wielkopolski spróbował też sił w triathlonie i w kolarstwie. Wspiera liczne inicjatywy. W Poznaniu odbywają się m.in. Mistrzostwa Policji Policjantów w biegu po schodach Collegium Altum, Mistrzostwa Wielkopolski Policjantów na 10 km w ramach Biegu Ognia i Wody na Torze Poznań i rywalizacja w duathlonie w ramach Pucharu Wielkopolski Służb Mundurowych. „Zawody motywują do systematycznych treningów, które podnoszą ogólny poziom sprawności fizycznej”, podkreśla biegający policjant. Policjanci mają okazję rywalizacji podczas tych zawodów ze strażakami, żołnierzami, reprezentantami Wielkopolskiej Gwardii Honorowej.

Mistrzostwa Wielkopolski Policjantów na 10 km rozgrywanych w ramach Bieg Ognia i Wody na Torze Poznań

W tym roku świeżo nominowanego generała czeka nowe wyzwanie – start w Mistrzostwach Polski Policji w kolarstwie szosowym rozgrywanych podczas Tour de Pologne Amatorów. W tej dyscyplinie przykład idzie z samej góry od Komendanta Głównego Policji generalnego inspektora Jarosława Szymczyka, który z powodzeniem startuje w kolarskich zawodach. Roman Kuster nie ukrywa jednak, że jego największą pasją jest bieganie. „Mam jeszcze tutaj jedno zadanie do wykonania – śmieje się. – Chciałbym złamać 3 godziny w maratonie. Sport jest dla mnie bardzo ważny. Daje mi nie tylko zdrowe podstawy życia, ale sprawia mi wiele radości i wzmacnia silną wolę. „

Od prawej: Roman Kuster i Przemek Walewski. Fot. Maciej Kopiński

Fot. Archiwum Romana Kustera i Przemysława Walewskiego