Menu

Dlaczego warto rozpocząć treningi biegowe?

2 kwietnia 2022 - ABC dla początkujących, Plany treningowe, Praktyczne Porady, przygotowanie kondycyjne
Dlaczego warto rozpocząć treningi biegowe?

Bieganie to jedna z najprostszych form aktywności fizycznej, która pomaga nam zadbać o szczupłą sylwetkę, dobrą kondycję organizmu i świetne samopoczucie. Korzyści płynących z regularnego joggingu jest jednak znacznie więcej. Dlaczego warto rozpocząć treningi biegowe? Podpowiadamy.

Bieganie jest zdrowe

Każda forma aktywności fizycznej, w tym również bieganie, ma korzystny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Regularne treningi nie tylko pomagają nam utrzymać w dobrym stanie nasz układ mięśniowo-szkieletowy, ale również obniżają ryzyko zachorowania na choroby metaboliczne takie jak cukrzyca i miażdżyca oraz schorzenia sercowo-naczyniowe. Aktywność ta poprawia sprawność naszego układu oddechowego i krążeniowego.

Badania wykazują, że osoby, które regularnie biegają, mają o 30% niższe ryzyko śmierci spowodowanej problemami sercowo-naczyniowym. Podczas tej aktywności intensywnie dotleniamy nasz organizm, a co za tym idzie, wszystkie komórki naszego ciała szybciej się regenerują i lepiej pracują. Wbrew powszechnie obowiązującej opinii osoby, które mają problemy z kolanami, mogą dzięki bieganiu pozbyć się tego bólu. Treningi takie jednak muszą być poprzedzone konsultacją z lekarzem, który stwierdzi czy w naszym przypadku taka aktywność jest zalecana.

Bieganie jako sposób na szczupłą sylwetkę

Regularne treningi biegowe, tak jak każdy inny wysiłek fizyczny np. kolarstwo, piłka ręczna czy też koszykówka zwiększają wydatek energetyczny, a co za tym idzie, jeśli są połączone z odpowiednio dobraną, zdrową i zbilansowaną dietą pomagają nam zrzucić zbędne kilogramy. Mimo początkowych trudności, jakie niedoświadczonym biegaczom może sprawiać ta aktywność — warto wytrwać w swoich postanowieniach, ponieważ nadwaga i otyłość prowadzą do wielu chorób metabolicznych i sercowych oraz zwiększają ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory. Dlatego biegając, dbamy o swoje zdrowie i sylwetkę.

Bieganie poprawia nasze samopoczucie

Warto rozpocząć treningi biegowe również ze względu na swoją psychikę. Uprawiając sport, obniżamy nasz poziom stresu i czujemy się bardziej zrelaksowani i wypoczęci. Potwierdzają to przedstawiciele ze świata sportu, w tym także takich firm jak legalne zakłady bukmacherskie. Badania wykazują, że po aktywności fizycznej następuje obniżenie poziomu kortyzolu, czyli hormonu stresu w naszej krwi, a jednocześnie uwalniają się hormony szczęścia, zwane endorfinami.

Osoby, które rozpoczynają ćwiczenia, już po 30 minutach zaczynają odczuwać przyjemność i satysfakcję z tej aktywności, a jednocześnie są zrelaksowane. Bieganie poprawia również koncentrację, szybkość kojarzenia i jakość snu. Osoby regularnie ćwiczące, rzadziej mają problemy z zasypianiem i bezsennością, dzięki czemu rano budzą się wypoczęci i pełni energii.

Artykuł promocyjny