Menu

Nasz Patronat. Super League Triathlon rusza w piątek! Co będzie się działo nad Maltą?

28 czerwca 2018 - Biegaj i Zwiedzaj, NEWSY, Zapowiedzi
Nasz Patronat. Super League Triathlon rusza w piątek! Co będzie się działo nad Maltą?

Już jutro w Poznaniu wystartują pierwsze w Europie zawody cyklu Super League Triathlon (SLT), innowacyjnej ligi triathlonowej założonej przez dwukrotnego mistrza świata na dystansie IRONMAN – Chrisa McCormacka. Nasz kraj reprezentować będą najlepsze polskie triathlonistki, uczestniczki Igrzysk Olimpijskich – Agnieszka Jerzyk i Maria Cześnik.

Sportowy festiwal rozpocznie się w piątek. Na starcie o godzinie 14.00 zobaczymy w pierwszej odsłonie zawodniczki a godzinę później zawodników PRO. W piątek o godzinie 18.00 w biegu Semilac pobiegną tylko … kobiety. Spektakularny wyścig elity będzie można śledzić z trybun nad Maltą. W sobotę kolejny odsłona PRO rozpoczynająca się o godzinie 16.00. Wcześniej o godzinie 8.00 wystartują zawodnicy na dystansie „połówki”. W niedzielę kolejna dawka emocji. Początek o godzinie 8.00, gdyż wtedy wystartują zawodnicy na 1/8 a o godzinie 10.00 rywalizację rozpoczną zawodniczki w „złotej fali” kobiet, a następnie pozostali uczestnicy zmagań w popularnej „ćwiartce”. Na starcie zobaczymy też dwie sztafety WSZYSTKOOBIEGANIU.PL – kobiecą i męską.

Co rezeba wiedzieć o SLT? Liga wystartowała w Australii w 2017 roku. Na Super League Triathlon składają się dwa cykle zawodów – kwalifikacyjny oraz mistrzowski. W ramach tego pierwszego triathloniści walczą o punkty umożliwiające im start w imprezach mistrzowskich. Cykl mistrzowski to starty ścisłej światowej czołówki triathlonistów, w jednych z najbardziej prestiżowych lokalizacji na świecie. Pula nagród cyklu wynosi ponad 1,5 miliona dolarów, a nagrody finansowe dla zawodników są znacznie większe niż w jakiejkolwiek innej serii imprez triathlonowych.

Super League Triathlon to seria wyścigów stworzona przede wszystkim z myślą o kibicach. W tradycyjnym triathlonie długość tras powodowała, że zawodników widziało się jedynie w strefie zmian i na mecie. SLT to seria krótkich, dynamicznych wyścigów zapewniająca fanom triathlonu pełne akcji i sportowych emocji przeżycia. Kibice mogą obserwować zmagania najlepszych triathlonistów na świecie od startu do mety i wraz z nimi przeżywać każdy etap rywalizacji. Zawody cyklu SLT mają zainteresować triathlonem nową generację odbiorców, zapewniając wsparcie i inspiracje dla przyszłych mistrzów oraz promując zdrowy styl życia w społeczeństwie.

– SLT ma zaangażować i zainspirować szerszą grupę odbiorców do bycia częścią tego fantastycznego sportu. Przy pomocy „Drogi do Super League Triathlon” opowiadamy historie o przyszłych mistrzach. Wykorzystujemy nasze zaangażowanie w innowacje i rozrywkę, nadając komercyjne i globalne znaczenie następnemu pokoleniu gwiazd sportu i torując drogę przyszłym bohaterom – mówi prezes i współzałożyciel SLT, Michael D’hulst.

Planowane są łącznie dwa wydarzenia kwalifikacyjne. W trakcie emocjonującego weekendu w Poznaniu (29 czerwca – 1 lipca 2018) dziesięciu sportowców zostanie nagrodzonych „złotym biletem”, który gwarantuje miejsce w SLT Championship Series. Kolejni zawodnicy będą mieli szansę na start w SLT Championship Series poprzez udział w eliminacjach w kanadyjskim Penticton, które odbędą się 17-19 sierpnia 2018. W Poznaniu zawodnicy i zawodniczki PRO będą startować w formule Triple Mix i Eliminator. Konkurencje te wyłonią piątkę kobiet oraz piątkę mężczyzn, którzy zakwalifikują się do Super League Triathlon Championship. W piątek, 29 czerwca, będzie miał miejsce wyścig w formule Triple Mix, która testuje wszechstronność i zdolność adaptacji zawodników poprzez przemieszanie tradycyjnej kolejności dyscyplin triathlonowych w trzech rundach. Pozycja startowa do kolejnego etapu jest zależna od pozycji na mecie poprzedniego etapu. Etap 1 zaczyna się ze startu wspólnego. Etap 2 i 3 zaczynają się jako pościg, gdzie każdy kolejny zawodnik startuje dokładnie po czasie, jaki dzielił go od zwycięzcy poprzedniego etapu. Triple Mix obejmuje również 90-sekundowy okres “Live Elimination penalty”. Jeśli któryś z zawodników zanotuje stratę do lidera większą niż 90s na którymkolwiek z etapów czy dyscyplin wyścigu, będzie z niego automatycznie usuwany. Pościgowa formuła wyścigu zmusza do przetrwania na trasie i twardej walki oraz taktycznego myślenia, by zostać jak najbliżej lidera. Zwycięzcą Triple Mix jest zawodnik, który przekroczy linię mety jako pierwszy w trzecim – finałowym etapie.

Następnego dnia odbędzie się wyścig w formule Eliminator, która łączy w sobie szybkość i wytrzymałość. On również jest rozgrywany w trzech rundach. Do każdej kolejnej rundy dostaje się określona liczba zawodników, którzy zajęli najwyższe miejsca w poprzednim etapie. Pierwszy zawodnik na mecie trzeciej rundy jest zwycięzcą całego wyścigu. Dodatkowym elementem Eliminatora jest 10-minutowa przerwa pomiędzy rundami, która rozpoczyna się, gdy pierwszy zawodnik przekroczy linię mety danej rundy. Oznacza to, że każdy kolejny triathlonista ma mniej niż 10 minut przerwy! Szybkie i emocjonujące formaty SLT sprawiają, że rywalizacja będzie bardziej ekscytująca i atrakcyjna dla kibiców niż kiedykolwiek wcześniej.

Eliminacje do najbardziej prestiżowej ligi triathlonowej na świecie przyciągną do Poznania jednych z najlepszych triathlonistów i triathlonistek na świecie. Swój udział w wyścigu eliminacyjnym zapowiedzieli m.in. francuz Raphael Montoya, Mistrz Świata U23 z 2017 oraz Mistrz Świata Juniorów z 2014 roku, oraz kanadyjski olimpijczyk Tyler Mislawchuk. Wśród mężczyzn Polskę reprezentować będą m.in. Mistrz Polski na dystansie olimpijskim Kacper Stępniak oraz wicemistrz Polski na dystansie średnim Tomasz Szala. Wśród kobiet będziemy mogli podziwiać m.in. australijską olimpijkę Emmę Jackson oraz jej rodaczkę Emmę Jeffcoat, która w 2018 wygrała już zawody Pucharu Świata w Mooloolaba oraz Mistrzostwo Australii na dystansie sprinterskim.

Nasz kraj reprezentować będą najlepsze polskie triathlonistki, uczestniczki Igrzysk Olimpijskich i multimedalistki różnych zawodów triathlonowych na całym świecie – Agnieszka Jerzyk i Maria Cześnik.
Poznańskie święto triathlonu

Super League Triathlon Poznań to znacznie więcej niż tylko wyścig kwalifikacyjny cyklu SLT. W ramach najdłuższego w Polsce, 4-dniowego festiwalu triathlonu odbędą się również starty amatorów na trzech dystansach indywidualnych (112,99 km, 56,5 km oraz 28,25 km), a także start drużynowy na dystansie 56,5 km. To niepowtarzalna okazja dla pasjonatów triathlonu z całej Polski, aby wystartować w ramach jednego wydarzenia z najlepszymi zawodnikami na świecie. Z okazji tej zdecydował się skorzystać m.in. medalista Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi Jan Szymański, który w Poznaniu zadebiutuje w triathlonie.


Więcej informacji  stronie www.superleaguepoznan.com.Super League Triathlon Poznań 2018 potrwa od 29 czerwca do 1 lipca 2018 r. Współorganizatorem i patronem honorowym wydarzenia jest Miasto Poznań.