Menu

Jak dobrać odpowiednie buty do biegania?

4 lutego 2021 - ABC dla początkujących, Obuwie, Praktyczne Porady, Sprzęt
Jak dobrać odpowiednie buty do biegania?

Bieganie to jedna spośród tych dyscyplin sportowych, która powraca każdego roku niczym bumerang, zwykle na wiosnę, kiedy to pragniemy zadbać o swoją sylwetkę, żeby móc pięknie się prezentować w letnich ubraniach. Niemniej jednak wielu z nas nie wie jak zacząć biegać i co jest potrzebne już na początku do uprawiania tego sportu.

Jak wydaje się niektórym osobom, wystarczą buty sportowe, odzież sportowa i wzięcie ze sobą butelki z wodą i już można zacząć bieganie. Tymczasem trzeba się do tego właściwie przygotować.Najważniejszą częścią stroju biegacza są niewątpliwie buty biegowe. Nie mogą to być jednak pierwsze lepsze adidasy, ale specjalistyczne buty do biegania, które należy dobrać do swoich potrzeb i preferencji. Jak dobrać buty do biegania? W poniższym artykule podpowiemy, czym powinno się odznaczać dobrze dobrane obuwie biegowe. 

Czym powinniśmy kierować się w czasie wybierania butów do biegania? 

Bez względu na to, czy będą to buty do biegania Adidas czy też buty do biegania Nike, ich wybór jest dosyć trudny. Tym bardziej dla laików. Czasy, gdy do wyboru mieliśmy wyłącznie parę modeli, dawno już minęły. Nazwy obecnie stosowanych technologii, mogą przyprawiać nas o zawrót głowy. Różnego typu wzmocnienia, pianki są nieodłączną częścią współcześnie oferowanych nam butów biegowych. W jaki sposób dobrać najlepsze dla nas obuwie do biegania? 

Obuwie dobrze dobrane do naszych stóp 

Według standardowego podziału wyróżniamy trzy typy stóp: zwykłe, supinujące i pronujące. 

Typ pronujący to taki, gdzie stopy mocniej dociskają do środka. Oznacza to, iż podbicie znajduje się trochę niżej, aniżeli u osób mających zwykle stopy, jak również, iż większa część podeszwy styka się bezpośrednio z podłożem. W takim wypadku konieczne będzie zainwestowanie w obuwie mające wsparcie dla wewnętrznej części naszych stóp. 

Typ supinujący jest przeciwieństwem pronowania. W tym przypadku, większy ciężar będzie się opierał na zewnętrznej części stóp. Wyższe jest także podbicie. Z uwagi na to, w czasie biegu na nasze stopy działa dużo większa siła, a co za tym idzie, zwiększeniu ulega prawdopodobieństwo urazów. Istotne jest zatem, żeby osoby mające supinujące stopy kupowały buty z dobrej jakości amortyzacją. Żeby móc sprawdzić, jaki typ stóp posiadamy, warto spojrzeć na podeszwy butów najczęściej przez nas noszonych. W zależności od nacisku będą one w różnych miejscach wytarte. 

Typ nawierzchni, po której będziemy biegać 

W wypadku, gdy nasza trasa biegu przebiega głównie po twardych chodnikach, wyżwirowanych dróżkach w parku, czy bieżniach, najlepiej wybrać lekkie obuwie, które będzie odpowiednio przylegało do stopy. W przypadku bardziej błotnistych, miękkich nawierzchni, najlepiej sprawdza się obuwie trailowe odznaczające się dobrą przyczepnością. 

Rozmiar butów do biegania

Podczas wybierania butów do biegania, zwróćmy uwagę, aby były one odpowiednio większe. W czasie intensywnych treningów stopy pracują, a zatem także i puchną. Ponadto odbijanie się palców o przód obuwia, może zakończyć się kontuzją, a nawet i zaczernieniem paznokci. Musimy zatem wybrać buty o pół albo nawet i o rozmiar większe i dokładnie je przed każdym treningiem sznurować. 

Ważna jest także wygoda 

W przypadku starannego sznurowania obuwia, stopa powinna zostać odpowiednio osadzona w jego cholewce i nie może się poruszać. Tak samo ważne będzie to, żebyśmy nie odczuwali zbyt silnego nacisku. Może on bowiem zakończyć się obtarciami, które nie pozwolą nam na trenowanie przez dłuższy okres.

Nasza waga i odpowiednio do niej dobrana amortyzacja obuwia biegowego, jak również doświadczenie

Inaczej będzie wyglądać obuwie przeznaczone do codziennych przebieżek po osiedlu, zaś inaczej do startów w maratonach. Budowa tych ostatnich, nie jest zalecana dla osób początkujących. Ich wsparcie dla stóp jest naprawdę niewielkie, niemniej jednak są dzięki temu lekkie. Dzięki temu można wykonywać bardziej dynamiczne ruchu, co zaś przekłada się bezpośrednio na szybsze tempo. Osoby niedoświadczone mogą jednakże nabawić się urazów. 

Waga obuwia 

Biorąc pod uwagę czysto naukowe podejście, im lżejsze będzie obuwie, tym mniej energii potrzeba do wprawiania go w ruch, celem wykonania pełnego kroku. 

Niemniej jednak redukcja wagi butów ma również wpływ na zmniejszenie wygody jego noszenia, ochronę i stabilność. Zatem zaleca się wybieranie jak najlżejszych butów, które odznaczają się wszelkimi wymaganymi właściwościami i będą w stanie zapewnić nam komfort użytkowania. 

Na przykład, buty do biegania, które ważą mniej aniżeli 200 g, na ogół projektowane są z myślą o wyścigach, gdzie wydajność stanowi kluczową kwestię. Jednakże większość butów do biegania, waży przeważnie 250-300 gramów. 

Oddychające i wodoodporne 

Panuje pewna zasada, iż uliczni biegacze, poszukują zwykle w kupowanym obuwiu przewiewności, głównie w suchych i gorących miejscach. 

Buty, które zapewniają wysoki poziom ochrony przed wilgocią, chociażby za sprawą zastosowania membrany Gore-Tex, stworzone zostało przede wszystkim dla biegaczy przełajowych albo dla tych, którzy biegają bez względu na warunki atmosferyczne. 


Artykuł promocyjny.