Menu

Jak dobrać odpowiednie obuwie do biegania

4 listopada 2020 - NEWSY
Jak dobrać odpowiednie obuwie do biegania

Właściwie dopasowany typ butów do biegania może w znaczący sposób poprawić komfort treningu oraz uchronić przed kontuzjami. Aby zapewnić bezpieczeństwo swoim stawom oraz upewnić się, że przygoda z bieganiem stanie się nieprzemijającą pasją, warto poświęcić moment na dobranie odpowiedniego obuwia. Wybór produktów jest tak szeroki jak preferencje treningowe biegaczy.

Wśród asortymentu można znaleźć obuwie do biegania w terenie po miękkiej nawierzchni, posiadające solidną amortyzację buty do biegów po asfalcie, a także opcje pośrednie. Aby wybrać odpowiedni model dla siebie, należy wziąć pod uwagę takie czynniki jak planowana intensywność treningów, teren, posiadany rodzaj stopy, a także dobrze wymierzony rozmiar.


Rola jaką odgrywa dobre obuwie w treningach biegowych

Aby odczuwać maksymalną przyjemność z treningu i uchronić przed kontuzją, wskazane jest zapewnienie swojej stopie maksymalnego bezpieczeństwa i komfortu. Wszystko to mogą zagwarantować odpowiednie buty do biegania. Bieganie w źle dobranym obuwiu i spowodowana tym kontuzja potrafi wyeliminować bieganie z planu dnia na długie dni, czy nawet miesiące.


Dla wprawionego biegacza, pokonującego wiele kilometrów tygodniowo, profesjonalne obuwie staje się koniecznością, również ze względu na wygodę i estetykę biegu. Wysoki komfort treningu mogą zapewnić buty do biegania Adidas, bądź inne profesjonalne modele, stworzone specjalnie z myślą o biegaczach. Produkt takiego przeznaczenia gwarantuje, że godziny spędzone na treningu zaprocentują. Wśród dostępnych opcji można znaleźć modele dla początkujących, charakteryzujące się podwyższoną amortyzacją, jak i buty do biegania dla zaawansowanych biegaczy, posiadające w podeszwie wkładkę z włókna węglowego, wpływającą na zwiększenie siły wybicia.

Amortyzacja i dobrze dobrany rozmiar kluczową kwestią

Początkujący powinni zwrócić uwagę, aby buty były wyposażone w zwiększoną amortyzację, która zapobiegnie przeciążeniom stawów i kolan. Męskie obuwie do biegania w szczególności powinno być rozwinięte w tym kierunku, ze względu na zwiększoną wagę biegacza i spore działanie siły ciężkości na kolana. W przypadku planowania dłuższych tras biegowych i dużego obciążenia treningowego, koniecznie należy zadbać o ten aspekt w obuwiu. Dobra amortyzacja, taka, którą zapewniają między innymi buty do biegania Adidas, potrafi sprawić, że bieg jest lekki i przyjemny, nie odczuwa się niedoskonałości twardego podłoża, co w dłuższej perspektywie czasu mogłoby doprowadzić do poważnych kontuzji i problemów z kolanami.

Niezależnie od trybu biegania, czy jest to czysto amatorska rozrywka lub może przygotowania do maratonu, konieczne staje się zadbanie o prawidłowy rozmiar obuwia. Kupując produkty z tej kategorii warto zwrócić uwagę na to, że stopa powiększa się podczas biegu, dlatego warto uprzednio zmierzyć dokładnie stopę i dodać do typowej rozmiarówki nawet do pół centymetra. Dzięki temu stopa będzie spoczywać pewnie w obuwiu, nie uciskana w żaden sposób. Zbyt ciasne męskie buty do biegania mogłyby spowodować bolesne obcieranie paznokci i dyskomfort związany z biegiem.


Wpływ typu stopy na wybór odpowiedniego obuwia do biegów

Ludzkie stopy są tak szeroko zróżnicowane, że producenci wychodząc naprzeciwko potrzebom biegaczy wprowadzili na rynek kilka uogólnionych typów obuwia. Każda osoba posiada indywidualny kształt i wysklepienie stopy, a nawet sposób jej stawiania, stąd kolejna trudność w doborze odpowiedniego sprzętu. Głównymi profilami stopy, które podpowiadają biegaczom, jakie buty do biegania męskie będą dla nich odpowiednie, są supinujący, neutralny i pronujący. Dla pierwszych dwóch profili dedykowana jest kategoria neutralna, zaś osobom pronującym, z płaskostopiem podłużnym lub poprzecznym, proponowane są buty stabilizujące. Aby określić profil stopy, można wykonać łatwy, domowy test, stawiając mokrą stopę na kartce papieru i badając jej kształt.

Zwracanie uwagi na rodzaj nawierzchni do treningów

Istotną kwestią przy wyborze obuwia treningowego jest teren, po którym zamierza się biegać. Inny rodzaj obuwia sprawdzi się na górskich, trudnych terenach, miękkich leśnych ścieżkach, a zupełnie odmienne buty należy dobrać do twardych asfaltowych nawierzchni. Istnieje podział butów biegowych na dedykowane dla biegów terenowych i asfaltowych. Obuwie męskie Adidas do biegów typowo po twardej nawierzchni wyróżnia się ulepszoną amortyzacją i odpornym na ścieranie bieżnikiem, który pozwala na długie użytkowanie produktu i sprawdza się przy dużej powtarzalności kroków. W przypadku butów do treningów w terenie podział na kategorię neutralną i pronującą traci na wadze, gdyż każdy wykonany krok i podbieg jest wykonywany innym sposobem. Najobszerniejszą grupą obuwia są buty uniwersalne, przeznaczone dla osób preferującym bieganie po różnych terenach i często zmieniających podłoże.


Zróżnicowany typ obuwia dostępnego na rynku pozwala na dobór modelu odpowiadającego biegom terenowym, przeprowadzanym na bieżni, jak również po twardej, asfaltowej nawierzchni. Polecane modele możesz sprawdzić na Adrenaline.pl i zdecydować się na odpowiadające Twoim potrzebom obuwie treningowe do biegania. Stosując się do powyższych wskazówek, możesz być pewnym, że uda Ci się znaleźć odpowiadający model, z którym bieganie stanie się przyjemnym nawykiem.


Partnerem artykułu jest pozycjonowanie stron Adcube.

Artykuł sponsorowany