Bieg im. o. Józefa Jońca SP to prawdziwy festiwal biegania, który jest największą imprezą biegową w Wielkopolsce pod względem liczby startujących dzieci i młodzieży. W zawodach uczestniczy ponad 1500 biegaczy, w tym ok. 1250 stanowią dzieci i młodzież oraz ok. 250 dorosłych biegaczy.
Organizatorami wydarzenia są Zespół Szkół Zakonu Pijarów oraz Poznański Oddział Stowarzyszenia Parafiada im. o Józefa Jońca. Impreza, organizowana cyklicznie od 2011r., służy przede wszystkim popularyzacji biegania, zarówno wśród dzieci i młodzieży, jak i wśród dorosłych. Patronem wydarzenia jest ojciec Józef Joniec SP, pijar, który zginął w katastrofie lotniczej w 2010 r. , człowiek zasłużony dla promocji wychowania dzieci i młodzieży poprzez sport. Bieg kontynuuje dzieło jego życia, parafiadę. Założone przez o. Jońca Stowarzyszenie Parafiada im. Św. Józefa Kalasancjusza rozwija i koordynuje wyjątkowy program edukacyjno-wychowawczy: parafiada promuje wychowanie młodego pokolenia poprzez wiarę, kulturę i sport. Motto biegu: „Ruch rzeźbi umysł, serce i ciało” wywodzi się od nazwy programu realizowanego przez Stowarzyszenie Parafiada.
Zawody mają formę festiwalu biegowego. W 14 biegach na różnych dystansach wystartowały dzieci i młodzież w swoich kategoriach wiekowych. W biegu głównym w kategorii open na dystansie 3 km rywalizowali zawodnicy w różnym wieku. W konkurencji drużynowej – sztafety rodzinne. Trasy biegów przełajowych wiodły po osiedlowych ścieżkach i terenach zielonych. Centrum zawodów, start i meta zlokalizowane były na boisku szkolnym. Każdy uczestnik, który ukończył bieg, został nagrodzony medalem, wyjątkowym, bo specjalnie wybitym na te zawody. Medal jest nagrodą za podjęty wysiłek, pokonanie swoich ograniczeń i dobiegnięcie do mety. W tym biegu każdy jest zwycięzcą. Puchary i nagrody rzeczowe otrzymują najlepsi biegacze w każdej kategorii.
Podczas 9. Biegu Jońca odbyła się też akcja charytatywna „Biegnę dla Adama”, której celem jest wsparcie leczenia i rehabilitacji siedemnastoletniego sportowca, zapaśnika, który doznał kontuzji kręgosłupa podczas treningu. Zawodnicy pobiegli z przypiętymi do koszulek wykupionymi specjalnymi kartami-cegiełkami. Pod koniec imprezy odbył się też specjalny symboliczny Bieg dla Adama, w którym wezmą udział wszyscy chętni uczestnicy- także kibice, wolontariusze, organizatorzy.
Fot. Mateusz Ziętkiewicz