Menu

Spieszymy na pomoc! Biegacze nadają tempo Wielkopolskiej Gwardii Honorowej

9 lipca 2020 - NEWSY, Zapowiedzi
Spieszymy na pomoc! Biegacze nadają tempo Wielkopolskiej Gwardii Honorowej

Na naszych łamach pisaliśmy już o charytatywnej akcji biegaczy działających w formacji Wielkopolskiej Gwardii Honorowej dla szpitala w Pleszewie i wielkopolskich strażaków. Przekazano wtedy maseczki chirurgiczne i fartuchy ochronne potrzebne, by nieprzerwanie leczyć nie tylko chorych, którzy zakażeni zostali koronowirusem COVID-19.

Gwardia oficjalnie działa od tego roku, a od samego początku aktywnie działają w niej wielkopolscy biegacze, kolarze i triathloniści. Na początku lipca akt nominacji na Szefa Sztabu Głównego otrzymał starszy brygadier w st. rez. Tomasz Wiśniewski, a dokument wręczył Komendant Główny Kapitan Gwardii Przemysław Walewski. Akt Nominacji zatwierdził obok Komendanta Głównego Kapitana Przemysława Walewskiego także Inspektor Generalny Wielkopolskiej Gwardii Honorowej pułkownik dypl.pilot w st.spocz. Zdzisław Domański.

Tomasz Wiśniewski to nie tylko wysoko wykwalifikowany strażak i biegły sądowy, ale także płetwonurek, kolarz i biegacz, który jest pomysłodawcą i organizatorem pierwszych Mistrzostw Polski Strażaków w Triathlonie (2018) i współorganizatorem „Biegu Ognia i Wody” na Torze Poznań.

Tomek Wiśniewski

W ramach Regimentu Operacyjnego działa Pododdział Wsparcia Ratowniczego, którego specjaliści planują m.in. praktyczne szkolenia i warsztaty z pierwszej pomocy oraz działań ratowniczych dla biegaczy, kolarzy i triathlonistów.

„Bardzo często zdarza się, że podczas treningów, zawodów jesteśmy świadkami wielu zdarzeń, w których potrzebna jest natychmiastowa pomoc i skuteczne działanie”, podkreślają oficerowie Wielkopolskiej Gwardii Honorowej Tomasz Wiśniewski i Przemysław Walewski.

Dewizą gwardzistów jest „Honor to Służba”. Wielkopolska Gwardia Narodowa nawiązuje do tradycji Straży Ludowej i oddziałów Armii Wielkopolskiej walczących w Powstaniu Wielkopolskim, jednostek Wojska Polskiego II RP i wielkopolskich formacji walczących na frontach II wojny światowej. Członkowie mają obowiązek uczestniczyć w akcjach i organizowanych ćwiczeniach obrony cywilnej i przysposobienia wojskowego oraz do zdobywania kwalifikacji, ćwiczeń i aktywnego udziału w akcjach ratowniczych w czasie pożarów, klęsk żywiołowych i likwidacji zagrożeń środowiska naturalnego oraz w innych działaniach mających na celu obronę i ochronę ludzkiego życia.