Ceremonię otwarcia mistrzostw poprowadzili Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński, Prezes PZLA Henryk Olszewski, Zastępca Prezydenta Miasta Poznania Jędrzej Solarski. Prezes Henryk Olszewski wypowiedział tradycyjną formułę: „97. Mistrzostwa Polski uważam za otwarte”.
Mistrzostwa odbywają się w roku jubileuszu 100-lecia istnienia Wielkopolskiego Związku Lekkiej Atletyki, dlatego zaraz po ceremonii otwarcia Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński wręczył odznaczenia państwowe wybitnym sportowcom i działaczom związanym z wielkopolską lekkoatletyką. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski uhonorowany został Tadeusz Osik, Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski otrzymali Mieczysław Kaczor i Marian Dudziak.
Wręczono również odznaczenia Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Województwa Wielkopolskiego i Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Wręczali je prezes PZLA Henryk Olszewski, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego Jacek Bogusławski, Dyrektor Departamentu Kultury Fizycznej i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, Tomasz Wiktor oraz prezes Wielkopolskiego Związku Lekkiej Atletyki Jacek Biernacki. Pełna lista uhonorowanej poniżej artykułu.
Pierwszą konkurencją rozgrywaną po ceremonii były preeliminacje mężczyzn w biegu na 100 m. Zgodnie z programem imprezy pierwszego dnia mistrzostw rozstrzygnięto rywalizację w 12 konkurencjach. Triumfowali faworyci. Niektóre finały dostarczyły kibicom wielu emocji.
Niezbędnik kibica – najważniejsze informacje
Pierwszą zakończoną konkurencją było pchnięcie kulą kobiet, w którym triumfowała Paulina Guba (18.29), pokonując Klaudię Kardasz i Maję Ślepowrońską. Ze względu na fantastyczne tegoroczne rekordy Polski Marii Andrejczyk i Marcina Krukowskiego szczególnie wyczekiwany przez poznańską publiczność był rzut oszczepem. Andrejczyk nie zbliżyła się na Golęcinie do wyniku ze Splitu, ale pewnie wygrała z Klaudią Regin i Karoliną Bołdysz. Krukowski w swoim konkursie był jedynym zawodnikiem, który przekroczył granicę 80 metrów (83.86) pokonując Cypriana Mrzygłoda i Mateusza Kwaśniewskiego.
Emocjonująca okazała się końcówka konkursu trójskoku pań. W piątej kolejce Karolinie Młodawskiej udało się przeskoczyć prowadzącą od początku Adriannę Szóstak. Zawodniczka OŚ AZS Poznań odpowiedziała błyskawicznie i skokiem na odległość 13.92 odzyskała prowadzenie i ostatecznie zapewniła sobie złoto. Trzecie miejsce zajęła Agnieszka Bednarek. W konkursie męskim bezkonkurencyjny był Adrian Świderski ze swoim najlepszym tegorocznym wynikiem (16.38) na podium za nim znaleźli się Filip Sacha i Dawid Krzemiński.
Bez niespodzianek było również w męskiej kuli, gdzie Michał Haratyk (20.81) triumfował przed Jakubem Szyszkowskim i Janem Parolem.
W konkurencjach biegowych pierwszego dnia zawodów poznaliśmy mistrzów i mistrzynie Polski na 100m, 1500m oraz 3000m z przeszkodami. Najpierw rywalizowali średniodystansowcy. Zarówno wśród pań jak i panów walka o złoto rozstrzygnęła się po zaciętym finiszu. Eliza Megger wyprzedziła prowadzącą jeszcze przed ostatnim wirażem poznaniankę Martynę Galant, brąz wywalczyła Beata Topka. Finał mężczyzn, zgodnie z oczekiwaniami, rozstrzygnęli między sobą Marcin Lewandowski (złoto) i Michał Rozmys (srebro), na trzecim miejscu przybiegł Andrzej Kowalczyk.
Mistrzem Polski w biegu na 100 m został Dominik Kopeć (10.31) o jedną setną sekundy wyprzedzając Przemysława Słowikowskiego, kibiców ucieszył natomiast brąz Mateusza Siudy z OŚ AZS Poznań. Ciekawy był finał pań, w którym aż sześć zawodniczek, łącznie z triumfatorką, osiągnęło rekord życiowy. Wśród pań bezkonkurencyjna była Pia Skrzyszowska (11.22), za nią na podium znalazły się Klaudia Adamek i Paulina Guzowska.
Na minima olimpijskie poznańska publiczność musiała poczekać aż do końca pierwszego dnia zawodów. Zdobyły je startujące w biegu na 3000 m z przeszkodami siostry Aneta i Alicja Konieczek. Ich czasy to odpowiednio 9:25.98 i 9:27.79, jako trzecia na metę przybiegła Kinga Królik. Kolejność panów na tym dystansie: Mikołaj Czeronek, Michał Zieleń, Mateusz Kaczor.
Pierwszego dnia rozgrywano również biegi eliminacyjne na 400 m oraz 400 m przez płotki. Niestety do piątkowego finału nie udało się zakwalifikować gorąco dopingowanej przez poznańską publiczność Patrycji Wyciszkiewicz-Zawadzkiej. Poznaniacy pobiegną za to w finale 400m i 400m przez płotki mężczyzn. W biegu płaskim awans zapewnili sobie Jakub Krzewina i Tymoteusz Zimny z OŚ AZS Poznań. Nadzieje na piątkowy finał rozbudzili u poznańskich kibiców płotkarze OŚ AZS Poznań Robert Bryliński i Jakub Olejniczak, którzy w eliminacjach uzyskali najlepsze czasy.
Źródło: Organizator Fot. Adam Ciereszko
Uhonorowani sportowcy, trenerzy i działacze
z okazji 100-lecia Wielkopolskiego Związku Lekkiej Atletyki
Odznaczenia państwowe postanowieniami Prezydenta RP Andrzeja Dudy
Wręczył Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński
- Osik Tadeusz – Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski
- Dudziak Marian – Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
- Kaczor Mieczysław – Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
Odznaki pamiątkowe 100-lecia WZLA
Wręczyli Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński i Prezes WZLA dr Jacek Biernacki
- Włodzimierz Kotliński
- Ryszard Grzegorczyk
- Ewa Kasprzyk
- Stanisław Papierz
- Zenon Piątek
- Joanna Fiodorow
Za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego
Wręczyli: Jacek Bogusławski Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, Tomasz Wiktor Dyrektor Departamentu Sportu Urzędu Marszałkowskiego
- Krzewiński Ignacy,
- Sierpowski Wiesław.
Za zasługi dla Polskiego Ruchu Olimpijskiego
Wręczył: członek Prezydium Zarządu Polskiego Komitetu Olimpijskiego dr Henryk Olszewski
- Szost Henryk – Złoty Medal,
- Ziółkowski Szymon – Złoty Medal,
- Bakulin Barbara – Srebrny Medal,
- Drybulska-Stefanowicz Monika – Srebrny Medal,
- Maluśki Jerzy – Srebrny Medal,
- Wieruszewski Rafał – Brązowy Medal.
Honorowa Odznaka PZLA
Wręczyli: Prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki dr Henryk Olszewski i Prezes WZLA dr Jacek Biernacki
- Jan Grenda – Złota
- Jarosław Jagaciak – Złota
- Andrzej Kobierski – Złota
- Jerzy Świst – Złota
- Janina Zielińska – Złota
- Jarosław Chwałek – Brązowa
- Dariusz Górski – Brązowa
- Przemysław Pawlak – Brązowa