Menu

Wystartowały 97. Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce!

25 czerwca 2021 - NEWSY, Zapowiedzi
Wystartowały 97. Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce!

Ceremonię otwarcia mistrzostw poprowadzili Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński, Prezes PZLA Henryk Olszewski, Zastępca Prezydenta Miasta Poznania Jędrzej Solarski. Prezes Henryk Olszewski wypowiedział tradycyjną formułę: „97. Mistrzostwa Polski uważam za otwarte”.

Mistrzostwa odbywają się w roku jubileuszu 100-lecia istnienia Wielkopolskiego Związku Lekkiej Atletyki, dlatego zaraz po ceremonii otwarcia Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński wręczył odznaczenia państwowe wybitnym sportowcom i działaczom związanym z wielkopolską lekkoatletyką. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski uhonorowany został Tadeusz Osik, Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski otrzymali Mieczysław Kaczor i Marian Dudziak.

Wręczono również odznaczenia Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Województwa Wielkopolskiego i Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Wręczali je prezes PZLA Henryk Olszewski, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego Jacek Bogusławski, Dyrektor Departamentu Kultury Fizycznej i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, Tomasz Wiktor oraz prezes Wielkopolskiego Związku Lekkiej Atletyki Jacek Biernacki. Pełna lista uhonorowanej poniżej artykułu.

Od lewej: , Prezes PZLA Henryk Olszewski, Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński, Zastępca Prezydenta Miasta Poznania Jędrzej Solarski
. Galę 100-lecia WZLA i wręczenia odznaczeń poprowadził Przemek Walewski.

Pierwszą konkurencją rozgrywaną po ceremonii były preeliminacje mężczyzn w biegu na 100 m. Zgodnie z programem imprezy pierwszego dnia mistrzostw rozstrzygnięto rywalizację w 12 konkurencjach. Triumfowali faworyci. Niektóre finały dostarczyły kibicom wielu emocji.

Niezbędnik kibica – najważniejsze informacje

Pierwszą zakończoną konkurencją było pchnięcie kulą kobiet, w którym triumfowała Paulina Guba (18.29), pokonując Klaudię Kardasz i Maję Ślepowrońską. Ze względu na fantastyczne tegoroczne rekordy Polski Marii Andrejczyk i Marcina Krukowskiego szczególnie wyczekiwany przez poznańską publiczność był rzut oszczepem. Andrejczyk nie zbliżyła się na Golęcinie do wyniku ze Splitu, ale pewnie wygrała z Klaudią Regin i Karoliną Bołdysz. Krukowski w swoim konkursie był jedynym zawodnikiem, który przekroczył granicę 80 metrów (83.86) pokonując Cypriana Mrzygłoda i Mateusza Kwaśniewskiego.

Fot. Adam Ciereszko

Emocjonująca okazała się końcówka konkursu trójskoku pań. W piątej kolejce Karolinie Młodawskiej udało się przeskoczyć prowadzącą od początku Adriannę Szóstak. Zawodniczka OŚ AZS Poznań odpowiedziała błyskawicznie i skokiem na odległość 13.92 odzyskała prowadzenie i ostatecznie zapewniła sobie złoto. Trzecie miejsce zajęła Agnieszka Bednarek. W konkursie męskim bezkonkurencyjny był Adrian Świderski ze swoim najlepszym tegorocznym wynikiem (16.38) na podium za nim znaleźli się Filip Sacha i Dawid Krzemiński.

Bez niespodzianek było również w męskiej kuli, gdzie Michał Haratyk (20.81) triumfował przed Jakubem Szyszkowskim i Janem Parolem.

W konkurencjach biegowych pierwszego dnia zawodów poznaliśmy mistrzów i mistrzynie Polski na 100m, 1500m oraz 3000m z przeszkodami. Najpierw rywalizowali średniodystansowcy. Zarówno wśród pań jak i panów walka o złoto rozstrzygnęła się po zaciętym finiszu. Eliza Megger wyprzedziła prowadzącą jeszcze przed ostatnim wirażem poznaniankę Martynę Galant, brąz wywalczyła Beata Topka. Finał mężczyzn, zgodnie z oczekiwaniami, rozstrzygnęli między sobą Marcin Lewandowski (złoto) i Michał Rozmys (srebro), na trzecim miejscu przybiegł Andrzej Kowalczyk.

Mistrzem Polski w biegu na 100 m został Dominik Kopeć (10.31) o jedną setną sekundy wyprzedzając Przemysława Słowikowskiego, kibiców ucieszył natomiast brąz Mateusza Siudy z OŚ AZS Poznań. Ciekawy był finał pań, w którym aż sześć zawodniczek, łącznie z triumfatorką, osiągnęło rekord życiowy. Wśród pań bezkonkurencyjna była Pia Skrzyszowska (11.22), za nią na podium znalazły się Klaudia Adamek i Paulina Guzowska.

Na minima olimpijskie poznańska publiczność musiała poczekać aż do końca pierwszego dnia zawodów. Zdobyły je startujące w biegu na 3000 m z przeszkodami siostry Aneta i Alicja Konieczek. Ich czasy to odpowiednio 9:25.98 i 9:27.79, jako trzecia na metę przybiegła Kinga Królik. Kolejność panów na tym dystansie: Mikołaj Czeronek, Michał Zieleń, Mateusz Kaczor.

Pierwszego dnia rozgrywano również biegi eliminacyjne na 400 m oraz 400 m przez płotki. Niestety do piątkowego finału nie udało się zakwalifikować gorąco dopingowanej przez poznańską publiczność Patrycji Wyciszkiewicz-Zawadzkiej. Poznaniacy pobiegną za to w finale 400m i 400m przez płotki mężczyzn. W biegu płaskim awans zapewnili sobie Jakub Krzewina i Tymoteusz Zimny z OŚ AZS Poznań. Nadzieje na piątkowy finał rozbudzili u poznańskich kibiców płotkarze OŚ AZS Poznań Robert Bryliński i Jakub Olejniczak, którzy w eliminacjach uzyskali najlepsze czasy.


Źródło: Organizator Fot. Adam Ciereszko

Uhonorowani sportowcy, trenerzy i działacze

z okazji 100-lecia Wielkopolskiego Związku Lekkiej Atletyki

Odznaczenia państwowe postanowieniami Prezydenta RP Andrzeja Dudy
Wręczył Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński

 1. Osik Tadeusz – Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski
 2. Dudziak Marian – Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
 3. Kaczor Mieczysław – Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

Odznaki pamiątkowe 100-lecia WZLA

Wręczyli Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński i Prezes WZLA dr Jacek Biernacki

 1. Włodzimierz Kotliński
 2. Ryszard Grzegorczyk
 3. Ewa Kasprzyk
 4. Stanisław Papierz
 5. Zenon Piątek
 6. Joanna Fiodorow

Za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego
Wręczyli: Jacek Bogusławski Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, Tomasz Wiktor Dyrektor Departamentu Sportu Urzędu Marszałkowskiego

 1. Krzewiński Ignacy,
 2. Sierpowski Wiesław.

Za zasługi dla Polskiego Ruchu Olimpijskiego
Wręczył: członek Prezydium Zarządu Polskiego Komitetu Olimpijskiego dr Henryk Olszewski

 1. Szost Henryk – Złoty Medal,
 2. Ziółkowski Szymon – Złoty Medal,
 3. Bakulin Barbara – Srebrny Medal,
 4. Drybulska-Stefanowicz Monika – Srebrny Medal,
 5. Maluśki Jerzy – Srebrny Medal,
 6. Wieruszewski Rafał – Brązowy Medal.

Honorowa Odznaka PZLA
Wręczyli: Prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki dr Henryk Olszewski
i Prezes WZLA dr Jacek Biernacki

 1. Jan Grenda – Złota
 2. Jarosław Jagaciak – Złota
 3. Andrzej Kobierski – Złota
 4. Jerzy Świst – Złota
 5. Janina Zielińska – Złota
 6. Jarosław Chwałek – Brązowa
 7. Dariusz Górski – Brązowa
 8. Przemysław Pawlak – Brązowa