Menu

30 lat Biegu Zbąskich

18 września 2017 - Biegaj i Zwiedzaj, NEWSY, Zapowiedzi
30 lat Biegu Zbąskich

W niedzielę 24 września w Zbąszyniu już po raz trzydziesty wystartuje kilkuset zawodników na trasie Biegu Zbąskich na dystansie półmaratonu dookoła Jeziora Błędno. Półmaraton zaliczany jest do Korony Wielkopolski i Grand Prix Powiatu Nowotomyskiego.

Jubileuszowy medal otrzyma na mecie każdy, kto ukończy bieg. Dla zwycięzców w klasyfikacji open i w każdej kategorii wiekowej są specjalne medale w trzech kolorach z kolorowym herbem Zbąszynia.

Kiedyś były to kameralne zawody dla niewielu (jak to wtedy bywało) biegaczy–amatorów z pasją, dziś nowoczesny bieg spełniający wysokie standardy imprez masowych. Zaczęło się zupełnie niepozornie – 18 pasjonatów biegania trzydzieści lat temu zdecydowało się po prostu pobiec dookoła Jeziora Błędno.

Przez wiele lat była to impreza, na którą przyjeżdżali znajomi biegacze. Znajomi byli zresztą właśnie dlatego, że do Zbąszynia przyjeżdżali. I podobnie jest do dziś. Nie była to jeszcze wtedy trasa półmaratonu (bieg na dystansie 21 km i 97,5 metra), ale prawie, ponieważ zgodnie z panującą wtedy tendencją, biegało się na zawodach trasy 20-kilometrowe.

W 2006 r., gdy bieganie zaczynało być modną formą spędzania wolnego czasu, organizatorzy postarali się o atest trasy PZLA i tym sposobem teraz w Zbąszyniu rozgrywany jest półmaraton. Jedna pętla wokół malowniczego jeziora, jednego z największych w Wielkopolsce, trasa przez miasto z 800-letnią tradycją, okoliczne wioski, lasy i pola, z dwoma próbami charakteru na podbiegach dla wielu biegaczy jest niezwykle atrakcyjna i dlatego wciąż tutaj wracają.

Fot. Anna Bartkowiak (ZCSTiR)

więcej informacji