Koronawirus z Chin osiągnął już rozmiary pandemii. Imprezy biegowe, kolarskie, triathlonowe odwoływane są lub przenoszone na inny termin. To tylko wycinek z działań prewencyjnych.
„Jesteśmy głęboko zaniepokojeni zarówno alarmującym poziomem rozprzestrzeniania się, intensywnością, jak i alarmującym poziomem braku działań (rządów poszczególnych krajów). Dlatego sformułowaliśmy ocenę, że Covid-19 można scharakteryzować jako pandemię” – poinformował szef WHO na konferencji prasowej w Genewie. Rządy wielu krajów podejmują kolejne zdecydowane działania, by zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa. W Polsce ogłoszono stan zagrożenia epidemicznego. Zamknięto m.in. szkoły, przedszkola, żłobki, kina i teatry. Zaostrzono kwarantannę.
Czy koronawirus zginie, kiedy zrobi się cieplej, czy można teraz podróżować i organizować spotkania towarzyskie? Na te i inne pytania czytelników Gazeta.pl odpowiedział immunolog dr Paweł Grzesiowski. TUTAJ przeczytasz!
Aktywność fizyczna na tym etapie pandemii w Polsce jest wskazana, ale z zachowaniem szczególnej ostrożności. Bardzo ważne, by nie osłabiać poprzez wyczerpujące treningi naszego układu odpornościowego. Nie zalecane są treningi w zamkniętych pomieszczeniach, gdzie przebywa rotacyjnie więcej osób. Nie tylko tych ćwiczących. W swoim domu też można poćwiczyć i wykorzystać czas na dobrą lekturę. Nie umawiajmy się na wspólne wybiegania. To nie paranoja tylko zdrowy rozsądek. Najbliższe tygodnie będą kluczowe, jeśli chodzi o rozwój pandemii.
Osoby, u których zdiagnozowano chorobę wywołaną koronawirusem mogą wyzdrowieć po kilku dniach lub dopiero po kilku miesiącach. Wszystko zależy od tego, jak przebiega zakażenie. Na pytanie o okres rekonwalescencji odpowiedział w CNN dr Michael Ryan z WHO.
Wraz ze wzrostem liczby nowych zakażeń koronawirusem, na całym świecie rośnie również liczba osób, które pokonały chorobę COVID-19. Więcej niż połowa pacjentów ze zdiagnozowanym wirusem wróciła już do zdrowia. Wskaźnik śmiertelności jest wciąż zmienny. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że wynosi on w tej chwili około 3,4 proc.
Ile trwa choroba COVID-19? Pojawiają się objawy podobne do tych, które występują w przebiegu przeziębienia lub grypy. Mogą one ustąpić po kilku dniach. Jeśli koronawirus zaatakuje płuca, trzeba się liczyć z dłuższym okresem powrotu do zdrowia.
Wyleczenie choroby COVID-19 zajmuje nawet sześć tygodni – powiedział w rozmowie z CNN dr Michael Ryan ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Osoby z bardzo ciężką postacią infekcji dochodzą do siebie dopiero po kilku miesiącach. Są leczeni na oddziale intensywnej terapii, gdzie ich funkcje oddechowe wspomagają respiratory.
Jak wyjaśnił dr Ryan, powrót do zdrowia oznacza, że pacjent nie wykazuje już objawów i otrzymuje dwa kolejne negatywne wyniki testów w odstępie co najmniej jednego dnia.
Z badania przeprowadzonego przez Chińskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CCDC) wynika, że to ludzie starsi – szczególnie z chorobami przewlekłymi – są najbardziej narażeni na zakażenie koronawirusem i ciężki przebieg infekcji. Według danych CCDC prawdopodobieństwo śmierci z powodu choroby COVID-19 wzrasta wraz z wiekiem. Światowa Organizacja Zdrowia informuje, że jak dotąd większość osób, które zmarły w wyniku zakażenia, chorowała przewlekle, m.in. na nadciśnienie, cukrzycę lub choroby sercowo-naczyniowe.
Opracowanie Przemysław Walewski
Wykorzystano źródło: Aleksandra Lipiec, medonet.pl