Bieżnia elektryczna to świetne rozwiązanie nie tylko dla zaawansowanych biegaczy, ale też tych, którzy swoją przygodę z treningami dopiero zaczynają. Jaką wybrać? Podpowiadamy!
Elektryczna bieżnia domowa – jakie daje efekty?
Bieżnia elektryczna zapewni ci nie mniej imponujące efekty niż biegania świeżym powietrzu, a przy tym nie trzeba wtedy rezygnować z treningu jeśli jest brzydka pogoda. Mając ten sprzęt w domu, nie trzeba też jeździć na siłownię po to, by zrobić trening. Jakie zalety ma bieganie na bieżni?
Dzięki ćwiczeniom na bieżni przede wszystkim zredukujesz stres i zadbasz o swoje samopoczucie, nawet jeśli przygodę z bieganiem zaczniesz od najpierw szybkiego chodu czy truchtu. Wzmocnisz mięśnie, a także poprawisz swoją wydolność krążeniową i kondycję fizyczną. Nie sposób pominąć także takich efektów, jak znaczna poprawa rzeźby ciała i utrata zbędnych kilogramów (przy połączeniu treningu z odpowiednią dietą).
Chcąc kupić bieżnię, powinieneś wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy wyborze, bo te urządzenia mogą się różnić między sobą rodzajami i poszczególnymi funkcjami. Wybierz bieżnię na podstawie jej parametrów, poziomu własnego zaawansowania w bieganiu i interesujących cię dodatków. Duży wybór produktów znajdziesz na stronie
Bieżnia elektryczna – czym się kierować przy wyborze?
Jaka bieżnia do domu będzie najlepsza? Taka, której rozmiar będzie pasował do pomieszczenia, w którym planujesz ją postawić. Sprawdź więc wymiary i budowę sprzętu, bo profesjonalne wersje potrafią być naprawdę spore! Kolejną kwestią, nie mniej istotną przy wyborze bieżni, jest waga użytkownika. To o tyle istotne, że bieżnie mają swoje ograniczenia i limity względem wagi (określane przez producenta).
Domowa bieżnia elektryczna powinna też być dostosowana do twoich możliwości pod względem prędkości. Parametr ten zazwyczaj znajdziesz pod określeniem mocy silnika. Urządzenie o mocy do 2 KM osiąga prędkość do 16 km/h. To, które w mocy wpisane ma więcej niż wcześniej wspomniane 2 KM, może „wyciągnąć” nawet do 22 km/h.
Nie zapominaj także o zwróceniu uwagi na kąt nachylenia bieżni. Im jest większy, tym bardziej pracują mięśnie. Można to porównać do wbiegania pod górkę – wtedy, mimo utrzymywania tego samego tempa, co na powierzchni płaskiej, czujesz większe zmęczenie. Bieżnie domowe mają kilka kątów nachylenia, które możesz samodzielnie ustawić, stopniowo zwiększając swoje możliwości.
Bieżnia elektryczna – funkcje, na które warto zwrócić uwagę
Poza podstawowymi parametrami, bieżnie mogą mieć dodatkowe funkcje lub dodatki. Od tych elektronicznych, które pozwalają na połączenie urządzenia z aplikacją w smartfonie, po funkcje, które ułatwiają sam trening. Które z nich zdecydowanie warto mieć?
Port USB – dzięki temu wyposażeniu będziesz mógł włączyć muzykę umilającą trening lub posłuchać audiobooka.
Wbudowany pulsometr – by na bieżąco kontrolować swój puls. Jest to ważne, ponieważ podczas ćwiczeń należy utrzymywać odpowiednie tętno, żeby bieganie było skuteczne i zdrowe.
Regulacja głośności –jeśli mieszkasz w bloku, najlepiej zainwestuj w cichą bieżnię. Wybierz sprzęt z regulowaną głośnością pracy.
Programy treningowe – bieżnie wyposażone w możliwość wyboru planów treningowych sprawdzą się w przypadku osób, które nie są pewne, od czego zacząć i jak skonfigurować swoje urządzenie. To rozwiązanie ustawi za ciebie tempo, intensywność i kąt nachylenia urządzenia.
Funkcja antypoślizgowa – dzięki niej, nie wywrócisz się podczas biegu ani schodzenia z bieżni, a przynajmniej znacznie zmniejszysz ryzyko poślizgnięcia się.
Autosmarowanie – bieżnię należy smarować specjalnym preparatem (smarem). Wlewasz go w odpowiedni otwór, a urządzenie aplikuje go za ciebie.
Artykuł promocyjny