Zima zazwyczaj nie oferuje nam puszystego śniegu i jawi się raczej jako długi listopad, mimo że może nas zaskoczyć pod względem temperatury. W sytuacjach, gdy pogoda jest niepewna, kurtki puchowe są doskonałym wyborem okrycia wierzchniego. Nie tylko przez wszystkie miesiące zimowe w roku zapewnią poczucie ciepła.
Kurtki z tą funkcją nie są już zarezerwowane tylko dla alpinistów. Są teraz noszone przez wszystkich i dobrze sprawdzają się w niskich temperaturach. Na jakość, trwałość i piękno produktów przy wyborze takiego płaszcza wpływa wiele czynników. Porządna kurtka będzie służyć przez wiele sezonów, a jeśli znudzi Ci się jej styl, możesz ją po prostu zmienić, w przeciwieństwie do tradycyjnego płaszcza.
Dla kogo są kurtki puchowe?
Dostępnych jest wiele rodzajów kurtek puchowych. Kurtki puchowe są dostępne w różnych fasonach, niektóre z nich są krótkie. Aktywnym osobom, które lubią jeździć na nartach, wędrować lub chodzić zimą po górach, mogą spodobać się modele takich firm jak The North Face, Jack Wolfskin czy Columbia.
Do zalet popularnych kurtek puchowych należą ich praktyczne cechy, takie jak odpinany kaptur, rękawiczki bez palców w rękawach, kieszenie zapinane na zamek błyskawiczny i przedłużenia rękawów na słuchawki telefoniczne. Z drugiej strony płaszcz puchowy to zimowy hit, który przypadnie do gustu osobom chcącym zachować elegancki wygląd przez cały dzień. Pas optycznie zmniejsza rozmiar kurtki, więc nie ma szans, że będzie ona wyglądała jak śpiwór lub kołdra. Kolejną zaletą są głębokie kaptury, dzięki którym można uniknąć noszenia czapki.
Co jest w środku kurtki puchowej?
Istotne znaczenie ma zawartość kurtki. Należą do nich kurtki wykonane z pierza, puchu i ich mieszanek, a także kurtki z poliestrowego włókna silikonowego. Czym różnią się od siebie te wypełnienia?
Zacznijmy od końca: wypełnienie poliestrowo-silikonowe nie jest najlepszym rozwiązaniem. Taki płaszcz będzie na pewno tańszy, ale nie zapewni ciepła. Nie oddaje ciepła, ale odbiera to, co zostało przekazane ciału użytkownika. Dobra wiadomość jest taka, że takie kurtki są łatwiejsze w utrzymaniu.
Wypełnienia wykonane z naturalnych materiałów, takich jak pióra, nazywane są pierzem. Zalicza się do nich puch kaczy lub gęsi, który stanowi dolną połowę piór, a także puch różany i sępi. Kurtki te mają doskonałe właściwości izolacyjne, ale nie w takim samym stopniu jak sam puch. Z kolei puch to niezwykle delikatne pierze, które doskonale nas izoluje. Ponadto, ponieważ puch ma tak doskonałe właściwości oddychające, nie przegrzejemy się w tym ubraniu.
Warto również nieco bardziej zagłębić się w historię tych materiałów. Płaszcz puchowy jest wytwarzany z piór około 4 zwierząt. W dzisiejszych czasach, gdy wielkie korporacje konkurują o konsumentów nie tylko wysoką jakością, ale także standardami etycznymi.
Dlatego też, jeśli chodzi o kurtki z pierza/puchu, większość renomowanych źródeł posiada pieczęć certyfikacyjną Traceable Down Standard, Global Traceable Down Standard lub Advanced Global Traceable Down Standard. Co dokładnie oznacza ten znak?
Aby uzyskać ten znak jakości, producent odzieży puchowej musi sprawdzić pochodzenie puchu i zapewnić możliwość prześledzenia całego procesu produkcji. Dotyczy to również sposobu traktowania zwierząt, z których pobrano materiał. Od hodowli kurcząt po kontrolę produkcji. Ptaki nie są karmione ani skubane żywcem, chyba że są karmione na siłę lub zabijane w brutalny sposób
Źródłem puchu są farmy, na których hoduje się ptaki na pokarm. Nie istnieje technika tworzenia puchu. Jest on kupowany z powrotem z rzeźni jako produkt uboczny produkcji mięsa. Brzmi to jak coś gorzkiego. Kurtka puchowa nie jest produktem wegańskim, ponieważ zawiera produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego, chociaż może się podobać niektórym osobom ze względu na estetykę, to jednak mogą być nie odpowiednie dla nich.
Jak dbać o kurtki puchowe?
Najlepszym przyjacielem na zimę jest kurtka z wodoodporną tkaniną wierzchnią i szwami zapobiegającymi przesuwaniu się wypełnienia. Warto ją chronić. Kurtkę najlepiej prać w pralce nastawionej na pranie innej odzieży. Pranie i suszenie w pralce jest najbezpieczniejszą opcją. Aby zachować jej sprężystość, najlepiej prać ją z 2-3 piłkami tenisowymi.
W temperaturze około 30 stopni pranie powinno odbywać się raczej w płynie niż w proszku. Kurtkę można suszyć na domowej suszarce, kładąc ją na płasko. Ważne jest, aby nie czyścić jej na sucho, nie używać silniejszych detergentów ani nie wykręcać.
Artykuł promocyjny