Menu

Dwa rekordy trasy w biegu po schodach!

21 października 2017 - NEWSY

Najwyżej położona meta w Poznaniu została zdobyta! Podczas III Biegu po schodach Collegium Altum ustanowione zostały dwa rekordy trasy. Mateusz Marunowski, zawodowy strażak z Jaworzna , uzyskał czas 1:21. Wśród kobiet rekordzistką została  Zuzanna Kielak z Warszawy (2:05). Najmłodszy uczestnikiem był 12-letni Michał Czajkowski, strażak ochotnik OSP Łęczna.

Limit uczestników wynosił 300 osób. Lista startowa szybko się zapełniła, a chętnych było znacznie więcej. Na starcie stanęli zarówno uczestnicy poprzednich edycji jak i debiutanci. Collegium Altum Uniwersytetu Ekonomicznego to najwyższy budynek w Poznaniu (wysokość całkowita 103, 35 m). Do pokonania biegacze mieli 372 stopnie. To najwyżej usytuowana meta w Poznaniu.

Poprzeczka została postawiona zatem wysoko, ale wszyscy, którzy stanęli na starcie, dotarli na metę. Niektórzy z zadyszką, ale wszyscy zadowoleni z pokonaniu 17 pięter. Rywalizacja w tym roku stała na wysokim poziomie.Na liście startowej znajdowało się bowiem 70 strażaków i 17 policjantów oraz specjaliści biegów górskich z „cywila”.

Najszybciej wbiegł i ustanowił rekord trasy Mateusz Marunowski, zawodowy strażak z Jaworzna. Dwukrotnie poprawiał swój rekord z poprzedniego roku. Najpierw podczas biegu eliminacyjnego wbiegł na 17. piętro w czasie 1:23, a w finale, w których startowało sześciu najlepszych zawodników, uzyskał czas 1:21. Na drugim miejscu uplasował się jego kolega z KM PSP Jaworzno – Piotr Mróz (1:27), a na trzecim miejscu Artur Sobkowiak z Piły (1:30). Nie mniej emocjonująco wyglądała rywalizacja wśród kobiet. W finale najszybsza okazała się Zuzanna Kielak z Warszawy (2:05), która wyprzedziła o dwie sekundy Ilonę Gradus z Warszawy (2:07), a na trzeciej pozycji finiszowała Natalia Żukowska (2:12) z Kętrzyna.

Na bardzo wysokim poziomie rywalizowali strażacy, którzy startowali w I Otwartych Mistrzostwach Wielkopolski PSP i OSP w biegu po schodach. Stawką były mistrzowskie medale i Puchar Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego bryg. Andrzeja Bartkowiaka. Puchar przypadł rekordziście trasy Mateuszowi Marunowskiemu. W ramach III Biegu po schodach Collegium Altum rozegrane zostały Mistrzostwa Polski Policjantów, Mistrzostwa Polski Studentów oraz Mistrzostwa Polski Nauczycieli Akademickich.Wyniki znajdują się na stronie .

Najmłodszym uczestnikiem był 12-letni Michał Czajkowski (numer 303) OSP Łęczna, który pobiegł razem ze swoim ojcem, również strażakiem. Michał wystartował na końcu stawki, za zgodą organizatorów, i uplasował się w połowie stawki w czasie 2:21. najstarszym biegaczem był Grzegorz Pakuła z Poznania, 64 lata, który 17. pięter pokonał w czasie 2:36.

Bieganie po schodach jest coraz popularniejsze, a polscy zawodnicy stanowią światową czołówkę. To dyscyplina, która łączy ze sobą sprint i górską wytrzymałość. O zwycięstwie, miejscu decydują ułamki sekund.

– To jednocześnie dobre urozmaicenie treningów i przygotowanie nie tylko do biegów górskich i ultra, ale także „płaskich” maratonów i triathlonów -zaznacza pomysłodawca i współorganizator biegu maratończyk i biegacz górski Przemek Walewski. – Trenować po schodach można przez cały rok w bardzo prosty sposób. Wszędzie tam, gdzie są windy znajdują się także schody.

Pomysłowi biegu przyklasnęły trzy lata temu władze Uniwersytetu Ekonomicznego, z ówczesnym rektorem prof. Marianem Gorynią na czele, na co dzień zapalonym biegaczem. Impreza spodobała się także obecnemu rektorowi prof. Maciejowi Żukowskiemu, a wśród uczestników jest wielu studentów, wykładowców oraz absolwentów Uniwersytetu Ekonomicznego. Sport od zarania dziejów uczelni wpisywał się w rzymską dewizę „Mens sana in corpore sano”, zaznacza nestor Janusz Grzeszczuk, wychowawca wielu wybitnych sportowców, z których wielu ma dzisiaj profesorskie tytuły.

Relacja: Reporterzy Wszystko o Bieganiu. Zdjęcia: Maciej Kopiński