Menu

Już w ten weekend! Enea IRONMAN 70.3 Poznań

1 września 2023 - NEWSY, Triathlon, Zapowiedzi
Już w ten weekend! Enea IRONMAN 70.3 Poznań

Już w najbliższy weekend (1-3 września) stolica Wielkopolski stanie się najważniejszym punktem na triathlonowej mapie naszego kraju. W zawodach Enea IRONMAN 70.3 Poznań weźmie udział niemal 2 tys. sportowców z ponad 50 różnych krajów. Na starcie staną m.in. byli lekkoatleci – Marek Plawgo i Sebastian Chmara – a polscy fani triathlonu mocno liczą na dobry występ Agnieszki Jerzyk.

Podczas oficjalnej konferencji prasowej otwierającej Enea IRONMAN 70.3 Poznań 2023 poznaliśmy kluczowe punkty programu całego weekendu. Sportowe emocje zaczną się już w piątek wieczorem, kiedy o godz. 22:00 na 5-kilometrową trasę wyruszą uczestnicy Night Run Poznań.

Podobne zdanie wyraziła Ewa Bąk, dyrektor Wydziału Sportu Urzędu Miasta Poznania:

Wspomniana Enea, sponsor tytularny zawodów, zadba o to, by podczas całego weekendu nie zabrakło atrakcji dla kibiców i mieszkańców Poznania.

Centrum imprezy, w tym meta, IRONMAN Expo oraz atrakcje dla kibiców, będzie zlokalizowane na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. O zaangażowaniu targów w wydarzenie mówił Konrad Fleśman, Dyrektor Grupy Produktów w Grupie MTP:

Enea IRONMAN 70.3 Poznań będzie też areną wyjątkowej rywalizacji pomiędzy dwoma byłymi reprezentantami Polski w lekkoatletyce. Sebastian Chmara i Marek Plawgo opowiedzieli na konferencji o tym, co sprawiło, że aktualnie uprawiają triathlon.

Obaj lekkoatleci zmierzą się ze sobą na dystansie 1,9 km pływania, 90 km jazdy na rowerze i 21 km biegu. Zapytani o nastroje przed tym starciem, „starzy znajomi” z lekkoatletycznych aren nie szczędzili sobie drobnych złośliwości.

Na odpowiedź Marka Plawgi nie trzeba było długo czekać.

Zwycięzca pojedynku przekaże czek w wysokości 5000 złotych na wybraną przez siebie organizację charytatywną. Jeśli wygra Marek Plawgo pieniądze powędrują do Fundacji Graj z Głową, pierwszej w Polsce zajmującej się zdrowiem psychicznym w sporcie. Jeśli pierwszy na metę Enea IRONMAN 70.3 Poznań dotrze Sebastian Chmara, pieniądze zostaną przekazane na rzecz Bydgoskiego Zespołu Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych.

Podczas konferencji poinformowano także o starcie wyjątkowej sztafety, która rywalizować będzie w ramach Enea 5150 Poznań, czyli na dystansie olimpijskim. Agata Madaj-Goldman wraz z dwojgiem pozostałych uczestników sztafety wystartują razem z jej kilkuletnimi córkami, które cierpią na mukowiscydozę.

Oprócz spędzenia aktywnie i wspólnie czasu oraz sportowych emocji, celem startu jest nagłośnienie ich przypadku i zbiórka środków na leczenie. Od 2019 roku na świecie istnieje lek, który sprawia, że wydzielina, która przy mukowiscydozie zalega w płucach i doprowadza ostatecznie do śmierci, praktycznie znika. Lek jest dostępny od 6. roku życia, ale taka kuracja jest piekielnie droga – kosztuje aż 75 tys. zł miesięcznie.

Wesprzeć zbiórkę środków pieniężnych można TUTAJ. Do tej pory udało się już zebrać ponad 370 tys. złotych.

Więcej informacji