Menu

Nasi reprezentanci na podium maratonu w Brandenburgii

24 kwietnia 2018 - Biegaj i Zwiedzaj, NEWSY
Nasi reprezentanci na podium maratonu w Brandenburgii

Reprezentanci naszego Portalu stanęli na podium maratonu rozegranego w Burgu w Brandenburgii. Przemysław Walewski wywalczył 3. miejsce w klasyfikacji generalnej, a Klaudia Walewska finiszowała jako 2. z kobiet. Małżeński duet z Poznania miał do pokonania nie tylko rywali i wymagającą trasę, ale zmagał się też z upalną pogodą, temperaturą sięgała 29 stopni Celsjusza.

Oboje zajęli też pierwsze miejsca w kategoriach wiekowych. Wystartowało 2200 biegaczy z całej Europy. Maraton był główną z 33 imprez sportowych w ramach sportowego festiwalu wokół rezerwatu Biosfery Spreewaldu. Trasa maratonu wiła się zarówno asfaltowymi, równymi jak stół drogami, jak i szutrowymi i polnymi ścieżkami rezerwatu. Spreewald został w 1991 r. wpisany na listę UNESCO. Krainę zamieszkuje słowiański lud Serbów Łużyckich kultywujący prastare tradycje i obyczaje. Relacja z maratonu ukaże się w programie telewizyjnym „Biegaj i Zwiedzaj”.

Warto wiedzieć
W granicach regionu Brandenburgii leży rezerwat biosfery Spreewald – Szprowskiego Lasu. To w tym malowniczym terenie rozegrany został maraton, w którym wzięliśmy z udział. Na starcie stanęło 2200 sportowców z całej Europy. Maraton nie był jedyną imprezą, która w ramach sportowego festiwalu odbyła się wokół rezerwatu Biosfery Spreewaldu. W kilku miastach mieściły się biura zawodów, strefy startów i finiszów 33 imprez sportowych na 33
różnych trasach dla biegaczy, kolarzy, rolkarzy i nordic walking. Dystanse od 400 m do 200 km.

Fot. Wszystkoobieganiu.pl

Spreewald to część historycznych Łużyc, krainy położonej w Niemczech i w Polsce nad środkową Szprewą i dolną Nysą Łużycką. Niemiecka część wchodzi w skład kraju związkowego Brandenburgii i w części Saksonii, w Polsce w granicach województwa lubuskiego. Najważniejszym miastem Łużyc Dolnych jest Chociebuż (Cottbus), a polskim Żary. Okolice Dziś na terenie historycznych Łużyc Dolnych mieszka ponad 500 tys. ludzi, z czego około 115 tys. po stronie polskiej. Około 20 tysięcy mieszkańców należy do narodu serbskołużyckiego, z czego około 7,5 tys. posługuje się do dzisiaj językiem dolnołużyckim, głównie w obszarze wschodniego Szprowskiego Lasu na północ od Chociebuża, gdzie Serbołużyczanie stanowią szacunkowo 1/3 populacji.

Język ten brzmi znajomo dla polskich uszu. Na drogowskazach, tablicach, afiszach bardzo często widnieją napisy w dwóch językach – niemieckim i dolnołużyckim. Cofnijmy się do VII wieku, gdy na tych terenach osiadły tu plemiona zachodniosłowiańskie Serbołużyczan, których pierwotny zasięg był znacznie większy. Od osiadłego nad środkową Szprewą w trudno dostępnym Szprowskim Lesie plemiona Łużyczan wzięła się późniejsza nazwa całej krainy na północ od Gór Łużyckich.

 

Na terenie Łużyc Dolnych rzeka Szprewa rozdziela się na liczne drobne odnogi i kanały tworząc unikalny ekosystem wodny zwany Szprowskim Lasem (w języku dolnołużckim Błota, po niemiecku Spreewald), chroniony w utworzonym w 1991 r. rezerwacie biosfery. Najwyższym wzniesieniem regionu jest Góra Żarska (227 m n.p.m.) znajdująca się w jego polskiej części i będąca jednocześnie najwyższym punktem województwa lubuskiego.


Rozmowa z Klaudią i Przemkiem Walewskimi w serwisie sportowym TV STK

Relacja z maratonu w programie telewizyjnym BIEGAJ I ZWIEDZAJ

WOB