Menu

Nasz Patronat. 24 kwietnia zapraszamy na „Ekonomiczną Piątkę”!

12 kwietnia 2022 - NEWSY
Nasz Patronat. 24 kwietnia zapraszamy na „Ekonomiczną Piątkę”!

Tradycyjnie nad poznańską Maltą biegaczki i i biegacze wystartują w Biegu „Ekonomiczna Piątka” o Puchar JM Rektora Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu prof. Macieja Żukowskiego. Obecna edycja biegu planowana jest na około 800 osób. Imprezą towarzysząca będzie Marsz Nordic Walking „Ekonomiczny Marsz na Piątkę”.

Start biegu o godz.12.00 (natomiast start marszu o godz. 10.30 – ta sama trasa) i obejmuje trasę wokół jeziora Maltańskiego. W poprzednich edycjach gośćmi honorowymi byli olimpijczycy prof. mistrz olimpijski w rzucie młotem Szymon Ziółkowski, Patrycja Wyciszkiewicz olimpijka z Londynu oraz Rio de Janeiro, Małgorzata Sobańska – rekordzistka Polski w biegu maratońskim.

W poprzednich biegach biegu brali udział prezydent Miasta Poznania Ryszard Grobelny, prorektor Politechniki Poznańskiej Stefan Trzcieliński oraz senator RP Piotr Gruszczyński. Obecnie Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu jest najbardziej rozbieganą uczelnią w kraju. Regularnie na zawodach biegowych startują prof. były Rektor UEP prof. dr prof. Marian Gorynia, prof. dr prof. Cezary Kochalski, którzy są zrzeszeni w Klubie Biegacza UEP, któremu przewodzi dr prof. Waldemar Budner, prof. nadzw. UEP.

W biegu mogą wziąć udział nawet niedoświadczeni biegacze, którzy rozpoczynają swoją przygodę z bieganiem, gdyż jest to najbardziej przyjazny dystans. .Bieg rozgrywany jest w formule otwartej dla wszystkich chętnych.

Przypomnijmy, że Bieg „ Ekonomiczna Piątka” o tytuł JM Rektora Uniwersytetu Ekonomicznego jest kontynuacją biegu z okazji 85-lecia powstania Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu „Jubileuszowa Piątka”, który odbył się 21 października 2011 roku. W bieżącym roku odbędzie się już się już jedenasta edycja biegu pn. „Ekonomiczna Piątka”, który będzie biegiem nie tylko o charakterze akademickim, lecz będzie rozgrywany również w formule otwartej.


Historia rozgrywania biegów na Uniwersytecie Ekonomicznym sięga lat 80-tych XX w. Wówczas to Uczelnia zorganizowała Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w biegach przełajowych, a następnie pierwszy raz w Polsce Akademickie Mistrzostwa Świata w biegach przełajowych. Startowały w nich m.in. reprezentacje Uniwersytetów z Rotterdamu, Barcelony, Paryża, Berlina. W późniejszym okresie Uniwersytet Ekonomiczny był również gospodarzem rozgrywanych Grand Prix Polski na 10 km nad Jeziorem Maltańskim, nad którym obecnie rozgrywany jest bieg „Ekonomiczna Piątka”. Organizatorem biegów Grand Prix Polski w latach 90 na 10 km był Pan Janusz Grzeszczuk (wieloletni kierownik Studium Wychowania Fizycznego i Sportu Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, znakomity trener oraz działacz Polskiej i Wielkopolskiej Lekko Atletyki), który również był pomysłodawcą biegu Jubileuszowa Piątka, który później przyjął nazwę „Ekonomiczna Piątka”.

Zapisy

Przy okazji zapraszamy na kultowy już Bieg po schodach Collegium Altum.

27 listopada 2022 r. już po raz szósty biegacze wbiegną na 17. piętro Collegium Altum, najwyższego budynku w Poznaniu (wysokość całkowita 103,35 m). Do pokonania są 372 stopnie! To najwyżej usytuowana meta w Poznaniu.
Rekord zawodów wśród mężczyzn ustanowił w 2018 r. Mateusz Marunowski z Jaworzna (01:20) i w tym samym roku Ilona Gradus z Warszawy została nową rekordzistką w kategorii kobiet (01:56).

Patronat honorowy sprawują Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego, Prezydent miasta Poznania i Komendant Główny Policji.

Zapisy i szczegóły