Menu

Nasz Patronat. Rekordowa frekwencja w 41. Biegu Lechitów ! Na liście startowej 4172 osoby!

11 września 2018 - Biegaj i Zwiedzaj, NEWSY, Zapowiedzi
Nasz Patronat. Rekordowa frekwencja w 41. Biegu Lechitów ! Na liście startowej 4172 osoby!

Tegoroczny Bieg Lechitów przejdzie do historii jako rekordowy pod względem frekwencji. Do tej pory zarejestrowały się 4172 osoby z dziewięciu krajów, w tym aż 1187 kobiet.  Bieg Lechitów jest najdynamiczniej rozwijającym się i najliczniejszym półmaratonem w Wielkopolsce, obok biegów  w Grodzisku Wlkp., Pile i w Szamotułach. Rośnie też zainteresowanie półmaratonami w Pobiedziskach, Zbąszyniu, Ostrowie Wlkp. i Śremie. Bieg Lechitów w Gnieźnie zalicza się do Korony Półmaratonów Polski i Grand Prix Wielkopolski.

Organizatorzy wrześniowego 41. Biegu Lechitów w pakiecie startowym zaoferowali m.in. biegaczom oryginalny wzór koszulek. Historyczny charakter gnieźnieńskiego biegu podkreśla graficzny motyw przewodni przedstawiający trzech średniowiecznych wojów gotowych do ataku.

Po tegorocznym Biegu Europejskim w Gnieźnie kontynuujemy naszą współpracę z marką Saucony w zakresie dostarczania do pakietów startowych wysokiej jakości koszulek. Staramy się podkreślać historyczny charakter wrześniowego biegu, dlatego zdecydowaliśmy się umieścić na nich grafikę, która przywołuje pamięć o piastowskiej epoce i roli Gniezna w kształtowaniu się polskiej państwowości”, podkreśla Andrzej Krzyścin, dyrektor 41. Biegu Lechitów i dodaje: „Jednocześnie mamy nadzieję, że średniowieczni wojowie, którzy znajdują się na koszulce dodadzą biegaczom jeszcze więcej animuszu, co będzie procentować nowymi rekordami życiowymi na mecie naszego biegu.

Organizatorzy włączyli imprezę w obchody 100-lecia polskiej niepodległości, dlatego na plecach znajdzie się okolicznościowe logo „Niepodległa”. To wierna kopia odręcznego podpisu wykonanego przez Józefa Piłsudskiego. Limit uczestników tegorocznego biegu organizatorzy początkowo ustanowili na poziomie 3 tysięcy uczestników. W związku z jego osiągnięciem, pod koniec maja podjęli decyzję o uruchomieniu dodatkowej puli pakietów startowych.

– Bieg Lechitów ma szczególny charakter i oprawę. Cieszymy się z rosnącego zainteresowania biegaczy, które wynika z charakterystyki biegu, jego specyfiki, ale także, taką mam nadzieję, bardzo dobrej organizacji. Spodziewamy się, że do dnia biegu wszystkie pakiety startowe znajdą swoich właścicieli – stwierdza Andrzej Krzyścin.

 


41. Bieg Lechitów odbędzie się 16 września na trasie, którą w 1000 roku Otton III pieszo wędrował z Ostrowa Lednickiego do grobu św. Wojciecha w pierwszej stolicy Polski. Zawody organizowane są od 1978 roku, od 2004 roku jest oficjalnym półmaratonem z trasą atestowaną przez PZLA. 

Impreza, jak przystało na bieg z historią, posiada charakterystyczną oprawę nawiązującą do historii pierwszej stolicy Polski. Na trasie spotkać można biegnących wojów w strojach z piastowskiej epoki, a wręczenie nagród najlepszym zawodnikom odbywa się w historycznej oprawie na Placu Świętego Wojciecha u podnóża Katedry. Zwycięzcy zasiadają na królewskim tronie i otrzymują królewskie insygnia. Następnie udają się na przejażdżkę konną bryczką. Zgromadzeni na Placu Świętego Wojciecha uczestnicy Biegu Lechitów mogą podziwiać specjalny pokaz walki średniowiecznych wojów.
– Imprezę tradycyjnie rozpoczniemy biegami dziecięcymi i młodzieżowymi, a następnie na trasę wyruszą uczestnicy półmaratonu. Wśród nich, na szczególne uznanie zasługują nasi „Wierni Lechici”, czyli pięciu biegaczy, którzy historyczną trasę Szlaku Piastowskiego z Lednicy do Gniezna pokonują z nami od pierwszej edycji biegu w 1978 roku. Chciałbym podkreślić, że królewskie honory po biegu przysługiwać będą nie tylko jego zwycięzcom, ale wszystkim zdobywcom Korony. Każdy będzie mógł zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie na tronie z atrybutami królewskimi. Przygotujemy okolicznościową ściankę, dodatkowy tron i akcesoria. – informuje szef gnieźnieńskiego biegu.

Bieg Lechitów wchodzi w skład Korony Polskich Półmaratonów oraz Grand Prix Wielkopolski w Półmaratonie. Podczas tegorocznej edycji rozegrane zostaną także 21. Mistrzostwa Polski Lekarzy. Impreza zdobywa coraz większą popularność. W 2017 roku została trzecim najchętniej wybieranym biegiem w cyklu Korony Polskich Półmaratonów. Organizatorem 41. Biegu Lechitów jest Klub Sportowy „Altom” Gniezno przy wsparciu Gnieźnieńskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz Urzędu Miejskiego w Gnieźnie. Sponsorem Generalnym biegu jest PKO Bank Polski, a Sponsorem Strategicznym jest firma ALTOM.

 

Źródło: Data Sport/Bieg Lechitów

 

 

 

 

 


Więcej informacji dotyczących historii biegu oraz szczegóły dotyczące rejestracji udziału w najbliższej edycji znaleźć można na stronie www.bieglechitow.pl