Menu

Pierwsze buty do biegania – co warto kupić?

7 lutego 2019 - NEWSY
Pierwsze buty do biegania – co warto kupić?

Chcesz zacząć swoją przygodę z bieganiem? To bardzo dobra decyzja! Zanim jednak rozpoczniesz regularne przebieżki, wybierz odpowiednie buty!

W sklepach sportowych możemy znaleźć dzisiaj różne buty do biegania. Osoba, która nie ma żadnego doświadczenia w tej właśnie dziedzinie, może mieć więc dużo problemów za znalezieniem dla siebie odpowiedniego modelu.Czym powinny charakteryzować się dobre buty biegowe? Ile pieniędzy warto na nie przeznaczyć? Czy przy zakupie warto kierować się marką? W końcu, gdzie kupić buty idealne?

Dobre buty do biegania – czyli jakie?

Jako że każdy z nas jest inny, nie ma również jednych, idealnych butów do biegania dla wszystkich. Warto zdać sobie sprawę z tego już na samym początku swoich poszukiwań – wtedy, gdy jakieś obuwie pasuje naszemu znajomemu, nie oznacza to, że dla nas będzie równie udane.

Dopasowanie do stopy

Przede wszystkim dobre buty do biegania powinny być dopasowane do stóp. Nie powinny być za małe, czyli powodować otarć. Nie powinny być te za duże, czyli nie powinny ześlizgiwać się ze stóp podczas biegu.

Pod uwagę bierze się również budowę stopy, która może być:

pronująca – stopa przechyla się do środka w trakcie biegu, ciężar ciała przeniesiony do wewnątrz stopy

supinująca – stopa wychyla się na zewnątrz podczas biegu, ciężar ciała przenoszony na zewnętrzną krawędź stopy

neutralna – stopa początkowo przechyla się do środka, a potem na zewnątrz, równomierne rozłożenie ciężaru ciała

W związku z tym przy poszukiwaniu odpowiednich butów warto pamiętać o tym, żeby ostateczną decyzję podejmować zawsze po przymierzeniu kilku czy nawet kilkunastu par i krótkim biegu, aby zobaczyć, jak obuwie układa się na stopie.

Zastosowane materiały

Dobre buty biegowe powinny być wykonane również z wysokiej jakości materiałów, które gwarantują komfort biegu oraz trwałość i wytrzymałość. Najlepiej zdecydować się na buty do biegania wykonane z oddychających materiałów, które przepuszczają powietrze, odprowadzają nadmiar wilgoci i zapewniają stopom odpowiednią wentylację.

Obuwie przeznaczone do biegania powinno być też dobrze amortyzowane – brak amortyzacji spowoduje nadmierne wstrząsy, co przekłada się na ich większy ból stóp i nóg.

Preferowane trasy biegowe

Obuwie biegowe możemy dobrać również pod względem preferowanych tras biegowych. Gdy zamierzamy biegać głównie na podłożu twardym, na przykład na asfalcie lub kostce brukowej, najlepiej wybierać obuwie o lepszej amortyzacji, która będzie redukowała efekty wstrząsów. Takie buty nie muszą mieć też mocno zarysowanego bieżnika.

Z kolei na podłoże gruntowe, miękkie, na przykład na leśne ścieżki, warto wybrać obuwie o bardziej agresywnym bieżniku, który poprawi ich przyczepność. Amortyzacja w takich butach do biegania nie musi być już tak duża – podłoże to nie generuje także dużych wstrząsów.

Jaką sumę przeznaczyć na pierwsze buty do biegania?

Jako początkujący biegacz nie warto wybierać bardzo drogich butów. Najlepiej, aby ich cena nie była zbyt wysoka. Dlaczego? Pierwsze buty nie są tymi ostatnimi i pozwalają na wybadanie swoich potrzeb i oczekiwań w stosunku do obuwia biegowego. Na tej podstawie możemy wtedy bardziej świadomie wybrać kolejną, być może droższą już parę.


W sklepach możemy znaleźć buty do biegania zarówno za kilkadziesiąt złotych, jak również takie, które kosztują więcej niż 500 złotych.

Czy warto kierować się tylko marką?

Obuwie biegowe ma w swojej ofercie wiele marek, w tym także takie jak Adidas, Asics, Nike, Reebok czy Puma. To zarówno buty profesjonalne, przeznaczone dla bardziej doświadczonych biegaczy, jak również tańsze modele, które są praktycznie na każdą kieszeń – zwłaszcza wtedy, gdy kupimy je w promocji. W związku z tym przy zakupach nie warto kierować się tylko i wyłącznie rekomendacjami profesjonalnych biegaczy, którzy najczęściej polecają bardzo drogie pary. Także tańsze modele mają pozytywne opinie.

Gdzie kupić dobre buty do biegania na początek?

Gdy w okolicy mamy sklepy stacjonarne z butami do biegania, warto je odwiedzić i tam poprzymierzać różne pary. Jeżeli jednak nie mamy takiej możliwości, buty biegowe możemy zamówić też on-line.

Jeśli nie trafimy z modelem, buty do biegania zawsze możemy wymienić – w sklepie Dobiegania.pl mamy na to aż 30 dni. Ponadto sklep zapewnia klientom wymianę obuwia w niższych kosztach – płacimy tylko za wysyłkę zwrotną do sklepu, nowa para przesyłana jest do klienta za darmo!

Wiele ciekawych modeli czeka w sklepie internetowym Dobiegania.pl.

tekst promocyjny