Menu

Polska kobieca sztafeta 4×400 m najszybsza w Jokohamie!

13 maja 2019 - NEWSY
Polska kobieca sztafeta 4×400 m najszybsza w Jokohamie!

Nasza kobieca sztafeta 4×400 m triumfowała w zawodach IAAF World Relays w Jokohamie.Polki umocniły się na prowadzeniu w europejskich tabelach i zagwarantowały sobie prawo startu w jesiennych mistrzostwach świata.

Jak relacjonuje www.pzla.pl Polki mocno rozpoczęły rywalizację Małgorzata Hołub-Kowalik oraz Patrycja Wyciszkiewicz, która swoją zmianę pokonała w ok. 51 sekund – notując już trzeci niezwykle szybki bieg w ten weekend. Na kolejnej zmianie świetnie spisała się Anna Kiełbasińska, która na ostatnich 150 metrach wyprzedziła dwie rywalki i wyprowadziła Polki na prowadzenie.

Kończąca Justyna Święty-Ersetic odparła atak Jamajki i nie dała się wyprzedzić Amerykance, by ostatecznie móc unieść na mecie ręce w geście triumfu. Biało-czerwone uzyskały czas 3:27.49 i zdobyły pierwszy złoty medal w historii startów Polski na IAAF World Relays. To siódme miejsce na podium dla naszego kraju w rozgrywanych od 2014 roku zawodach. Drugie miejsce zajęła sztafeta USA, trzecie zespół włoski.

W finale B biegu panów na dystansie 4 x 400 metrów siódme miejsce zajęli Kajetan Duszyński, Dariusz Kowaluk, Tymoteusz Zimny oraz Karol Zalewski. Polacy uzyskali w Jokohamie czas 3:05.91 i pozostają bez bezpośredniej kwalifikacji do jesiennych mistrzostw świata. W rankingu wynikowym, który jest w tym momencie jedyną drogą do wywalczenia przepustki do Dohy, biało-czerwoni zajmują siódme miejsce, czyli pierwsze nie premiowane awansem.

Program minutowy jokohamskiej imprezy wymusił mocne przebudowanie składu sztafety mieszanej 4 x 400 metrów. W finale nie pobiegła żadna z osób, które wczoraj wywalczyły awans oraz rekord Europy. Czwórka w składzie Przemysław Waściński, Małgorzata Hołub-Kowalik, Justyna Saganiak oraz Patryk Dobek uzyskała czas 3:20.65 i zajęła piąte miejsce. Zwycięstwo odniósł zespół Stanów Zjednoczonych – 3:16.43.

W klasyfikacji punktowej czwartej edycji festiwalu sztafet IAAF Polska zajęła piąte miejsce, wygrali – z ogromną przewagą – Amerykanie.

Klasyfikacja wszystkich sztafet

Relacja www.pzla.pl Maciej Jałoszyński & rav