Menu

Praktyczne porady Przemka Walewskiego. Mózg może wyłączyć „bezpiecznik”!

21 października 2024 - NEWSY
Praktyczne porady Przemka Walewskiego. Mózg może wyłączyć „bezpiecznik”!

Fakty są bezlitosne. Co trzecia osoba, która staje na starcie biegu, jest odwodniona. Panuje w tej materii równouprawnienie płci.


Z przeprowadzonych badań wynika, że ubytki wody komórkowej i pozakomórkowej to jeden ze znaków rozpoznawczych amatorów biegania nie tylko w Polsce. Podczas wysokiej temperatury powietrza , dużej wilgotności powietrza wypicie kilku kubków wody nic nie pomoże, jeśli nasze wewnętrzne zasoby są poniżej minimum. Człowiek w ok. 70 procentach składa się z wody. Jest ona niezbędna, by w organizmie mogły zachodzić wszystkie procesy warunkujące jego prawidłowe funkcjonowanie (m.in. trawienie, regulacja wewnętrznej temperatury, nawilżanie gałek ocznych, błony śluzowej, stawów). By uzmysłowić sobie, jak ważna jest woda w naszym organizmie warto poznać niektóre dane. Woda stanowi 83 proc. krwi, ok. 80 proc. objętości mózgu, 22 proc. składu kości, 75 proc.mięśni.

Mózg wymaga perfekcyjnego chłodzenia. Masa mózgu to 2 proc. masy całego ciała człowieka. To niewiele. Nasza głowa, dla porównania to 10 proc. masy ciała Niewielki mózg potrzebuje jednak do swojego napędu aż 20 Watów, co stanowi 20 proc. energii wytwarzanej przez organizm. Nawet w czasie czuwania mózg generuje 25 Watów energii, co wystarcza do zapalenia żarówki.


I Bieg Ognia i Wody. Fot. Piotr Rychter

Rolę płynu chłodniczego pełni krew tętnicza, która ma temperaturę niższą od temperatury komórek mózgu o 0.3 – 0.4 st. C. Mózg jest swoim sterem i obrońcą. Utrzymuje temperaturę bezpieczeństwa, kontrolując i czerpiąc z całego ciała. Do mózgu co minutę trafia 750 ml krwi, co stanowi 15-20 proc. przepływu krwi z serca. Mózg nie jest zatem zbyt ekonomiczną maszyną. Znajduje się w nim 150 tys. kilometrów naczyń krwionośnych, to prawie tyle ile cztery obwody równika Ziemi. Okazuje się, że większość przypadków nagłej śmierci, występująca w trakcie wysiłku fizycznego lub bezpośrednio po nim, wywołana jest zatrzymaniem krążenia (najczęściej ustaniem pracy serca) nawet u osoby, u której poprzednio nie stwierdzono chorób.

Co się dzieje? Hipertermia. Człowiek nie radzi sobie z przegrzaniem mózgu tak jak inne ssaki. Mózg człowieka to skomplikowany superkomputer bioneuronowy, składający się z 100 miliardów neuronów. Każdy neuron jest w stanie stworzyć ponad 10 tysięcy połączeń z innymi neuronami. Niestety, z wiekiem następuje proces „odmóżdżania”. Po 25. roku życia tracimy do 10 tys. neuronów dziennie, a po 40-stce aż 100 tysięcy.


Wszelkie niedobory płynów w ciele mają zatem wpływ na pracę narządów wewnętrznych i nasz wygląd. Odwodniona skóra jest sucha, mało elastyczna i marszczy się.Braki wody w organizmie prowadzą bowiem do odwodnienia. Ważną rolą wody jest usuwanie toksyn i wszelkich szkodliwych substancji z organizmu. Tak jak dowcipie, człowiek nie wielbłąd i nie ma zdolności do magazynowania wody. Straty należy na bieżąco uzupełniać. Zapewne niektóre dane ciebie zaskoczyły. Teraz pewnie inaczej odczytasz slogan „Biegaj z głową”. Nie chodzi tylko o rozsądne planowanie treningów naszego ciała, ale przede wszystkim o symbiozę z mózgiem.

Przemek Walewski