Menu

W przygotowaniu do triathlonu pomoże ci… właśnie, co?

16 października 2017 - Obuwie, Odzież, Praktyczne Porady, Regeneracja, Sprzęt, Technologie, Zdrowie
W przygotowaniu do triathlonu pomoże ci… właśnie, co?

Tekstów o przygotowaniu do triathlonu powstało już wiele – tym razem nie będziemy pochylać się jednak nad kwestią planowania treningu, a raczej nad doborem sprzętu. Można mieć przecież świetną formę i doskonały plan treningowy, ale jeśli spróbujemy pobiec w nieodpowiednich butach czy wybierzemy źle dopasowaną odzież, możemy nie tylko pogorszyć swoje szanse ukończenia wyścigu z dobrym czasem, ale wręcz nabawić się poważnych kontuzji.
Po pierwsze – buty
Dobry biegacz – nie tylko trójboista – doskonale wie, jak istotne jest dopasowanie dobrych butów. Z pewnością pojęcia pronacji i supinacji są wam znane – jeśli potraficie dobrać buty pod względem amortyzacji, jesteście na dobrej drodze, by znaleźć dopasowane obuwie. Na co warto zwrócić szczególną uwagę, poszukując butów do biegania w triathlonie?
Komfort – nawet najlepsza technologia nie pomoże, jeśli buty są po prostu niewygodne. Dlatego warto znaleźć taki model obuwia, który nie będzie powodował otarć, ucisku ani innych niedogodności. Często oznacza to konieczność sięgnięcia po buty z nieco wyższej półki cenowej – są one produkowane i profilowane tak, by zmniejszyć ryzyko powstawania urazów tego rodzaju oraz zmniejszają ryzyko kontuzji wskutek nieprawidłowego ułożenia stopy w bucie.

Dostosowanie do terenu – zamierzasz wziąć udział w maratonie warszawskim a może startujesz w triathlonie, którego ostatni etap rozgrywany jest w naturalnym terenie? Twoje buty powinny cechować się podeszwą nadającą się do biegania po danym rodzaju terenu.

Amortyzacja – przy długim biegu niwelowanie skutków wielokrotnych wstrząsów, które przekładają się na stawy biegacza, ma ogromne znaczenie, dlatego buty do triathlonu muszą mieć specjalistyczną podeszwę, zapewniającą dobre pochłanianie wstrząsów.

W triathlonie niezmiernie ważną wartością jest oczywiście szybkość – dlatego wybierając buty na zawody warto upewnić się, że ich założenie nie będzie wymagało żmudnego sznurowania. Obuwie na zawody powinno umożliwiać szybką zmianę butów rowerowych na te do biegu.

Co ciekawe, niektóre modele można nosić bez skarpetek – dotyczy to przede wszystkim specjalistycznych butów triathlonowych, których nie trzeba zmieniać w drugiej strefie.
Po drugie – odzież
Bieg triathlonowy przypomina inne rodzaje biegów – a jednocześnie jest od nich całkiem inny. Rzadko kiedy przecież zaczynamy trening biegowy po przejechaniu rowerem kilkudziesięciu kilometrów (nie wspominając o przepłynięciu parunastu długości basenu). Poza tym bieg w triathlonie to kolejny etap wyścigu, a więc ważne są takie parametry odzieży, które pozwolą efektywniej wykorzystać własny wysiłek i zmniejszą obciążenia, z którymi trzeba się zmierzyć na trasie.

Odzież triathlonowa dla biegacza powinna zatem zapewniać przede wszystkim 4 cechy: swobodę ruchów, dobrą aerodynamikę, odprowadzanie wilgoci oraz przewiewność. Swoboda ruchów jest kwestią oczywistą – wiąże się z nią aerodynamika. W czasie biegu ubrania nie mogą przeszkadzać, powinny więc być dobrze dopasowane – obcisły strój sprzyja ponadto zmniejszeniu oporu powietrza.

Odprowadzanie wilgoci pozwala uniknąć wyziębienia organizmu – bieg w mokrych od potu ubraniach w połączeniu z silnym zmęczeniem to prosty przepis na zafundowanie sobie poważnych problemów zdrowotnych. Przewiewność sprzyja natomiast utrzymaniu prawidłowej termoregulacji, tak by biegacz się nie przegrzał. Często w odzieży dla triathlonistów projektanci umieszczają specjalne wstawki mesh, które sprzyjają zwiększeniu oddychalności ubrań i poprawiają skuteczność odprowadzania wilgoci.

Odzież – dotyczy to szczególnie spodenek – powinna być również odporna na ścieranie i gromadzenie się ładunków elektrostatycznych. Przy wysokiej kadencji, jaką cechuje się jazda rowerem oraz niektóre momenty biegu, zawodnik musi mieć pewność, że materiał wytrzyma oraz że nie spowoduje bolesnych otarć na wewnętrznych stronach ud.

I po trzecie – dodatki
Zależnie od regulaminu zawodów triathlonista może mieć przy sobie różnego rodzaju akcesoria. Warto przed startem dokładnie zapoznać się z regulaminem danej imprezy i upewnić się, że nasz strój jest przystosowany do przechowania danego rodzaju drobiazgów – o ile organizator na to zezwala. Odzież z kieszonkami czy specjalne plecaki z systemem hydratacyjnym (lub wygodne kamizelki z miejscami na bidony) przydadzą się natomiast podczas treningu przygotowującego do zawodów.

Dobranie odzieży na triathlon powinno być optymalnym wyborem między technicznymi możliwościami, jakie zapewnia odzież, w tym obuwie, a komfortem użytkowania. W ten sposób poprawiamy swoje szanse na ukończenie wyścigu bez straty energii na walkę z obciążeniami, których można było uniknąć.

Szeroki wybór odzieży, obuwia oraz akcesoriów do treningu i na zawody znajdziecie w sklepie Bikester.pl


Materiał partnera

Tagi: