Menu

Zdrowe odbicie czyli 10800 kroków na godzinę

Zacznijmy od prostego wyliczenia. Doświadczony biegacz stawia w ciągu minuty ok. 180 kroków, co daje średnio 10800 kroków na godzinę. Jeśli poświęcamy na bieganie 7 godzin tygodniowo, to zrobimy 75600 kroków. Założę się, że wielu biegaczy nie jest świadomych ile stawia kroków, przeliczając tylko dystans ciułanie kilometrów.

Nasze stopy mają więc dużo do roboty. Stopy to bardzo wrażliwa część ciała, która jest narażona w trakcie biegania na różne dolegliwości. Jak podkreśla Eric Orton, autor poradnika „Niewiarygodny cel. Jak biegać świadomie”, trener znany z „Urodzonych biegaczy”: „Wydajność i zdrowie biegacza zaczyna się od pracy stóp złożonych z 26 kości, 33 stawów i ponad 100 różnych mięśni, ścięgien i więzadeł. Silne stopy pozwalają na wykorzystanie mięśni całej nogi i korpusu oraz osiągnięcie równowago mięśniowej niezbędnej do prawidłowego biegu”.

W codziennej pielęgnacji stóp u osób aktywnych sportowo najważniejsza jest profilaktyka, korzystanie z usług podologa sportowego. Biegacze – i to nie tylko dotyczy panów, niewiele czasu poświęcają swoim stopom A to one bardzo ciężko pracują. Najczęstsze problemy stóp u biegaczy to otarcia oraz pęcherze powstają w wyniku nieprawidłowego nawilżenia skóry stóp, bolesne odciski i modzele tworzące się w wyniku istniejących już deformacji kostnych bądź też źle dobranego obuwia.Odciski, inaczej też zwane nagniotkami, to miejsca nadmiernie zrogowaciałego naskórka, wyraźnie odgraniczone z mniej lub bardziej twardym trzpieniem.

„Nagniotki zajmują zwykle niewielką powierzchnię, ale są bolesne przy ucisku. Dlatego najczęstszą lokalizacją odcisków są miejsca deformacji palców lub stopy oraz powierzchnie uciskane przez źle dopasowane obuwie”, wyjaśnia podolog Agnieszka Nowaczyk, szefowa Instytutu Podologii w Poznaniu .

„Bolące odciski nieleczone wpływają na technikę biegu, ponieważ szukamy najmniej bolesnego podparcia dla stopy” – przestrzega dr Maciej Nowak z Centrum Medycznego Dynasplint w Poznaniu. Do tych problemów musimy jeszcze dorzucić częstą nadmierną potliwość, która przyczynia się do rozwoju bakterii oraz powstawaniu grzybicy międzypalcowej. Sportowcy narzekają też na problemy z paznokciami – wrastanie paznokci i towarzyszący temu stan zapalny, krwiaki, schodzenie płytki paznokciowej.

„W przypadku nadmiernych zrogowaceń zaleca się ich fizjologiczne usunięcie za pomocą specjalistycznych narzędzi”, radzi Agnieszka Nowaczyk. Na tydzień przed startem paznokcie powinniśmy obciąć paznokcie na prosto, a nie półokrągło i stosować odpowiednio dobrane kremy i pianki, które nawilżają skórę stóp w celu uniknięcia otarć i powstania pęcherzy. U osób z nadmierną potliwością używać środki regulujące nadpotliwość oraz zapobiegające namnażaniu się bakterii.

Przed biegiem warto zastosować preparaty na bazie talku, aby podczas biegu wchłaniały wilgoć. W przypadku istniejących urazów skóry bądź po usunięciu bolesnych odcisków w miejsca najbardziej narażone należy przykleić indywidualnie wykonane przez podologa plastry, używać profilowanych wkładek. Trzeba biegać w „dobrych” skarpetkach, które powinny wchłaniać wilgoć, stabilizować stopę w środku buta, posiadać płaskie szwy oraz specjalne strefy wentylacyjne. Powinniśmy zawsze pamiętać jaka liczba kroków dzieli nas od mety.

Przemek Walewski

Porady ekspertów Instytutu Podologii