Menu

55 tysięcy biegaczy w Atenach

12 listopada 2018 - NEWSY

Kenijczycy Brimin Misoi i Shelmith Muriuki wygrali 36. edycję maratonu w Atenach. Choć temperatura 20 stopni Celsjusza dała się we znaki nie tylko czołówce, to 29-letni Misoi samotnie biegnąc prawie 15 kilometrów uzyskał czas 2:10:56, który jest trzecim najlepszym wynikiem maratonu z Maratonu do Aten.

Misoi o prawie dwie minuty finiszował na antycznym stadionie przed Workneh Tiruneh (2:12:52). Na trzecim miejscu uplasował się Etiopczyk Azmeraw Gereme (2:13:20). Wśród kobiet różnica na mecie pomiędzy pierwszą a drugą biegaczką była podobna jak u mężczyzn. 34-letnia Kenijka Shelmith Muriuki zwyciężyła z czasem 2:36:46, co jest jej osobistym rekordem na tym dystansie. Na drugim miejscu finiszowała jej rodaczka Rebby Koech (2:38:54), a reprezentantka gospodarzy Eleftheria Petroulaki zajęła trzecie miejsce, uzyskując w swoim debiucie czas 2:46:09.

2018 Athens Marathon
Athens, Greece November 11, 2018

W maratonie wystartowało 18 750 biegaczy z całego świata. Łącznie we wszystkich biegach towarzyszących łącznie z maratonem, udział wzięło 55 000 uczestników. Po pożarach w lecie tego roku, które spustoszyły Grecję, organizatorzy maratonu rozpoczęli projekt pozyskiwania funduszy pod nazwą  „Las biegaczy” w celu wsparcia rewitalizacji regionu, przez który biegli maratończycy.

Na zdjęciu prezentowanym obok widać wciąż skutki pożaru. Dla Greków ateński maraton jest prawdziwą świętością i jak miałem się okazję przekonać osobiście, niezależnie od katastrof atmosferycznych i gospodarczych, zarówno maraton jak i biegi towarzyszące zorganizowane są na najwyższym poziomie. Meta na antycznym stadionie to niezapomniane przeżycie …