Menu

Biegaj i ucz się języków!

16 lipca 2020 - Biegaj i Zwiedzaj, NEWSY, Praktyczne Porady
Biegaj i ucz się języków!

Każdy człowiek ma jeden lub więcej talentów, często będąc zupełnie nieświadomym tego faktu. Dzięki temu pięknie się od siebie różnimy, ale i zbliżamy. Ulubiony sport to często dziedzina, w której chcemy te talenty wspierać. Mniej oczywisty jest fakt, że talentem może być również sposób uczenia się nowych rzeczy.

Jednemu w zapamiętywaniu pomaga bowiem weryfikacja organoleptyczna i nauka przez dotyk, drugiemu zaś wystarczy coś napisać, aby łatwiej przyswoił nowe informacje. Nieco inaczej jest jednak ze zmysłem słuchu, który pełni przeważnie bardzo istotną funkcję w utrwalaniu wyuczonych treści. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy na scenę wkracza nauka języków obcych.

Maraton audiobooków

Powtarzające się, metodyczne odsłuchiwanie nowych dla nas treści, to najskuteczniejsza metoda nauki, dlatego Storytel tak licznie udostępnia pozycje, dzięki którym jest to możliwe w każdym otoczeniu i okolicznościach. Jedną z propozycji jest choćby „Praktyczny kurs języka hiszpańskiego” Beaty Pawlikowskiej. Audiobook w prosty i intuicyjny sposób przeprowadza nas przez meandry języka, bazując na tej prostej zasadzie, że najpierw należy nauczyć się komunikować, a gramatyka i zasady przyjdą z czasem.

Właśnie dlatego jest to tak cenna pozycja dla biegaczy. Jednoczesne skupienie się na dwóch czynnościach przychodzi z dużo większą łatwością, jeśli zadanie nie jest zbyt wymagające. A wiele godzin kursu, to równie wiele treningów. Autorka stworzyła cykl podobnych publikacji, dlatego bez przeszkód możemy uczyć się nawet kilku języków na raz. „Praktyczny kurs języka niemieckiego” bazuje na tych samych metodach nauki, a powtarzane podczas biegu słówka i zwroty dużo szybciej zakotwiczają się w pamięci, tworząc mapę skojarzeń z przyjemnym treningiem ciała.

Sportowy duch nauki

Biegacze nigdy się nie poddają. Endorfiny, które wydzielają się podczas biegu powodują, że z każdym dniem coraz chętniej sięgamy po buty i wygodny dres, aż wreszcie nie potrafimy sobie przypomnieć jak wyglądało nasze życie bez tej aktywności. Nauka języków działa podobnie, ponieważ w tej dziedzinie również pokonujemy własne słabości i krok za krokiem zdobywamy nowe zwycięstwa. Pierwsze zapamiętane słówka, pierwsze wypowiedziane bezbłędnie zdanie – wszystko to ma niezwykłą wartość. Tym bardziej, że w dzisiejszych czasach znajomość nawet jednego języka obcego to często niezbędne minimum, choćby dla znalezienia lepszej pracy czy w przypadku codziennych kontaktów towarzyskich.


Słuchanie to, jak wspomniałam, bez wątpienia najlepszy sposób nauki języków. Częste obcowanie z obcobrzmiącymi treściami powoduje, że dużo szybciej zaczynamy się z ich pomocą komunikować. Przeszkodą na drodze do nauki często staje się powszechny brak czasu i zapracowanie, brak chwili luzu czy wytchnienia. Pozycje Beaty Pawlikowskiej stanowią remedium na te trudności. Jeśli jesteśmy w stanie wyłuskać odrobinę czasu na jogging, równie dobrze możemy wesprzeć w tym czasie również sferę swojego umysłu i nauczyć się czegoś, co przyniesie nam dodatkowe korzyści.

Artykuł promocyjny