Menu

Nasz Patronat. Bieg „Zdążyć przed zmrokiem” w Pobiedziskach.

11 czerwca 2018 - Biegaj i Zwiedzaj, Zapowiedzi
Nasz Patronat. Bieg „Zdążyć przed zmrokiem” w Pobiedziskach.

Oryginalna formuła biegu na 5 km już 16 czerwca 2018 r. w Pobiedziskach. Na w pół godziny przed zachodem słońca odbędzie się start biegu „Zdążyć przed zmrokiem”. Na mecie wraz z zachodem słońca pojawią się upiorne strzygi, które zasypią wszystkich spóźnionych czerwienią… Udział w biegu jest bezpłatny.

Zapisy przyjmowane są pod nr tel. 579 665 665 lub w biurze zawodów czynnym w dniu biegu od godz. 19:00 do 20:15 na terenie Stadionu Miejskiego w Pobiedziskach.W pakiecie otrzymacie: numer startowy,czerwony proszek, butelka wody, nagrody dla najlepszych. Każdy, kto ukończy bieg otrzyma oryginalny medal.Trasa to 5 km w formie pętli – start/meta na Stadionie Miejskim w Pobiedziskach i dalej ciągami pieszo-rowerowymi z ominięciem ruchu ulicznego. Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności w stosunku do osób pieszych i rowerzystów.

Według badań Aleksandra Brücknera słowiańska strzyga pochodzi bezpośrednio od rzymskiego strix (l.mn. striges), kobiecego demona o ptasich szponach żywiącego się krwią. W niejasny sposób wierzenia te, prawdopodobnie za pośrednictwem ludów bałkańskich, zostały zaadaptowane przez Słowian, nakładając się częściowo na postaci upiora i wampira.Strzygi można znaleźć również w fantastycznej literaturze XX wieku: sadze o wiedźminie Andrzeja Sapkowskiego i sadze o kotołaku Ksinie Konrada T. Lewandowskiego. Pojawiają się także w powieści Kiedy Bóg zasypia Rafała Dębskiego oraz w „Akademii Wampirów” Richelle Mead. Opowiadanie Strzyga oparte na autentycznych wydarzeniach, jakie zaszły u schyłku XVII wieku w Sandomierzu, napisał także Andrzej Sarwa. 


PO BIEGU ZAPRASZAMY NA KONCERTY Z OKAZJI DNI POBIEDZISK NA PLAŻY PRZY JEZIORZE BIEZDRUCHOWO