Menu

Programy tv „Biegaj i Zwiedzaj”

Oficjalny fanpage Biegaj i Zwiedzaj na Facebook
Zapraszamy do obejrzenia naszych relacji filmowych z różnych zakątków świata. Podróżujemy do znanych miejsc i odkrywamy je na nowo dla biegaczy. Pokazujemy także miejsca, które dla wielu są tylko punktami na mapie.

Obejrzyj odcinek „Biegaj i Zwiedzaj” – na wyspie Napoleona i Medyceuszy 

Jednym z najpiękniejszych zakątków Toskanii jest Elba – trzecia co do wielkości włoska wyspa, największa w Archipelagu Toskańskim. Jej linia brzegowa mierzy 147 km, z czego ponad 17 km przypada na malownicze plaże ukryte w skalistych zatokach.

Kurorty nad morzem wypełnia latem gwarny tłum wczasowiczów, za to ukryte w głębi gór spokojne wioski zdają się niezmiennie trwać w swoim własnym świecie. Elba znana jest jako „wyspa Napoleona”. To tu 4 maja 1814 r. zesłany został cesarz Francuzów, której został suwerennym władcą. Miejsce swego zesłania Napoleon wybrał sam z trzech propozycji – Korfu, Korsyki i Elby. Zdecydował się na Elbę  „prawdopodobnie ze względu na położenie geograficzne, w pobliżu kontynentu, i łatwą do kontrolowania powierzchnię. Jego głównym zmartwieniem było wówczas nie dać się zabić.


Choć spędził na Elbie tylko 10 miesięcy jego wkład w rozwój wyspy mieszkańcy pamiętają do dzisiaj.

Przez krótki czas Elba była cesarstwem z własną armią, w skład której wchodzili polscy szwoleżerowie pod komendą majora Pawła Jerzmanowskiego i flagą – białą flagą z czerwonym ukośnym pasem, na której widnieją złote pszczoły. Pszczoła była godłem cesarza Napoleona Wielkiego. 26 lutego 1815 r. Napoleon opuścił Elbę i powrócił do Francji. Rozpoczęło się „Sto Dni” Napoleona, które zakończyła bitwa pod Waterloo.

Wyspę ekipa „Biegaj i Zwiedzaj” przemierzyła wzdłuż i wszerz, przebiegając prawie 150 km, czyli więcej niż liczy linia brzegowa. Na Elbę najłatwiej dostać się promem z Piombino, dokąd można dotrzeć pociągiem z Pisy. Tu lądują samoloty rejsowe i tanich linii lotniczych startujące w Polsce. W Pisie nie sposób przymierzyć się do krzywej wieży. Eksperci dają jej 300 lat gwarancji, że nie zawali się. Czasu dużo, ale warto nie odkładać podróży to Pisy.
Na Elbie co krok napotykamy na ślady po Napoleonie i Medyceuszach. W Portoferaio znajduje się rezydencja Napoleona, w której można zobaczyć wiele osobistych pamiątek po cesarzu, m.in. imponującą bibliotekę i łoże. Niespełna 4 km biegiem z Portoferaio dotarliśmy do Villa San Martino, gdzie cesarskie orły na bramie wieszczą, że jesteśmy w letniej rezydencji Napoleona.


Do plażowania najlepiej wybrać przepiękną plażę w Marina di Campo  i w Marciana  di Campo  czy urokliwe miasteczko Porto Azzuro. Położona w górach niewielka mieścina Poggio  to rezydencja gubernatora i źródełko Napoleona, z którego można się napić do starożytnej Marciany, która jest starsza od Rzymu. Wieczorem warto odwiedzić liczne tawerny, gdzie serwowane są świeże ryby i owoce morza, a na deser pachnące owoce. Jedno jest pewne, Napoleon, gdyby mógł, powróciłby na Elbę, jedną z najbardziej urokliwych wysp śródziemnomorskich.

Przemysław Walewski

Najnowszy odcinek
Czerwiec 2017

Biegaj i Zwiedzaj. Odcinek 10. Elba – wyspa Napoleona I i Medyceuszy.

Biegaj i zwiedzaj – odcinek 9, maj 2017 r.
Biegaj i zwiedzaj – odcinek 8, kwiecień 2017 r.
Biegaj i zwiedzaj – odcinek 7, marzec 2017 r.
Biegaj i zwiedzaj – odcinek 6, luty 2017 r.
Biegaj i zwiedzaj – odcinek 5, styczeń 2017 r.
Biegaj i zwiedzaj – odcinek 4, grudzień 2016 r.
Biegaj i zwiedzaj – odcinek 3, listopad 2016 r.
Biegaj i zwiedzaj – odcinek 2, październik 2016 r.
Biegaj i zwiedzaj – odcinek 1, wrzesień 2016 r.

WARTO TAKŻE OBEJRZEĆ INNE RELACJE FILMOWE