Menu

Nasz Patronat. Oryginalny medal IV Biegu po schodach Collegium Altum

16 października 2018 - NEWSY
Nasz Patronat. Oryginalny medal IV Biegu po schodach Collegium Altum

Nasz Patronat. Już po raz czwarty biegacze wbiegną 28 października 2018 r. na 17. piętro Collegium Altum, najwyższego budynku w Poznaniu (wysokość całkowita 103,35 m). Do pokonania  372 stopnie! To najwyżej usytuowana meta w Poznaniu. Lista startowa zamknięta została już we wrześniu.

Ze względu na specyfikę biegu organizatorzy ustanowili limit na 300 osób i na prośbę wielu miłośników biegania po schodach zrobiliśmy małą „dogrywkę”. . Na liście startowej jest obecnie 313 osób. W poprzednich latach miejsca na liście startowej rozeszły się błyskawicznie, a wielu uczestników startuje już po raz czwarty. Nie da się ukryć, że bieganie po schodach jest coraz popularniejsze, a polscy zawodnicy stanowią światową czołówkę. To dyscyplina, która łączy ze sobą sprint i górską wytrzymałość

O zwycięstwie, miejscu decydują ułamki sekund. Najlepsi wbiegają w niecałe dwie minuty. Nie bez znaczenia jest informacja, że klatka schodowa jest tzw. prawoskrętna. Bieganie po schodach to jednocześnie dobre urozmaicenie treningów i przygotowanie nie tylko do biegów górskich i ultra, ale także „płaskich” maratonów i triathlonów. Trenować po schodach można przez cały rok w bardzo prosty sposób. Wszędzie tam, gdzie są windy znajdują się także schody …

 

W ramach biegu odbędą się 4. Mistrzostwa Policjantów w biegu po schodach, 4. Mistrzostwa Polski Studentów i 4. Mistrzostwa Polski Nauczycieli Akademickich. Po raz drugi zawodowi strażacy i ochotnicy z OSP rywalizować będą w Mistrzostwach Wielkopolski w biegu po schodach o Puchar Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP bryg. Andrzeja Bartkowiaka.

Partnerem Biegu jest Klub Uczelniany AZS Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Zarówno jego członkowie jak i wykładowcy oraz studenci tej Uczelni startują – jako gospodarze – na początku stawki. To zobowiązuje do szybkiego wbiegnięcia na 17.piętro. Tradycyjnie startują m.in. prof. Waldemar Budner i prof. Jacek Trębecki.

Honorowym starterem będzie Janusz Grzeszczuk, jak rok temu, nestor wielkopolskiego biegania i wychowawca wielu biegaczy obecnie z tytułami profesorskimi. Wśród nagród biegacze mogą znaleźć bestsellerowe książki, które ukazały się nakładem DW REBIS. Jego szef Tomasz Szponder jest od wielu lat promotorem sportu akademickiego i wieloletnim prezesem Organizacji Środowiskowej AZS Poznań

 

W tym roku zapowiada się ponownie emocjonująca rywalizacja pomiędzy biegaczami w mundurach a cywilami. Strażacy na co dzień ćwiczą po schodach w pełnym rynsztunku, a w Poznaniu pobiegną tylko w strojach biegowych. Studenci nie będą chcieli łatwo oddać pola, a na liście startowej są też nazwiska biegaczy znanych z górskich wyścigów.

 

Lista startowa


Geneza Biegu po schodach Collegium Altum

Cztery lata temu inicjatywie maratończyka i biegacza górskiego Przemysława Walewskiego przyklasnęły władze Uniwersytetu Ekonomicznego, z ówczesnym rektorem prof. Marianem Gorynią na czele, na co dzień zapalonym biegaczem. Impreza spodobała się także obecnemu rektorowi prof. Maciejowi Żukowskiemu, a wśród uczestników jest wielu studentów, wykładowców oraz absolwentów Uniwersytetu Ekonomicznego. Sport od zarania dziejów uczelni wpisywał się w rzymską dewizę „Mens sana in corpore sano”, zaznacza nestor Janusz Grzeszczuk, wychowawca wielu wybitnych sportowców, z których wielu ma dzisiaj profesorskie tytuły.