Menu

Nasz Patronat. Ostatnie miejsca na liście startowej IV Biegu po schodach Collegium Altum

2 września 2018 - NEWSY, Zapowiedzi
Nasz Patronat. Ostatnie miejsca na liście startowej IV Biegu po schodach Collegium Altum

Nasz Patronat. Już po raz czwarty biegacze wbiegną 28 października 2018 r. na 17. piętro Collegium Altum, najwyższego budynku w Poznaniu (wysokość całkowita 103, 35 m). Do pokonania  372 stopnie! To najwyżej usytuowana meta w Poznaniu.


Ze względu na specyfikę biegu organizatorzy ustanowili limit na 300 osób. Na liście startowej są już 224 osoby. W poprzednich latach miejsca na liście startowej rozeszły się błyskawicznie, a wielu uczestników startuje już po raz czwarty. Nie da się ukryć, że bieganie po schodach jest coraz popularniejsze, a polscy zawodnicy stanowią światową czołówkę. To dyscyplina, która łączy ze sobą sprint i górską wytrzymałość

O zwycięstwie, miejscu decydują ułamki sekund. Najlepsi wbiegają w niecałe dwie minuty. Nie bez znaczenia jest informacja, że klatka schodowa jest tzw. prawoskrętna. Bieganie po schodach to jednocześnie dobre urozmaicenie treningów i przygotowanie nie tylko do biegów górskich i ultra, ale także „płaskich” maratonów i triathlonów. Trenować po schodach można przez cały rok w bardzo prosty sposób. Wszędzie tam, gdzie są windy znajdują się także schody …

W ramach biegu odbędą się 4. Mistrzostwa Policjantów w biegu po schodach, 4. Mistrzostwa Polski Studentów i 4. Mistrzostwa Polski Nauczycieli Akademickich. Po raz drugi zawodowi strażacy i ochotnicy z OSP rywalizować będą w Mistrzostwach Wielkopolski w biegu po schodach o Puchar Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP bryg. Andrzeja Bartkowiaka.

W tym roku zapowiada się ponownie emocjonująca rywalizacja pomiędzy biegaczami w mundurach a cywilami. Strażacy na co dzień ćwiczą po schodach w pełnym rynsztunku, a w Poznaniu pobiegną tylko w strojach biegowych. Studenci nie będą chcieli łatwo oddać pola, a na liście startowej są też nazwiska biegaczy znanych z górskich wyścigów.

 

Zapisy

Lista startowa


Geneza Biegu po schodach Collegium Altum

Cztery lata temu inicjatywie maratończyka i biegacza górskiego Przemysława Walewskiego przyklasnęły władze Uniwersytetu Ekonomicznego, z ówczesnym rektorem prof. Marianem Gorynią na czele, na co dzień zapalonym biegaczem. Impreza spodobała się także obecnemu rektorowi prof. Maciejowi Żukowskiemu, a wśród uczestników jest wielu studentów, wykładowców oraz absolwentów Uniwersytetu Ekonomicznego. Sport od zarania dziejów uczelni wpisywał się w rzymską dewizę „Mens sana in corpore sano”, zaznacza nestor Janusz Grzeszczuk, wychowawca wielu wybitnych sportowców, z których wielu ma dzisiaj profesorskie tytuły.