Menu

Nasz Patronat. Pokoleniowe XXII Mistrzostwa Polski Masters w Półmaratonie

21 maja 2018 - Biegaj i Zwiedzaj, NEWSY, Zdrowie
Nasz Patronat. Pokoleniowe XXII Mistrzostwa Polski Masters w Półmaratonie

Słoneczna pogoda, utytułowani zawodnicy na trasie, gorący doping i mistrzowska rywalizacja. Tak było podczas 22. Mistrzostw Polski Masters w Półmaratonie. To najsilniej obsadzona impreza mistrzowska dla biegaczek i biegaczy, którzy ukończyli 35. rok życia. Reprezentacja Drużyny WSZYSTKOOBIEGANIU.PL zdobyła trzy medale – dwa złote i brązowy.

Mistrzowskie zawody przyciągają zawodników, którzy wciąż plasują się na czołowych miejscach w biegach nie tylko w Polsce. Rywalizacja odbywa się w ramach kategorii wiekowych, co 5 lat. co sprawia, że niektórzy zawodnicy rywalizują z sobą od ponad 30 lat. W tym roku najszybciej trasę półmaratonu pokonał Grzegorz Ziembiński (M35) w czasie 1:15:19. Najmłodszy zawodnik zgodnie ze światowym regulaminem zawodów masters miał 35 lat, a najstarszą zawodniczką była Janina Rosińska (rocznik 1936) . Nie mogło zabraknąć Marii Pańczak, znanej „Parasolki”, która już od dwudziestu lat startuje w Murowanej Goślinie. Najstarszym biegaczem, który stanął w tym roku na starcie, był Wojciech Grochocki (rocznik 1936)

Nasza reprezentacja spisała się także na medal, a dokładnie na trzy medale. Klaudia Walewska (1:29: 34) obroniła tytuł mistrzowski w kategorii K35 i była najszybsza w całej stawce kobiet. Przemek Walewski obronił tytuł mistrza Polski w kategorii M50 (1:17:42), w której zadebiutował przed rokiem. Pierwszy występ Renaty Kasicy zaowocował brązowym medalem w K35 (1:41:47). Naszą Drużynę reprezentowali także: Magdalena Marek, Hania Harasimowicz, Filip Kantorski. Zawody ukończyło 319 zawodniczek i zawodników.

 

XXII MP Masters w Półmaratonie

Historia biegu w Murowanej Goślinie sięga roku 1978, zmieniał się jego charakter i dystans. Henryk Braun, legenda wielkopolskiego biegania, zaproponował, by w 1980 r. zorganizować bieg, w którym mogliby startować tylko weterani. Obok popularnego Henia w komitecie organizacyjnym znaleźli się Wojciech Krzysztoń, Wojciech Garczarek, Witold Giersig i Waldemar Czerniak. Na starcie I Goślińskiego Małego Maratonu Weteranów stanęło 19 zawodników. W 1982 r. PZLA nadał biegowi rangę Międzynarodowych Mistrzostw Polski Weteranów w biegu na 20 km i pod taką nazwą impreza przetrwała do 1997 roku. W 1998 roku odbył się ostatni bieg na dystansie 20 km, była to dziewiętnasta edycja. Po rocznej przerwie w 2000 r. odbył się 20 bieg, ale już na dystansie półmaratonu. W 2001 r. półmaraton miał rangę Mistrzostw Polski Weteranów, a od 2018 r. Mistrzostw Polski Masters w Półmaratonie.

– Musimy podkreślić dużą sympatię władz naszego miasta do półmaratonu – podkreśla Arleta Włodarczak, dyrektorka zawodów. – Bieg wrósł w krajobraz naszego miasta, od lat odbywa się na początku czerwca, towarzyszą mu występy artystyczne oraz biegi młodzieży szkolnej.Honorowy patronat nad imprezą sprawuje Burmistrz Miasta i Gminy Murowana Goślina, który też aktywnie udziela się podczas organizacji półmaratonu.

XXII MP Masters w Półmaratonie, Murowana Goślina

– Cieszę się, że Murowana Goślina przyciąga tak znakomitych zawodników, którzy mają bardzo bogate sportowe biografie. Przyjeżdżają całe pokoleniowe rodziny biegaczy i startują dziadkowe, rodzice, a dzieci kibicują. To jest niezwykłe! – cieszy się burmistrz Dariusz Urbański. – Ci, którzy przyjeżdżają tu od lat widzą zmiany, jakie następują w naszym mieście. Start i meta są na nowej drodze, nie brakuje miejsc parkingowych. Mieszkańcy i włodarze Murowanej Goślina zawsze będzie z niecierpliwością czekać na sympatycznych biegaczy.

 

 

 

 


Wyniki XII Mistrzostw Polski Masters w Półmaratonie

Zdjęcia

Relacja TV STK