Menu

Szybkie bieganie na „połówce” w Kościanie

6 listopada 2017 - NEWSY
Szybkie bieganie na „połówce” w Kościanie

Piękna słoneczna pogoda dopisała 1483 biegaczkom i biegaczom, którzy stanęli na starcie XIII Międzynarodowego Kościańskiego Półmaratonu im. dr. Henryka Florkowskiego. Do mety dotarło 1276 zawodników. Zwyciężył Hillary Kiptum Maiyo Kimaiyo z Kenii (1:05:11), a wśród kobiet triumfowała jego rodaczka Stellah Jeprhetich Barsosio (1:13:32). W  Biegu Coccodrillo na 6,5 kilometra wzięło udział 207 biegaczy.

Biegaczy i licznych kibiców powitali Starosta Kościański Bernard Turski oraz przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Półmaratonu Edward Strzymiński. Trasa kościańskiego znana jest z płaskiej trasy i licznych zakrętów, na której można osiągnąć dobre rezultaty. Bardzo dobre warunki pogodowe dały dodatkowy bonus tym, którzy walczyli o „życiówki” i poprawę lokat w Grand Prix Wielkopolski w Półmaratonie 2017.

W klasyfikacji generalnej półmaratonu najszybszy okazał się Hillary Kiptum Maiyo Kimaiyo , który uzyskał czas 1:05:11. Drugi  na mecie zameldował się Kipkogei Cherutich Nelson (1:06:15). Trzeci czas (1:06:48) uzyskał Benerd Kitur. Najszybszą kobietą tegorocznej edycji półmaratonu była Stellah Jeprhetich Barsosio (1:13:32). Drugi czas (1:14:58) uzyskała Christine Oiga Moraa. Trzecia na mecie finiszowała  Aleksandra Brzezińska (1:16:30).

Wśród mieszkańców powiatu kościańskiego najszybszy w półmaratonie – podobnie jak w ubiegłym roku – był Krzysztof Szymanowski z Kościana, który na pokonanie trasy potrzebował 1:09:57. Krzysztof Szymanowski był najszybszym Polakiem w półmaratonie (generalnie 7. pozycja). Najszybszą mieszkanką powiatu kościańskiego okazała się – także ubiegłoroczna triumfatorka tej kategorii – Milena Tomaszyk z Wonieścia, która uzyskała czas 1:29:34.

Zwycięzcą Biegu Coccodrillo został Szymon Bytniewski z Gowarzewa, który pokonał trasę o długości 6,5 kilometra w czasie 18:57. Drugi na mecie zameldował się Grzegorz Michalak z Łubinicy z czasem 19:31. Trzeci wynik 19:55 uzyskał Tomasz Musiał z Dąbcza.
Wśród kobiet pierwsza na mecie była Wiktoria Mazur z Puszczykowa przed  Marysią Lisiak z Zalasewa 00:24:16. Trzecia finiszowała Agata Otto (25:38)

Jak podkreśla dyrektor biegu Roman Talikadze, wyniki półmaratonu z uwagi na poddanie wybranych zawodników testom dopingowym  są wynikami nieoficjalnymi. Premie pieniężne wypłacone zostaną dopiero po otrzymaniu wyników badań antydopingowych.

W tym roku oprócz nagród i pucharów w klasyfikacji powiatowej, klasyfikacjach gminnych, klasyfikacji pracowników służby zdrowia, klasyfikacji osób niepełnosprawnych oraz klasyfikacjach wiekowych, sponsorzy przyznali także specjalne nagrody finansowe: dla najlepszej zawodniczki i najlepszego zawodnika z powiatu kościańskiego – firma P.P.H.U. Magik Piotr Domagała oraz dla najlepszej zawodniczki i najlepszego zawodnika z Polski – firma Coccodrillo.

Nagrodzono także najszybszą kobietę i najszybszego mężczyznę na lotnej premii. Firma Ex’s Sport z Leszna ufundowała natomiast puchary dla najstarszego i najmłodszego uczestnika półmaratonu. Członek Zarządu Powiatu Kościańskiego Mirosław Kaczmarek przyznał także specjalne wyróżnienia dla trzech najlepszych biegaczek i biegaczy z Kościan Team.
Dla kibiców firma Ex’s Sport z Leszna – jeden z partnerów i sponsorów tegorocznego półmaratonu – przygotowała dmuchane pałki kibica oraz gwizdki.


Organizatorami imprezy było Starostwo Powiatowe w Kościanie oraz LKS Sana Kościan przy współudziale samorządów Miasta Kościana i Gminy Kościan, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, Wielkopolskiego Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych w Poznaniu, Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego w Kościanie, Zespołu Szkół im. Marii Konopnickiej w Kościanie, I Liceum Ogólnokształcącego im. Oskara Kolberga w Kościanie.

Patronat medialny nad imprezą objęły: Gazeta Kościańska, Radio Elka, TV Leszno, Kościaniak oraz Fakty Kościańskie.

Wyniki półmaratonu