Menu

25 medali naszej ekipy na Letniej Uniwersjadzie w Tajpej!

6 września 2017 - NEWSY

Podczas 29. Letniej Uniwersjady- sportowej rywalizacji akademickich reprezentacji z całego świata – Polacy wywalczyli aż 25 medali!

Biało-czerwoni zaprezentowali się w 14 dyscyplinach, sukcesy odnosząc w lekkoatletyce, pływaniu, szermierce oraz taekwondo. Ostateczny wynik to siedem złotych, dziewięć srebrnych i dziewięć brązowych medali, co dało im 11. miejsce w klasyfikacji medalowej. Trzy pierwsze zajęły reprezentacje krajów azjatyckich: Japonia, Korea Południowa i Tajwan. Wśród krajów europejskich wyżej w klasyfikacji medalowej od Polaków była tylko Rosja, Ukraina i Włochy.

„Za minimum stawialiśmy sobie zdobycie dwunastu medali, co gwarantowało nam osiągnięcie pięciuset medali w historii występów w uniwersjadach. Zdobyliśmy 25 i jesteśmy z tego bardzo zadowoleni” – podsumowuje Tomasz Szponder, szef polskiej misji uniwersjadowej w Tajpej.

Klasą dla siebie byli lekkoatleci, których było najwięcej i którzy wygrali najwięcej. Dwa złote krążki wywalczyła Małgorzata Hołub, wygrywając najpierw finał na 400 m, a ostatniego dnia rozpoczynając zwycięską sztafetę 4×400 m, która zdeklasowała rywalki. Czwarte uniwersjadowe złoto (i niestety ostatnie) wywalczył w rzucie młotem mistrz świata Paweł Fajdek (79.16).

W jego ślady poszła Malwina Kopron, która już w pierwszej próbie poprawiła swój rekord życiowy o blisko półtora metra, poprawiając przy tym rekord uniwersjady i osiągając drugie miejsce w historii polskiej lekkoatletyki (76.85 m). Rekord życiowy poprawiła także Marcelina Witek. W przedostatniej kolejce jej oszczep wylądował na 63.31 m i to też było złoto! Nasi miotacze dorzucili jeszcze trzy krążki w pchnięciu kulą (srebro Konrada Bukowieckiego i Klaudii Kardasz – z rekordem życiowym oraz brąz Pauliny Guby) i brąz Joanny Fiodorow w młocie.

Świetnym biegiem w finale 3000 m z przeszkodami popisał się Krystian Zalewski. Polak uciekł rywalom ponad okrążenie przed końcem i obronił pierwsze miejsce. Na bieżni były jeszcze brązowe krążki Rafała Omelki i Damian Czykiera oraz srebrne żeńskiej sztafety 4×100 m i Joanny Linkiewicz na 400 m przez płotki. Ten ostatni okazał się medalem numer 500 w historii polskich występów na uniwersjadach.

Polacy świetnie zaprezentowali się nie tylko w dyscyplinach sportowych, ale także w odzieży przygotowanej dla nich przez markę Dare 2b, oferującej produkty dla zawodników różnych dyscyplin sportu.