Menu

38.Mainova Frankfurt Marathon. Valary Aiyabei złamała barierę 2:20! Udany debiut Szymona Kulki!

29 października 2019 - NEWSY

Z mężczyzn najszybszy był Etiopczyk Fikre Tefera (2:07:08). Udanie debiutował w maratonie Szymon Kulka, który z czasem 2:14:35 zajął 13. miejsce i był najlepszym ze startujących Polaków . Wystartowało 14 196 biegaczy ze 110 krajów.

Valary Aiyabei pokonał barierę 2:20 , zapisując się w historii 38. edycji najstarszego maratonu miejskiego w Niemczech. Kenijka wygrała w czasie 2:19:10, stając się jednocześnie 12. najszybszą kobietą wszech czasów w maratonie. Awansowała również w rankingu najszybszych maratonek w tym roku na piątą pozycję. Etiopka Megertu Kebede zajęła drugie miejsce w 2:21:10, a trzecie miejsce zajęła jej rodaczka i zeszłoroczna triumfatorka Meskerem Assefa w 2:22:11.

W rywalizacji mężczyzn plan przewidywał złamanie bariery 2:05. Czołówka biegła jednak wolniej niż planowano, perspektywa złamania 2:05 była już nierealna na połowie dystansu. 14-osobowa czołowa grupa minęła półmetek w czasie 63:29.

Etiopczyk Fikre wygrał w czasie 2:07:08, w czasie gorszym od jego rekordu życiowego (2:06:27). Dwie sekundy za nimi finiszował jego rodak Dawit Wolde, a potem Aweke Yimer z Brunei. Zaledwie cztery sekundy dzieliły pierwszego zawodnika od trzeciego. Tego jeszcze nie było w historii maratonu we Frankfurcie. „To było ekscytujące, gdy czterech biegaczy walczyło o zwycięstwo, ale byliśmy rozczarowani czasami”, powiedział legendarny koordynator elity Christoph Kopp.