Menu

DATEV Challenge Roth. Agnieszka Jerzyk zajęła czwarte miejsce z fenomenalnym czasem 8:48:49, ustanawiając rekord Polski kobiet!

9 lipca 2019 - NEWSY, Triathlon

Polka Agnieszka Jerzyk zajęła miejsce z czasem 8:48:49, co jest obecnie rekordem Polski kobiet na długim dystansie! To niezwykły wyczyn, tym bardziej, że Agnieszka debiutowała na tym dystansie. W pięknym stylu awansowała do światowej elity! Na starcie stanęło 3 400 uczestników indywidualnych i 650 drużyn sztafetowych z 84 krajów, a na trasie kibicowało prawie 260 tys. widzów.

To jest , największa na świecie impreza triathlonowa na długich dystansach, która odbyła się 7 lipca 2019 roku w niemieckim mieście Roth. Wyścig od dawna stał się legendą. Pierwsza edycja festiwalu triathlonowego w europejskiej metropolii triathlonowej Roth odbyła się w 1984 roku. Zawody rozpoczynają się od 3,8-kilometrowego pływania w kanale Main-Donau-, po którym następuje 180-kilometrowy wyścig rowerowy i maraton 42,195 km. Najlepszy rezultat ustanowił w Roth Jan Frodeno w 2016 r. – 7:35:39, co jest obecnym rekordem świata.

Zawody w Roth uchodzą za jedne z najbardziej spektakularnych wyścigów triathlonowych na świecie. Jak podaje Akademia Triathlonu, elitę do Roth przyciąga trasa, która uznawana jest za najszybszą na długim dystansie. Do tej pory 26 mężczyzn osiągnęło czasy poniżej 8 godzin i 41 kobiet czasy poniżej 9 godzin. Challenge Roth to także trasa, na której są bite rekordy świata. Obecne rekordy należą do Jana Frodeno (GER) 7:35:39 i do Chrissie Wellington (AUS) 8:18:13. Rekordzistką u kobiet jest Yvonne van Vlerken z Holandii, która ma na swoim koncie 14 wyników poniżej 9 godzin.

Jeżeli mówimy o serii Ironman to najczęściej uzyskiwane czasy SUB-8 i SUB-9 są na Ironman Klagenfurt.

Na starcie zarówno kobiet, jak i mężczyzn stanęła elita. Brytyjka Lucy Charles-Barclay wyszła już z wody z dużą przewagą. 25-letnia zawodniczka uzyskała rekord życiowy czasem 8:31:09. Najpierw wyraziła wdzięczność opinii publicznej. Na drugim miejscu finiszowała Australijka Sarah Crowley (8:38:11) i Niemka Daniela Bleymehl (8:43:17), która broniła tytułu zwyciężczyni sprzed roku. Wysoką , czwartą pozycję zajęła nasza reprezentantka Agnieszka Jerzyk. Tym samym zawodniczka z Leszna wywalczyła przepustkę do światowej elity na dystansie Ironman.

Rezultat Agnieszki Jerzyk to najlepszy wynik ustanowiony przez Polkę na długim dystansie. Do tej pory rekord należał do Ewy Bugdoł (9:15:57), ustanowiony w IM w 2017 r. w Barcelonie.

Emocjonująca walka toczyła się wśród elity mężczyzn. Niemiec Andreas Dreitz powiedział w sobotę podczas odprawy, że wygra DATEV Challenge, a w niedzielę spełnił swoje przyrzeczenie w znakomitym stylu uzyskując czas 7:59:02. Podium uzupełnili Szwed Jesper Svensson (8:02:20) i Australijczyk Cameron Wurf (8:04:08).