Menu

Deszczowy maraton w Poznaniu

13 października 2024 - NEWSY

Mohamed Chaaboud z Maroka i Celestine Temko Kwachuwai z Kenii zwyciężają w 23. Poznań Maratonie im. Macieja Frankiewicza. Łącznie 23. Poznań Maraton im. Macieja Frankiewicza ukończyło 3950 zawodników. Reprezentowali oni 33 państwa. Na mecie Poznań Five zameldowało się 1468 osób.

Miejsca na podium wywalczyli reprezentujący Polskę Andrzej Rogiewicz, który zameldował się na mecie jako drugi, a wśród pań Izabela Paszkiewicz, która dobiegła na Plac Marka na trzecim miejscu, za Argentynką Daianą Ocampo.
Maratończycy i maratonki rywalizowali w Poznaniu nie tylko między sobą, walkę musieli stoczyć również z  warunkami atmosferycznymi. Mimo niesprzyjającej pogody tegoroczny triumfator zdołał uzyskać drugi czas w historii poznańskiego Maratonu (2:10:42).

Deszcz, wiatr i niska temperatura miały wpływ na mocne rozciągnięcie stawki. Kolejny na mecie Andrzej Rogiewicz mimo uzyskania życiówki stracił do lidera prawie osiem minut (2:18:22), a trzeci, Etiopczyk Kifle Melese uzyskał czas 2:21:49. Z dużymi przerwami docierały na metę także panie. Warto zauważyć, że Łukasz Nowak, który jako pacemaker doprowadził do zwycięstwa Kenijkę Celestine Temko Kwachuwai, zajął wysokie piąte miejsce i został pierwszym triumfatorem Akademickiego Pucharu Polski im. Janusza Grzeszczuka.

Bardzo dobrze na trasie sprawdzili się zawodnicy i zawodniczki biegu Poznań Five. W drugiej edycji padły rekordy trasy zarówno w rywalizacji pań, jak i panów. Szymon Kulka, który w 2018 roku wygrywał poznański półmaraton, przybiegł na metę „Piątki” z czasem 00:14:38. Monika Kaczmarek triumfowała z wynikiem 00:16:50. Na trasie Poznań Five nie zabrakło biegowych legend: Wandy Panfil, Małgorzaty Sobańskiej, Jana Huruka i Michała Bartoszaka oraz wioślarskiej mistrzyni olimpijskiej Natalii-Madaj Smolińskiej. Kolejny, 24. Poznań Maraton został zaplanowany na 12 października 2025 r.