Menu

Nasz Patronat. Już 4 września IV Bieg im. hr. Augusta Cieszkowskiego na 5 km!

25 sierpnia 2021 - Biegaj i Zwiedzaj, NEWSY, Zapowiedzi
Nasz Patronat. Już 4 września  IV Bieg im. hr. Augusta Cieszkowskiego na  5 km!

Szybko zapełnia się lista startowa! Alejami Poetów i Filozofów w malowniczych lasach Wierzenicy (gmina Swarzędz) 4 września pobiegną i pomaszerują uczestnicy IV Bieg im. hr. Augusta Cieszkowskiego na dystansie 5 kilometrów. Limit uczestników wynosi 100 osób. Dla dzieci odbędą się biegi towarzyszące.

Pierwsza edycja biegu wpisała się w obchody 380 lat Swarzędza i 865 lat Wierzenicy. Trasa wiedzie w pobliżu Dworku Cieszkowskiego, Alejami Poetów i Filozofów, którymi przechadzał się słynny społecznik i filozof August Cieszkowski. Będzie okazja do zwiedzenia z przewodnikiem zabytkowego kościoła p.w. św. Mikołaja, który znajduje się na szlaku kościołów drewnianych wokół Puszczy Zielonka.

Link do zapisów

Link do listy startowej

August Cieszkowski – wybitny patriota, ziemianin, filozof, działacz społeczny i polityczny. W 1870 założył Wyższą Szkołę Rolniczą w Żabikowie, której nadał imię zmarłej w 1861 żony Haliny. Jej tradycje kontynuuje Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu (dawniej Akademia Rolnicza im. Augusta Cieszkowskiego). Autor kilkudziesięciu publikacji z różnych dziedzin nauki pisanych po polsku, niemiecku i francusku. Szeroko znanym przez elity i świat naukowy ówczesnej Europy. Związany od 1842 r. z Wierzenicą i Swarzędzem.