Menu

Nasz Patronat. SLT Poznań. Na finał zwycięstwa sztafet Wszystkoobieganiu.pl

1 lipca 2018 - NEWSY

W dniach 29 czerwca – 1 lipca poznańską Maltę opanowały tysiące zawodników i kibiców Festiwalu Triathlon Super League Triathlon Poznań. Zawodowcy  rywalizowali ze sobą o możliwość startu w prestiżowym Cyklu Mistrzowskim SLT, a amatorzy na trzech różnych dystansach. . W niedzielę wystartowało prawie 30 sztafet, m.in. z Agnieszką Jerzyk i Chrisem McCormakiem w składzie. Zwyciężyły jednak dwie reprezentacje naszego Portalu!

W sobotę Złotą Kartę udało się wywalczyć Marii Cześnik, która będzie reprezentowała Polskę w triathlonowej „Lidze Mistrzów”. Oprócz zmagań zawodników PRO w ramach imprezy rozegrane zostały starty amatorów na trzech dystansach indywidualnych, a pełen wrażeń weekend zwieńczył start sztafet na dystansie 56,5 km. W niedzielę zmagania na dystansie 56,5 km rozpoczęła Złota Fala kobiet, która była symbolicznym zwieńczeniem projektu „Kobiety na wagę złota nakręca LIV”. Kibice w Poznaniu mogli być świadkami wielu poruszających momentów, oświadczyn na mecie triathlonu, czy też startu fizjoterapeuty Łukasza Malaczewskiego i jego niepełnosprawnego podopiecznego, 12-letniego Jasia Kmiecia.

Na dystansie 1/8 czyli 28,25 kilometra (475 m pływania, 22,5 km jazdy na rowerze, 5,275 km biegu) najszybszy okazał się Jakub Kubiński ( 59:38). Z kolei pierwszą kobietą na mecie była Agnieszka Gadomska (1:07:58). 56,5 km (950 m pływania, 45 km jazdy na rowerze, 10,55 km biegu) najszybciej pokonał Sylwester Swat (1:56:59). Na drugim miejscu finiszował Michał Marciniak (2:02:22) przed Dominikiem Pikorskim (2:03:20).
W triathlonie zadebiutował nasz olimpijczyk … panczenista Jan Nowak, który zajął 11. miejsce open z czasem 2:10:16. Jak powiedział nam na mecie, była to dla niego dobra zabawa przed czekającym go sezonem startowym na lodzie. Najbardziej obawiał się etapu biegowego. Wśród kobiet triumfowała Urszula Kafarska (2:18:18). Za nią zameldowały się na linii mety Izabela Janusz (2:20:23) i Ola Korolczuk (2:27:29).

Od lewej: Przemek Walewski, Daniel Osik, Artur Adamczak

Rywalizację sztafet wygrał team WSZYSTKOOBIEGANIU. PL w składzie: Daniel Osik (pływanie), Artur Adamczak (rower) i Przemysław Walewski (bieg), zwyciężając w kategoriach open i męskiej w czasie 01:54:28. Na pierwszym miejscu w kategorii sztafet kobiecych uplasowała się również nasza reprezentacja WSZYSTKOOBIEGANIU.PL: Malwina Poprawiak (pływanie), Katarzyna Orwat (rower) i Klaudia Walewska (bieg), która uzyskała czas   02:21:12. Nowatorskie formuły Super League Triathlon zapewniły wspaniałe widowisko wszystkim kibicom.

W piątkowym, emocjonującym wyścigu przebiegającego w formule Triple Mix wśród mężczyzn tryumfował Andreas Schilling. W wyścigu kobiet zwyciężyła faworytka, Emma Jeffcoat z Australii, natomiast reprezentantka Polski, Maria Cześnik, zajęła trzecią lokatę. Drugi dzień Super League Triathlon Poznań dostarczył fanom kolejną dawkę niezapomnianych emocji. W widowiskowej rywalizacji zawodników kategorii PRO w formule Enduro walka trwała do ostatnich metrów, a ostatecznie Andreas Schilling o jedną sekundę wyprzedził Tylera Mislavchuka. Wśród kobiet stawkę zdominowała bezkonkurencyjna Australijka Emma Jeffcoat, a reprezentantka Polski, Maria Cześnik, zajęła czwartą lokatę, czym zapewniła sobie miejsce w Cyklu Mistrzowskim Super League Triathlon.
– To było fantastyczne święto sportu i jesteśmy bardzo szczęśliwi, że pierwsze w historii zawody kwalifikacyjne cyklu SLT rozegrane zostały w Polsce. Mogliśmy podziwiać niesamowitą walkę o miejsce w cyklu mistrzowskim – podsumował Michael D’hulst, dyrektor Super League Holding. – Pragnę podziękować wszystkim sportowcom, a także mieszkańcom i władzom Poznania, którzy przyjęli nas w fantastyczny sposób, potwierdzając słynną polską gościnność – dodał.

Od lewej: Malwina Poprawiak, Klaudia Walewska, Katarzyna Orwat

W sobotę 30 czerwca rozegrane zostały również zawody amatorów na dystansie 112,99 km. Na „połówce” najlepszy okazał się Paweł Skuza, z czasem 4:18:02, a wśród Pań zwyciężyła Magdalena Biskupska (4:41:41).

– Festiwal Triathlonu, do którego przygotowywaliśmy się wiele miesięcy zakończył się sukcesem. Udało nam się pokazać na żywo fanom triathlonu formuły, których nie było jeszcze nigdy wcześniej w Europie. Cieszę się, że to w Poznaniu pisze się nowy rozdział w historii triathlonu. To kolebka polskiego triathlonu i jest to symboliczne, że właśnie w stolicy wielkopolski tworzy się nowy wymiar tego sportu – mówił Wojciech Kruczyński, dyrektor Super League Triathlon Poznań. – Z pewnością nie chcemy rezygnować z klasycznej formuły triathlonu, która ma wielu zwolenników, jednak szybkie i widowiskowe formuły Super League Triathlon z pewnością przyciągną do tego sportu wielu nowych zwolenników. Z ogromną ciekawością czekam na dalszy rozwój Super League Triathlon i mam nadzieje, że Poznań na stałe zagości w gronie imprez cyklu SLT – dodał.