Menu

Robert Karaś pobił rekord świata w Triple Ultra Triathlon- 30:48:57!

30 lipca 2018 - NEWSY

Zawody 27. TRIPLE ULTRA TRIATHLON LENSAHN 2018 to była prestiżowa walka o tytuł mistrza w IUTA WORLD CHAMPIONSHIPS (potrójnym Ironmanie). Dystanse – pływanie 11,4 km, jazda na rowerze 540 km, bieg 126,6 km – Robert Karaś  pokonał w imponującym łącznym czasie 30:48:57! Poprzedni rekord poprawił o prawie godzinę!

Robert był dobrze przygotowany do wyzwania w Niemczech i nie ukrywał, że powalczy o najwyższą stawkę.Razem z nim na starcie stanęło 50 zawodników (ukończyło 44). Trasa pływacka znajdowała się na Freibad Lensahn (228 rund o długości 50 m). Pętla kolarska o długości ok. 8 km znajdowała się pomiędzy Lensahn a Beschendorf i zawodnicy mieli do pokonania 67 rund. Ostatnim etapem był potrójny maraton. Dla lepszej kontroli uczestników ścigano się na pętli o długości 1,32 km i trzeba było pokonać 96 takich rund.

Nasz zawodnik prowadził już od etapu pływackiego (2:41:19), a przewagę zwiększył na etapie kolarskim (18:05:16). Drugi na mecie był Estończyk Rait Ratesepp (33:20:14), który wyprzedził Norwega Henninga Olsruda (34:12:12). Najszybszą kobietą była Marie Velestaul z Norwegii (39:29:43). Zawody ukończyło osiem kobiet.

Nie był to pierwszy spektakularny wyczyn Roberta. W 2017 roku rezultatem 19:44.33 ustanowił rekord świata w podwójnym triathlonie. O prawie 5 godzin był szybszy od Jerzego Górskiego, który w 1990 roku został mistrzem świata na tym dystansie (7,6 km pływania, 360 km jazdy na rowerze i 84 km biegu) uzyskując łączny czas 24 godziny 47 minut i 46 sekund. Rekord świata Roberta Karasia w Triple to najbardziej spektakularny, jak dotąd, wyczyn Polaka w triathlonie.

Podczas wyścigu 28-letni zawodnik z Elbląga wspierał akcję charytatywną „więcej niż ironman – Zakon Maltański EKSTREMALNIE „