Menu

BMW Berlin-Marathon. Kipchoge: to był mój najcięższy maraton w życiu!

24 września 2017 - Biegaj i Zwiedzaj, NEWSY

Tegoroczna 44. edycja wzbudzała szczególne emocje. O złamanie rekordu świata (2:02:57) walczyło trzech wybitnych maratończyków: Kenenisa Bekele, Eluid Kipchoge oraz Wilson Kipsang. Ogółem w Berlinie wystartowało 43 852 uczestników z 137 krajów.

Gra toczyła się o 40 000 Euro, a bonus za dobiegnięcie w czasie krótszym niż 2:04 wynosił 30 000 Euro. Niespodziewanie był to spektakl dwóch aktorów; Kipchoge i nieznanego w świecie maratońskim Etiopczyka Guya Adoli.  Bekele od połowy dystansu nie mógł znaleźć rytmu biegu i nie ukończył biegu, a Kipsang zszedł z trasy na 30. kilometrze wyraźnie zmęczony.

Do 10. km wszystko szło zgodnie z planem. Nowy rekord świata był w zasięgu, bowiem czołówka przebiegła 10 km w czasie 29:04, co prognozowało wynik 2:02:40. Na półmetku czołówka miała czas 61:29. Potem tempo nieznacznie spadło, a stawka biegaczy przerzedziła się.

Po 30. kilometrze zostało tylko dwóch biegaczy – Eliud Kipchoge i Guye Adola z Etiopii. To było zaskoczenie! Dla Etiopczyka był to pierwszy maraton w życiu, choć ma na swoim koncie brązowy medal mistrzostwa świata w półmaratonie. Adola zaatakował na 35. km i szybko zyskał 25-metrową przewagę nad Kipchoge, który czekał na sposobność do ataku.

2017 Berlin Marathon

Doświadczenie zaprocentowało. Na 40. kilometrze dopadł Adolę i rzucił wszystko na jedną kartę.  Ostatecznie zwyciężył Kipchoge w czasie 2:03:34.  To najszybszy debiutant w historii berlińskiego maratonu.

Na mecie Kipchoge przyznał, że to był najcięższy maraton w jakim startował. „Wciąż zamierzam pobić rekord świata”, zapowiedział jednak nie zniechęcony 32-letni Eliud kipchoge.

Nie zawiodła  faworytka Kenijka Gladys Cherono (2:20:23). Etiopka Ruti Aga finiszowała na drugim miejscu ( 2:20:41), wyprzedzając o 12 sekund Kenijkę Valary Aiyabei took (2:20:53).

W Berlinie wystartowało 43 852 uczestników z 137 krajów.