Menu

Wiele emocji na trasie METRO Marathon Düsseldorf!

30 kwietnia 2018 - Biegaj i Zwiedzaj, NEWSY

Białorusinka Volha Mazuronak ustanowiła w niedzielę nowy kobiecy rekord trasy METRO Marathon Düsseldorf wygrywając w czasie 2:25:25. Piąta zawodniczka Igrzysk Olimpijskich w Rio w 2016 r. była faworytką maratonu i nie zawiodła oczekiwań. Wśród mężczyzn najszybszy był Kenijczyk Gilbert Yegon (2:13:55), który przebiegł …kilometr więcej. Dobrze spisali się reprezentanci Niemiec, którzy rywalizowali w mistrzostwach kraju w maratonie. Walczyli oni o minima kwalifikacyjne na letnie Mistrzostwa Europy w LA w Berlinie.

Mazuronak z przewagą ponad 7 minut przybiegła na metę przed reprezentantką gospodarzy Fabienne Amrhein, która uzyskała czas 2:32:35, który jest nie tylko jej nową życiówką, ale też minimum na ME w Berlinie. Fabienne została też mistrzynią Niemiec w maratonie. Na trzecim miejscu finiszowała Kenijka Rose Maru (2:33:55) przed ubiegłoroczną zwyciężczynią Portugalką Doroteia Peixoto Alves (2:35:15). Mazuronak trenuje na co dzień w Niemczech pod okiem trenera

Volha Mazuronak

Wolfganga Heiniga i jej sparring partnerką jest m.in. Gesa Krause, rekordzistka w biegach z przeszkodami. Białorusinka pierwszą połowę dystansu przebiegła w 73:02 i wydawało się, że nie będzie w stanie złamać rekordu trasy należącego do Kenijki Agnes Jeruto (2:25:47, 2012 r. ). Olimpijka pobiegła jednak „negative split” i druga połówka była szybsza. Mazuronak wystartuje na ME na 10 000 m i w maratonie.

Gilbert Yegon wygrał po raz drugi w METRO Marathon Düsseldorf. Pierwsze zwycięstwo odniósł w 2014 r. Kenijczyk miał szczęście w nieszczęściu ponieważ pobiegł w grupce, która po 8. kilometrze została nie tak pokierowana i musiała nadłożyć kilometr. Richard Mutai przybiegł drugi 2:14:08. Czasy byłyby znacznie lepsze, gdyby nie nadłożenie dystansu. Na trzecim miejscu uplasował się Niemiec Tom Gröschel, który został mistrzem kraju w swoim debiucie (2:15:20). W 16. edycji METRO Marathon Düsseldorf wystartowało 3 700 biegaczek i biegaczy (16 tys. osób wzięło udział w biegach na wszystkich dystansach z maratonem włącznie).