Menu

42. Bieg Piastów. Prawie 6 tysięcy zgłoszeń z 30 krajów

19 lutego 2018 - Biegaj i Zwiedzaj
42. Bieg Piastów. Prawie 6 tysięcy zgłoszeń z 30 krajów

Najstarszy zawodnik mógłby być pradziadkiem najmłodszych! Bieg Piastów – Festiwal Narciarstwa Biegowego, rozgrywany jest od ponad 40 lat w Szklarskiej Porębie – Jakuszycach,. Rozpocznie się już 24 lutego. Udział zgłosiło prawie 6 tysięcy zawodników. Bieg Piastów to największy w Polsce masowy bieg narciarski z ponad 40-letnią historią, rozgrywany w Szklarskiej Porębie -Jakuszycach, na terenie Gór Izerskich na Dolnym Śląsku. Od prawie 10 lat należy do prestiżowej Worldloppet Ski Federation, zrzeszającej największe biegi narciarskie świata, w tym kultowy Bieg Wazów w Szwecji oraz słynną włoską Marcialongę.
Rozgrywany jest w formie festiwalu, rozpocznie się 24 lutego i potrwa do 4 marca. W tym czasie odbędą się zawody narciarskie dla: dzieci, młodzieży, dorosłych i całych rodzin, łącznie dziesięć biegów o różnym stopniu trudności i na różnych dystansach, od 500 m (Bieg Przedszkolaka), przez 7 km, po koronny dystans Biegu Piastów, czyli 50 km techniką klasyczną.
W Biegu Piastów weźmie udział prawie 6000 zawodników, z aż 30 krajów z Europy, Ameryki Północnej, Azji i Australii.

Największym zainteresowaniem cieszą się biegi Worldloppet, rozgrywane na dystansach 50 i 25 km.

Wśród uczestników są ludzie w każdym wieku, przeróżnych profesji, na każdym poziomie zaawansowania. Jak zawsze podkreślał honorowy komandor Biegu Piastów Julian Gozdowski, Bieg Piastów to zawody dla wszystkich, w których najważniejszy jest biegacz – każdy biegacz.
Nie dziwi więc, że na listach startowych obok zwycięzców Biegu Piastów na różnych dystansach w latach ubiegłych (Czechów Adeli Boudikovej, Jiriego Rocarka czy Polaków Róży Łyjak i weterana Waldemara Witulskiego oraz wielu innych) są wspaniali zawodnicy w innych dyscyplinach (jak jedna z najlepszych górskich ultramaratonek Magdalena Łączak), biegacze-obieżyświaty (zdobywcy tytułów Global Worldloppet Master za ukończenie wszystkich biegów należących do Worldloppet) Andrzej Guziński i Edward Traskowski, czy też symbole Biegu Piastów: Waldemar Judka i Stanisław Mroziński, którzy startują w jakuszyckich zawodach od lat 70. poprzedniego stulecia.

Bieg Piastów to nie tylko piękna historia. Na koronnym dystansie pobiegnie ponad pół setki dwudziestolatków. Najstarszy zawodnik – Maciej Ignatowski z Grójca, mógłby być ich pradziadkiem – jest po osiemdziesiątce

.Poza sportowymi emocjami, na uczestników i kibiców 42. Biegu Piastów czekać będą liczne atrakcje, w tym 3-dniowe pokazy kulinarne znanych z mediów Master Chefów, połączone z degustacją dań. Dla zawodników i kibiców gotować będzie między innymi mistrz kulinarny i podróżnik o greckim pochodzeniu Teo Teo Vafidis, znany z takich programów telewizyjnych jak Europa da się lubić, Pytanie na Śniadanie, Filozofia Smaku czy Teoria Smaku.
Dużą atrakcją 42. Biegu Piastów będzie również koncert Sidneya Polaka uświetniający dekorację zwycięzców na koronnym dystansie 50 km CT, strefa sportu z animowanymi zajęciami i konkursami dla dzieci i dorosłych, pawilon EXPO, z wystawcami oferującymi świetnej jakości odzież, akcesoria i odżywki oraz strefa Partnerów, w której odbywać się będą m. in. warsztaty i degustacje. W pawilonie EXPO będzie też można kupić pamiątkowe gadżety 42. Biegu Piastów, takie jak czapki biegowe, buffy, torby bawełniane, bidony czy termiczne koszulki.


Zapisy i więcej informacji, także praktycznych dotyczących zapisów i dojazdu do Jakuszyc na www.bieg-piastow.pl


Program 42. Biegu Piastów – Festiwalu Narciarstwa Biegowego:

24 lutego, sobota, godz. 10 – Rodzinna Dziesiątka 10 km CT (techniką klasyczną).
24 lutego, sobota, godz. 10.30 – Wyprawa Zuchów, około 1 km.
25 lutego, niedziela, godz. 10 – Memoriał Stanisława Michonia, 15 km CT.
25 lutego, niedziela, godz. 10.30 – Bieg Przedszkolaka, około 500 m.
26 lutego, poniedziałek, godz. 18 – Nocna Dziesiątka, 10 km CT.
2 marca, piątek, godz. 10 – Bieg Worldloppet 30 km FT (techniką dowolną).
2 marca, piątek, godz. 12 – Bieg na 7 km CT.
3 marca, sobota, godz. 9 – Bieg Worldloppet 50 km.
4 marca, niedziela, godz. 10 – Bieg Worldloppet 25 km CT.
4 marca, niedziela, godz. 12 – Bieg na 12 km CT.


Liczby 42. Biegu Piastów:
1610 – najwięcej zgłoszeń napłynęło na bieg na 50 km.
50 – tyle kilometrów pobiegnie niewidomy Bartosz Bierowiec.
Ponad 100 kg – o taką dodatkową kategorię poprosił żartem organizatorów Mikołaj Bącal z Zielonej Góry (wystartuje na 25, 30 i 50 km).
3 – tyle razy wygrał Bieg Piastów na głównym dystansie Stanisław Michoń. Bieg na 15 km jest jego memoriałem.

30 – z tylu krajów przyjadą zawodnicy.
4 – z tylu kontynentów przyjadą zawodnicy.
5860 – wszystkie zgłoszenia.
850 – zgłoszenia zawodników zagranicznych.
5100 – tyle zgłoszeń napłynęło na zawody w trakcie głównego weekendu Biegu Piastów (2-4 marca).
760 – tyle zgłoszeń nadesłano na zawody pierwszego weekendu (24-26 lutego).
5000 – zgłoszenia Polaków. Pięć pozostałych  krajów z największą liczbą zgłoszeń: 256 – Czechy, 232 – Niemcy, 56 – Włochy, 40 – Estonia, 37 – Rosja

Mieszkańcy polskich miast  z największą liczbą zgłoszeń:
378 – Warszawa
237 – Wrocław
165 – Jelenia Góra
152 – Poznań
108 – Kraków

Mieszkańcy zagranicznych  z największą liczbą zgłoszeń:
46 – Drezno
38 – Praga
23 – Liberec
20 – Wilno
18 – Jablonec nad Nysą