Menu

Nasz Patronat. Klimatyczne atrakcje IV Biegu Agrobex Piastowska Piątka w Pobiedziskach

14 maja 2018 - Biegaj i Zwiedzaj, NEWSY
Nasz Patronat. Klimatyczne atrakcje  IV Biegu Agrobex Piastowska Piątka w Pobiedziskach

Piastowski klimat (historyczny) i śródziemnomorski klimat (w powietrzu), a do tego biegacze poczuli się niczym Guliwerzy w Skansenie Miniatur Szlaku Piastowskiego. To tu mieściło się biuro zawodów i strefa dekoracji.

Tak było na IV Biegu Agrobex Piastowska Piątka (Agrobex Cykl Biegów 5/5) pod patronatem Przemysła II, który królował na awersie kolekcjonerskiego medalu. Limit 200 uczestników szybko się zapełnił. To już znak rozpoznawczy biegów zaliczanych do Agrobex Cykl Biegów 5/5. „Piątka” w Pobiedziskach była drugą imprezą z tegorocznego Cyklu, nad którym patronat objął Starosta Poznański Jan Grabkowski. Patronat honorowy nad edycjami Piastowskich Piątek sprawuje Pani Burmistrz dr Dorota Nowacka. Cykl odbywa się pod auspicjami „Biegaj i Zwiedzaj”. Relacja Telewizji STK

Trasa biegu wiodła malowniczymi terenami wokół Grodu Pobiedziska i pobliskiego jeziorka To tutaj, według podań historycznych, w 1000 roku w drodze z Poznania do Gniezna mieli się zatrzymać i biesiadować król Polski Bolesław Chrobry i cesarz niemiecki Otton III. Biegacze i ich rodziny mieli okazję zwiedzić wyjątkowy skansen. To pierwszy zbudowany w Polsce skansen miniatur architektury. Można w nim podziwiać miniatury najpiękniejszych zabytków Wielkopolski.

Medal IV Biegu Agrobex Piastowska Piątka

Słoneczna pogoda potęgowała wrażenia. Wszyscy uczestnicy, którzy stanęli na starcie, pokonali trasę w dobrej formie. Pierwszy na mecie zameldował się Radosław Pluciński ze Swarzędza (17:03), który wyprzedził Pawła Rogowskiego z Poznania (17:38) i Sławka Naskręta również z Poznania (17:51). Z pań najszybciej pokonała „piątkę” Katarzyna Kołankowska z Potaszy (21:06) przed Anną Leporowską ze Środy Wielkopolskiej (22:52) i Julią Drwęską – Michalską z Koziegłów (23:32). Na trasie też rywalizowali miłośnicy nordic walking. Najszybciej przymaszerował na metą Marcin Chmielewski z Poznania (34:29), a z pań Justyna Machowska z Łubowa (37:39).

Piastowskie Piątki organizowane są przy współpracy Gminy Pobiedziska – Ośrodka Sportu i Rekreacji w Pobiedziskach, który jest też organizatorem Biegu Jagiełły (8 lipca), górskiego półmaratonu w sercu Wielkopolski. Artur Krysztofiak, dyrektor OSiR-u w Pobiedziskach, podkreśla, że to jedyny w swoim rodzaju półmaraton, który jest sprawdzianem dla prawdziwych biegaczy.

– W ubiegłym roku w naszych biegach zaliczanych do Agrobex Cykl Biegów 5/5 wystartowało łącznie ponad tysiąc biegaczek i biegaczy oraz miłośników nordic walking – podkreśla Przemek Walewski, szef zawodów. – Do startu w naszych biegach zapraszamy zarówno doświadczonych biegaczy, jak i tych początkujących. Kameralna atmosfera, ograniczony limit uczestników przyciągają tych, którzy cenią sobie aktywny styl życia. Udział w zawodach to dodatkowa motywacja, by regularnie trenować. Edycje biegów zorganizowanych w Pobiedziskach nawiązują do historii Szlaku Piastowskiego i pokazują walory krajoznawcze Parku Krajobrazowego Promno.

Kolejna odsłona „piątek” w Pobiedziskach, V Bieg Agrobex Piastowska Piątka, wystartuje bowiem w Parku Krajoznawczym Promno (25 sierpnia). Tu też obowiązuje limit 200 uczestników.

Galeria FOTO

Wynik IV Bieg Agrobex Piastowska Piątka
Wyniki Agrobex Cykl Biegów 5/5 Edycja 2018 (po dwóch biegach)

Klasyfikacja w rankingu „Agrobex Cykl Biegów 5/5 sezon 2018”:

Uczestnicy muszą wystartować i ukończyć 3 z 5 zaplanowanych zawodów – wszystkie na dystansie 5 km ( dwa biegi w Swarzędzu – 25 marca i 25 listopada, dwa w Pobiedziskach – 13 maja i 25 sierpnia i jeden w Poznaniu – 30 września). Podsumowanie i ceremonia zakończenia Cyklu odbędzie się 25 listopada 2018 r. podczas VIII Biegu „AGROBEX Zalasewska Piątka Swarzędz”.

Szczegóły na naszej stronie


WOB, Fot. Maciej Nowaczyk