Menu

MŚ Oregon. Drugie srebro Katarzyny Zdziebło w chodzie na 35 km!

25 lipca 2022 - NEWSY
MŚ Oregon. Drugie srebro Katarzyny Zdziebło w chodzie na 35 km!

Polka od początku szła na czele stawki, wspólnie z Kimberly García León, która triumfowała kilka dni temu na dystansie 20 kilometrów. Nasza wicemistrzyni świata od startu utrzymywała dobre tempo. Wspólnie z Peruwianką budowała coraz wyraźniejszą przewagę nad maszerującą na trzeciej pozycji Chinką Qieyang, która z kolei oddalała się od pozostałych chodziarek. 

Jeszcze przed 20 kilometrem Polka i Peruwianka zdublowały niemal połowę rywalek. Na 18 kilometrze zawodniczka z Ameryki Południowej odskoczyła na kilka metrów, budując przewagę. Później Zdziebło zaczęła jednak odrabiać starty do liderki. Niestety na nieco ponad 7 kilometrów przed metą rywalka ponownie oddaliła się od biało-czerwonej. Tej starty już nie udało się odrobić.

Ostatecznie podopieczna Grzegorza Tomali finiszowała druga z czasem 2:40.03 (Peruwianka złoto zdobyła z rekordem Ameryki Południowej – 2:39.16). To oznaczało drugie srebro dla Polki w Eugene oraz rekord Polski. Dotychczasowy rekord życiowy poprawiła o ponad 9 minut. Jednocześnie Zdziebło została pierwszą polską lekkoatletką, która zdobyła dwa medale na jednych mistrzostwach świata. Jedynym naszym reprezentantem, który wcześniej dokonał takiej sztuki był Marek Plawgo – zdobywając dwa brązy przed piętnastu laty w Osace.

Na jedenastym miejscu – z rekordem życiowym 2:49:43 – finiszowała Olga Niedziałek.


Źródło: PZLA.PL Maciej Jałoszyński