Menu

Nasz Patronat. Ekonomiczna Piątka nad poznańską Maltą!

28 lutego 2019 - NEWSY
Nasz Patronat. Ekonomiczna Piątka nad poznańską Maltą!

7 kwietnia 2019 roku odbędzie się bieg o puchar JM Rektora ,prof. dr hab. Macieja Żukowskiego, Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu prof. dr hab. Macieja Żukowskiego  czyli „Ekonomiczna Piątka”.  Obecna, dziewiąta edycja planowana jest na około 800 osób. Imprezą towarzysząca będzie Marsz Nordic Walking „Ekonomiczny Marsz na Piątkę”. W tym roku bieg będzie pierwszym sportowym akcentem obchodów 100-lecia AZS Poznań.

Start biegu jest planowany na godz.12.00 (natomiast start marszu o godz. 10.30 –  ta sama trasa) i obejmuje trasę wokół jeziora Maltańskiego. W poprzednich edycjach gośćmi honorowymi byli  olimpijczycy m.in. mistrz olimpijski w rzucie młotem Szymon Ziółkowski, Patrycja Wyciszkiewicz olimpijka z Londynu oraz Rio de Janeiro, Małgorzata Sobańska – rekordzistka Polski w biegu maratońskim. 

W poprzednich biegach biegu brali udział Prezydent Miasta Poznania Ryszard Grobelny, Prorektor Politechniki Poznańskiej Stefan Trzcieliński oraz senator RP Piotr Gruszczyński. Obecnie Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu jest najbardziej rozbieganą uczelnią w kraju. Regularnie na zawodach biegowych startują m.in. były Rektor  UEP prof. dr hab Marian Gorynia, prof. dr hab. Cezary Kochalski, którzy są zrzeszeni w Klubie Biegacza UEP, któremu przewodzi dr hab. Waldemar Budner, prof nadzw. UEP.

Zapisy i informacje


W biegu mogą wziąć udział nawet niedoświadczeni biegacze, którzy rozpoczynają swoją przygodę z bieganiem, gdyż jest to najbardziej przyjazny dystans. .Bieg rozgrywany jest w formule otwartej dla wszystkich chętnych. Oplata startowa wynosi 20 zł. Bieg „ Ekonomiczna Piątka” o tytuł JM Rektora Uniwersytetu Ekonomicznego jest  kontynuacją biegu z okazji 85-lecia powstania Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu  „Jubileuszowa Piątka”, który odbył się  21 października 2011 roku. Poprzednia edycja biegu w 2018 roku zgromadziła na starcie 700 osób. W bieżącym roku odbędzie się już się już dziewiąta edycja biegu pn. „Ekonomiczna Piątka”, który będzie biegiem  o charakterze akademickim, lecz będzie rozgrywany również w formule otwartej. 

Historia rozgrywania biegów na Uniwersytecie Ekonomicznym sięga lat 80-tych XXw. Wówczas to Uczelnia zorganizowała Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w biegach przełajowych, a następnie pierwszy raz w Polsce Akademickie Mistrzostwa Świata w biegach przełajowych. Startowały w  nich m.in. reprezentacje Uniwersytetów z Rotterdamu, Barcelony, Paryża, Berlina.W późniejszym okresie Uniwersytet Ekonomiczny był  również gospodarzem rozgrywanych Grand Prix Polski na 10 km nad Jeziorem Maltańskim, nad którym obecnie rozgrywany jest bieg „Ekonomiczna Piątka”.Organizatorem biegów Grand Prix Polski  w latach 90 na 10 km był Janusz Grzeszczuk (wieloletni kierownik Studium Wychowania Fizycznego i Sportu Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, znakomity trener oraz działacz Polskiej i Wielkopolskiej lekko atletyki) , który również było pomysłodawcą biegu Jubileuszowa Piątka , który później przyjął nazwę „Ekonomiczna Piątka”.