Menu

Nasz Patronat. Królewska Korona „Słowaka”

9 czerwca 2019 - NEWSY
Nasz Patronat. Królewska Korona „Słowaka”

Tradycji ponownie stało się zadość… Upalna pogoda na XIII Grodziskim Hunters Półmaratonie „Słowaka” plus równie gorący doping mieszkańców na całej trasie biegu. Biegliśmy nie tylko z głowami w słońcu, ale także w deszczu kurtyn wodnych, zraszaczy, domowych. Do tegorocznej edycji zgłosiła się rekordowa liczba 3744 osób z całej Polski oraz goście z zagranicy. W tej liczbie było aż 1186 kobiet!

Każdy zawodnik, który ukończył w wyznaczonym limicie czasu bieg otrzymał medal w kształcie korony, którym nawiązuje do historii Grodziska Wielkopolskiego. W herbie miasta na tronie zasiada król Przemysł II ,założyciel miasta. Miłą niespodzianką, jak zawsze, był pakiet startowy.

Ten bieg to ewenement nie tylko w skali kraju. Zapisy na „Słowaka” trwają jak mgnienie wiosny! Większość nie zdąży zasiąść przed komputerem lub wyciągnąć „komórki”, gdy na listach startowych jest już komplet. Nic dziwnego, bo to jeden z najpopularniejszych biegów nie tylko w Wielkopolsce, ale w całej Polsce.

Na linii startu stanęło 3182 osoby, a ukończyło półmaraton 3160. Z mężczyzn najszybszy był Pavlo Olinyk z Ukrainy (1:10:46). Najlepszy z Polaków Tomasz Szymkowiak uplasował się na czwartym miejscu (1:11:59). Wśród kobiet na pierwszym miejscu finiszowała Ukrainka Valentyna Kiliarska (1:23:34), która wyprzedziła Polki Sandrę Nowak (1:24:50) i Karolinę Bilawę (1:25:14).

Organizatorzy po biegu przyznali, że trasa była dłuższa o ok. 600 metrów, ponieważ służby źle ustawiły punkt nawrotu na agrafce. Biegacze po tym komunikacie skandowali; „Nic się nie stało!”. To olbrzymi kredyt sympatii do organizatorów tego wyjątkowego biegu w skali kraju.

Fot. NaszeMiasto.pl

Na starcie stanęła też liczna Drużyna w barwach WSZYSTKOOBIEGANIU.PL – Gosia Tarnowska, Klaudia Walewska, Rafał Helak, Filip Buszkowski, Przemysław Malicki, Maciej Sobkowiak, Krzysztof Purczyński, Piotr Ługowski i Przemek Walewski.

Z Markiem Małeckim pomysłodawcą „Słowaka”

Warto wiedzieć:

Półmaraton „Słowaka” impreza organizowana w Grodzisku Wielkopolskim od 2007 roku. Jej pomysłodawcą jest wieloletni nauczyciel wychowania fizycznego w Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego, Marek Małecki. Sam pomysł zorganizowania w małym mieście liczącym 13.947 mieszkańców, jakim jest Grodzisk Wielkopolski, tego typu imprezy zrodził się w głowie Marka Małeckiego w momencie, kiedy to w liceum zaczęto przygotowywać się do uczczenia 80. rocznicy nadania szkole imienia Juliusza Słowackiego.

Wtedy to właśnie Marek zaproponował, aby z tej okazji w mieście zorganizować bieg uliczny i nazwać go Grodziskim Półmaratonem „Słowaka” ( od patrona szkoły Juliusza Słowackiego). W pomyśle tym widział nie tylko jeden z elementów obchodów 80. rocznicy nadania szkole imienia, ale także możliwość promowania zdrowego stylu życia, mody na uprawianie sportu, jak również promocji miasta, które mimo iż jest nieduże może poszczycić się wieloma pięknymi miejscami.

Fot. Hernik Team

„Półmaraton to prawdziwe święto całego Grodziska Wielkopolskiego! Mieszkańcy nie tylko goszczą przyjezdnych biegaczy, ale sami licznie biorą udział w biegu głównym i biegach dla dzieci i młodzieży „, cieszy się burmistrz miasta Piotr Hojan.

Marek Małecki podkreśla, że coraz częściej widzi na ulicach miasta i jego okolic mieszkańców, którzy biegają. Statystycznie przypada jeden biegacz na 50 mieszkańców miasta. Do dzisiaj Marek jest głównym motorem napędowym i dyrektorem półmaratonu. „Zaraz po biegu spotyka się Komitet Organizacyjny i omawiamy na gorąco wszystko, co związane jest z organizacją półmaratonu. Naszą ambicją jest nie tylko perfekcyjna organizacja, ale także rozwój imprezy zarówno od strony biegaczy, jak i zaangażowania mieszkańców”, podkreśla Marek Małecki.

Pełne wyniki


i