Menu

Nasz Patronat. Półmaraton Mogilno – Trzemeszno na Święto 3 Maja!

4 maja 2018 - Biegaj i Zwiedzaj, NEWSY

Ogólnopolski Bieg im. Jana Kilińskiego to bieg z tradycją. W tym roku odbył się jego 27. edycja. Trasa półmaratonu wiedzie z Mogilna do Trzemeszna. W tym roku biegacze mieli do pokonania nie tylko wymagającą trasę, ale i upalną pogodę. Rozegrane zostały także biegi towarzyszące na dystansie 3,5 km oraz biegi dziecięce i młodzieżowe.

Uczestnicy XXVII edycji półmaratonu tradycyjnie wystartowali na rynku w Mogilnie i finiszowali w Trzemesznie na Stadionie Miejskim. Już po starcie uformowała się czołówka, która pomiędzy sobą rozegrała walkę o czołowe lokaty w kategorii generalnej oraz kategoriach wiekowych. Maciej Łucyk, Pavel Olijnyk, Zbyszek Kledzik, Przemek Walewski, Andrzej Gromadziński, Adrian Graczyk i Rafał Czarnojańczyk. „Etapem prawdy” był odcinek polną drogą, gdzie znajdował się punkt kontrolny 10. kilometra. Pierwszy na miecie był Ukrainiec Pavel Olijnyk (1:13:00), na kolejnych miejscach uplasowali się Zbyszek Kledzik (1:14:36) i Maciej Łucyk (1:17:34). Na 8. miejscu przybiegł reprezentant naszego Portalu Przemek Walewski (1:20:46), wygrywając w kategorii wiekowej i wyprzedzając kolejnych zawodników z Ukrainy i Litwy.

Wśród kobiet zwyciężyła Yuliya Diatlowa z Ukrainy (1:25:39) przed swoją rodaczką Swietłaną Olijnyk (1:25:42). Pierwszą Polka była Izabela Wierzchowska (1:27:49), która uplasowała się na trzeciej pozycji w klasyfikacji kobiet. Na wysokim 5.miejscu finiszowała nasza reprezentantka Klaudia Walewska (1:31:38), wygrywając pierwsze miejsce w kategorii wiekowej K40 z zawodniczką z Ukrainy. Półmaraton ukończyły 472 osoby (limit startujących wynosił 500 zawodników).

Półmaraton należy do II Grand Prix Biegów OSiR w Trzemesznie wraz z XVI Zimowym Biegiem Trzech Jezior 15 km (10.02.2018) oraz III Letnim Biegiem Trzech Jezior 15 km (02.09.2018). Medale z biegów tworzą piękny tryptyk, który będzie można umieścić w drewnianym etui. Oprócz biegów organizatorzy przygotowali wiele innych atrakcji np. wystawy lokalnych wyrobów czy pokaz i paradę motocykli ulicami Trzemeszna. Bieg Kilińskiego zaliczany jest też do GPX Wielkopolski w Półmaratonie.

Biegi młodzieżowe im. Henryka Bisikiewicza w Trzemesznie

Tuż przed 27 Ogólnopolskim Biegiem im. Jana Kilińskiego w Trzemesznie odbyły się Biegi młodzieżowe im. Henryka Bisikiewicza. Na biegi dzieci nie było wcześniejszych zapisów, każde dziecko, które pojawiło się na stadionie mogło wystartować w zawodach. Organizacja biegu sprawna. Biegi na krótkie dystanse do 400m odbywały się na stadionie, a dłuższe miały swój start poza stadionem. Na mecie czekały na dzieci medale (w kształcie linijki – kolejne części będzie można zdobyć już 2 września i w lutym 2019r.), napoje. Był też poczęstunek, ciasta, drożdżówki, faworki, pajdy ze smalcem i grochówka. Zwycięzcy zostali nagrodzeni pucharami i nagrodami rzeczowymi.