Menu

W Kościanie finał Grand Prix Wielkopolski w Półmaratonie

31 października 2017 - NEWSY, Zapowiedzi
W Kościanie finał Grand Prix Wielkopolski w Półmaratonie

XIII Międzynarodowy Kościański Półmaraton im. dr. Henryka Florkowskiego jest największą imprezą biegową  na Ziemi Kościańskiej. Jego pomysłodawcą jest Roman Talikadze, który od pierwszej edycji jest dyrektorem biegu.

Zawody odbywają się od 2005 roku, a każda kolejna edycja cieszy się coraz większą sympatią biegaczy, co odzwierciedla rosnąca frekwencja. Impreza organizowaną wspólnie przez Starostwo Powiatowe w Kościanie oraz LKS Sana Kościan przy wsparciu samorządów gmin Ziemi Kościańskiej, organizacji sportowych, sponsorów.

Dla wielu zawodników kościański bieg, organizowany tradycyjnie na początku listopada, jest zwieńczeniem sezonu startowego i zarazem stałym punktem kalendarza biegowego. Jednocześnie jest to ostatni bieg w ramach GRAND PRIX WIELKOPOLSKI W PÓŁMARATONIE, którego zwieńczeniem uhonorowanie osób, które przez cały sezon przebiegły półmaraton w kilkunastu miastach Wielkopolski.

Fot. www.koscianskipolmaraton.pl

Od początku w organizację półmaratonu zaangażowany jest dyrektor biegu Roman Talikadze (na zdjęciu poniżej), lokalny i ogólnopolski animator biegów. Znany jest nie tylko jako organizator, ale także trener wielu utytułowanych zawodniczek i zawodników w biegach górskich.

Fot. NaszeMiasto.pl


Strona organizatora biegu


O Patronie Półmaratonu:
Dr med. Henryk Florkowski urodził się 14 lipca 1921 r. w Lesznie i tam uczęszczał do Szkoły Powszechnej, Gimnazjum i od 1938 r. do Państwowego Liceum im. Stanisława Leszczyńskiego. Wybuch II wojny przerwał dalszą edukację. W czasie okupacji pracował jako robotnik na różnych stanowiskach. W 1941 r. zbiegł z prac przymusowych z Niemiec. Aresztowany, osadzony w obozie karnym. Po ciężkiej chorobie w 1942 r. został zwolniony i wrócił do domu. Naukę kontynuował na tajnych kompletach i w1943 r. uzyskał maturę.

Po zakończeniu działań wojennych w kwietniu 1945 r. rozpoczął studia na wydziale Lekarskim Uniwersytetu Poznańskiego i w 1950 r. uzyskał dyplom lekarza. zięki prowadzonym badaniom i swym publikacjom wniósł poważny wkład w poszerzanie i upowszechnianie wiedzy o Ziemi Kościańskiej. Zmarł 26 grudnia 2003 r. i został pochowany w Kościanie.

Więcej informacji o Patronie