Menu

Wyjątkowy Półmaraton 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego!

8 stycznia 2019 - NEWSY
Wyjątkowy Półmaraton 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego!

Studenci i doktoranci, absolwenci, pracownicy oraz przyjaciele Uniwersytetu Poznańskiego wystartują 14 kwietnia w 12. PKO Poznań Półmaratonie. W tym roku odbywają się obchody 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego. Jubileusz będzie miał swój akcent podczas tegorocznej edycji biegu. Publikujemy szczegóły o Półmaratonie 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego, który odbędzie się w ramach 12.PKO Poznań Półmaraton.

W Collegium Minus UAM w Poznaniu odbyła się specjalna konferencja prasowa poświęcona uniwersyteckiemu półmaratonowi. Jak podkreślił prof. dr hab. Tadeusz Wallas, prorektor ds. kadry i finansów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu: „W ramach obchodów Jubileuszu 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego odbywają się wydarzenia naukowe, kulturalne, rozrywkowe i sportowe. Dziś zapraszamy właśnie na wydarzenie sportowe – mam nadzieję, że udział w nim weźmie kilkanaście tysięcy osób”.

Prof. dr hab. Michał Musielak, prorektor ds. organizacji, promocji i współpracy z regionem Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu zaznaczył, że” Jako historyk i autor biografii o Heliodorze Święcickim mam okazję przypomnieć, że to właśnie pierwszy Rektor Heliodor Święcicki zaprosił do Poznania Eugeniusza Piaseckiego, założyciela pierwszej w Polsce Katedry Wychowania Fizycznego. Myślę, że pozytywny stosunek Heliodora Świeckiego do sportu przejawia się również we wsparciu Akademickiego Związku Sportowego, który powstał 6 miesięcy po inauguracji roku akademickiego 7 maja 1919 roku.”

Prof. dr hab. Jan Celichowski, prorektor ds. nauki Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu dodał, że nie pamięta się o historii Uniwersytetu Poznańskiego, dlatego każdy uczestnik biegu otrzyma krótka ulotkę o tym, czym był Uniwersytet Poznański, jak został podzielony na cztery uczelnie w latach 50. Na trasie biegu w równych odległościach będzie stało 100 studentów z datami kolejnych 100 lat historii, wyznaczając najważniejsze okresy i wydarzenia historyczne.

Uczestnicy Półmaratonu 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego będą mogli wystartować w ramach kilku kategorii męskich i żeńskich: student i doktorant, pracownik, absolwent lub przyjaciel UP. Dla trzech zwycięzców w każdej kategorii przewidziane są nagrody finansowe rektorów czterech uczelni: 3 tys. zł za I miejsce, 2 tys. zł za II miejsce i 1 tys. zł za III miejsce. Zwycięzcy zostaną uhonorowani podczas Gali Sportu, którą planujemy na 8 maja 2019 r. – dzień po głównych uroczystościach.

Iwona Cieślik, rzeczniczka Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu podkreśliła, że „Jako organizatorom, zależy nam na tym, aby do świętowania naszego Jubileuszu włączyło się jak najwięcej osób, również spoza społeczności akademickich czterech uniwersytetów, mieszkańcy Poznania, Wielkopolski czy nawet Polski. Dlatego w planie obchodów znalazły się różnorodne wydarzenia kulturalne, naukowe, ale i sportowe. „

Na 12. PKO Poznań Półmaratonu można się już zapisywać. Obecnie na liście startowej jest już blisko 3 000 zawodników. Do 28 lutego opłata startowa wynosi 90 zł. Po tym terminie ulegnie ona zwiększeniu.

Start Półmaratonu: 14 kwietnia 2019 o godz. 10.00.

Więcej informacji