Menu

Zmarła Irena Szewińska …

30 czerwca 2018 - NEWSY
Zmarła Irena Szewińska …

W piątek późnym wieczorem, ok. 23:30 29 czerwca, w szpitalu przy ul. Szaserów w Warszawie, w wieku 72 lat, zmarła Irena Szewińska – siedmiokrotna medalistka olimpijska, najwybitniejsza polska lekkoatletka. Pamiętamy!

Irena Kirszenstein-Szewińska urodziła się 24 maja 1946 w Leningradzie. Jej rodzice poznali się w Uzbekistanie, dokąd w 1941 ewakuowano kijowskie zakłady, w których pracowała matka Ireny, a także leningradzki instytut, w którym studiował jej ojciec. W 1947 r. Kirszensteinowie wraz z córką osiedlili się w Warszawie. Wybitna polska lekkoatletka specjalizująca się w biegach sprinterskich i skoku w dal, a po zakończeniu kariery działaczka krajowych i międzynarodowych organizacji sportowych. Dama Orderu Orła Białego.

fot. Wikipedia

Należała do najbardziej utytułowanych polskich sportowców i najwybitniejszych lekkoatletek w historii: stawała na podium na czterech kolejnych igrzyskach olimpijskich. Siedmiokrotna medalistka igrzysk olimpijskich (3 medale złote, 2 srebrne i 2 brązowe) oraz dziesięciokrotna medalistka mistrzostw Europy (10 medali na otwartym stadionie i 3 w hali).

Wielokrotna reprezentantka Polski w meczach międzypaństwowych i Pucharze Europy. W latach 1965–1979 zdobyła 24 medale mistrzostw Polski w biegu na 100 metrów, 200 metrów, 400 metrów, w sztafecie 4 × 100 metrów oraz w skoku w dal. Czterokrotnie była wybierana najlepszym sportowcem Polski w plebiscycie Przeglądu Sportowego i czterokrotnie zajmowała drugie miejsce. W 1974 agencja prasowa United Press International wybrała ją najlepszą sportsmenką na świecie.