Menu

Czołówka światowego triathlonu wraca do Poznania!

31 maja 2017 - Zdrowie

Ponad 3150 zawodników z całego świata w ostatni weekend czerwca przyjedzie do Poznania, aby rywalizować na wielkopolskich trasach. To już piąta edycja poznańskiego triathlonu, który zapowiada się na jedną z największych imprez tego typu w Europie Środkowo-Wschodniej. Na dystansie 56,5 km zawodnicy rywalizować będą o Puchar Prezydenta Poznania.

W dniach 24-25 czerwca Poznań po raz kolejny zamieni się w triathlonową stolicę Europy. Po ubiegłorocznych Mistrzostwach Europy oraz wcześniejszych edycjach, które wyrobiły stolicy Wielkopolski dobrą opinię wśród zawodników na całym świecie, wszystko wskazuje na to, że w tym roku będzie rekordowa liczba zawodników zagranicznych. Do tej pory na listach startowych aż 14% zawodników stanowią zagraniczni goście, co daje 444 triathlonistów.
– Cieszymy się, że dobra opinia o naszych zawodach rozchodzi się po całej Europie, a nawet i świecie. To na pewno nie byłoby możliwe gdyby nie bardzo duże zaangażowanie organizacji Challenge Family oraz Miasta Poznań podczas zeszłorocznych Mistrzostw Europy – mówi Wojciech Kruczyński, Prezes Endu Sport oraz współorganizator Challenge Poznań. – Zrobimy wszystko co w naszej mocy, aby zawodnicy wyjechali z Poznania z dobrymi wspomnieniami i chęcią powrotu za rok – dodaje Kruczyński.

Utrzymać poziom

Największym wyzwaniem organizatorów było utrzymanie poziomu sportowego sprzed roku, kiedy to rywalizowano o tytuł Mistrza Europy na dystansie długim. Jednak dzięki współpracy z cyklem Challenge Family, w ramach którego zawodnicy zbierają punkty do klasyfikacji generalnej ogólnoświatowego rankingu, oraz uruchomieniu dodatkowej rywalizacji – Puchar Prezydenta Miasta Poznania – z atrakcyjnymi nagrodami spowodowało, że wielu zawodników PRO zdecydowało się na start w stolicy Wielkopolski.
– Co prawda nie możemy organizować Mistrzostw Europy co roku, ale udało nam się wszystko poukładać w taki sposób, że do Poznania ponownie przyjedzie czołówka zarówno polskiego, jak i europejskiego triathlonu. Mamy nadzieję, że kibice z Poznania i okolic podobnie jak w ubiegłym roku będą żywiołowo dopingować zawodników – mówi Kruczyński.

Powrót do przeszłości

Challenge Poznań w całości (oprócz trasy rowerowej) wraca w okolice Jeziora Maltańskiego. Dzięki zmianie zawodnicy, ich rodziny, jak i kibice będą mieli dostęp do startu i mety praktycznie w jednym miejscu. Dodatkowo, podobnie jak w ubiegłym roku, w okolicach poznańskiej Malty zlokalizowana zostanie specjalna strefa kibica, w której wszyscy będą mogli aktywnie spędzić czas w oczekiwaniu na swoich faworytów, poznać tajniki triathlonu, czy też smacznie zjeść na festiwalu Food Trucków.


– Dokładamy wszelkich starań do tego, aby każdy kto przyjedzie do Poznania wyjechał z tego miasta zadowolony. Wcześniejsze imprezy, takie jak triathlon, półmaraton, maraton, czy UEFA Euro 2012, są dla nas wzorem i mamy nadzieję, że w tym roku nasi goście będą przynajmniej tak samo zadowoleni jak wcześniej – mówi Tomasz Lewandowski, wiceprezydent Miasta Poznań. – Dobra infrastruktura sportowa, duża baza hotelowa oraz restauracyjna wpływają na to, że nasze miasto jest idealne dla sportowców oraz kibiców. Nie możemy się doczekać, aby znów pokazać wszystkim nasz potencjał organizacyjny – dodaje Prezydent.

Święto dla wszystkich

Podczas Challenge Poznań 2017 zawodnicy wystartują aż na czterech dystansach – sprint, 56,5km, 112,95km oraz pełny. To powoduje, że stolica Wielkopolski jest idealnym miejscem zarówno dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z triathlonem, jak i dla tych, których traktują tę imprezę jako główny punkt sezonu. Właśnie ta różnorodność powoduje, że w Poznań stanie się triathlonowym centrum Europy, które połączy w sobie zarówno zawodowców, jak i amatorów.
– Pokazujemy, że triathlon to sport dla każdego. Bez względu na to czy ktoś jest początkujący, czy może ktoś szuka wielkich sportowych wyzwań, na pewno znajdzie coś dla siebie podczas Challenge Poznań – podsumowuje Kruczyński.

Więcej informacji na temat imprezy można znaleźć na stronie: http://challenge-poznan.pl/

Dodaj komentarz