Menu

45. Nationale-Nederlanden Maraton Warszawski na nowej trasie i zwycięstwo Ewy Jagielskiej!

25 września 2023 - NEWSY

Triumfatorką w kategorii kobiet została Polka Ewa Jagielska w czasie 02:34:43. Wśród mężczyzn zwyciężył Levente Szemerei z Węgier – 02:15:32. Najlepszy z Polaków Artur Olejarz (02:17:48) zajął 4. miejsce.

Podczas 45. Nationale-Nederlanden swoją premierę miał format TEAM UP! Europe. To drużynowa rywalizacja mieszanych teamów maratońskich. Pierwsze, historyczne zwycięstwo odniosła reprezentacja Ukrainy. Na drugim stopniu podium stanął zespół CONTINENTAL, w którego skład wchodzili zawodnicy z Polski, Włoch i Wielkiej Brytanii, trzecie miejsce wywalczyła drużyna z Belgii. W Nice To Fit You Warszawskiej Dysze, towarzyszącej 45. Nationale-Nederlanden Maratonowi Warszawskiemu, triumfatorem wśród panów został Andrzej Starżyński, który pokonał dystans 10 kilometrów w 00:30:48. Wśród pań najszybsza była Izabela Paszkiewicz z czasem 00:33:17. Na drugiej pozycji w gronie mężczyzn zameldował się Paweł Młodzikowski z czasem 00:31:50, a trzeci finiszował Michał Misiewicz z czasem 00:32:11. Kobiece podium uzupełniły Sabina Jarząbek (00:33:26) oraz Monika Jackiewicz (00:34:51).

4x fot. Piotr Dymus

W tym roku po raz pierwszy w historii Maraton Warszawski wystartował i zakończył się w samym centrum Warszawy – przy ulicy Emilii Plater. Trasa dała możliwość przebiegnięcia przez aż siedem dzielnic stolicy i największe arterie miasta. Dla Warszawy wydarzenie było okazją do promocji walorów turystycznych i sportowych, zaś dla kibiców i mieszkańców szansą na dobrą zabawę, aktywne spędzenie czasu i obserwowanie biegania na wysokim, europejskim poziomie. Biuro zawodów w Pałacu Kultury i Nauki, start i meta na Emilii Plater, Miasteczko Biegacza na Placu Defilad – centrum sportowych emocji ulokowane było w samym sercu Warszawy.

Uczestnicy maratonu i biegów towarzyszących mogli zapisywać się na bieg ścieżką charytatywną #BiegamDobrze. W ramach tej akcji każdy biegacz mógł wspomóc jedną – wybraną spośród dziewięciu organizacji dobroczynnych. Wszyscy, którzy zebrali kwotę minimalną, otrzymali w prezencie pakiet startowy oraz wyjątkowy, pomarańczowy numer z logiem wybranej fundacji. W tym roku z unikatowym numerem startowym na trasę maratonu wyruszyło blisko 600 osób! Tylko do tej pory w ramach akcji #BiegamDobrze przy wrześniowym wydarzeniu, udało się zebrać już blisko 400 tysięcy złotych, a od początku jej istnienia, czyli od 2015 roku – 8 milionów! W słusznej sprawie biegnie się lżej!

Prezentujemy klasyfikację końcową rywalizacji. Wynik drużyny to trzy najlepsze wyniki członków zespołu na mecie przeliczane na punkty na podstawie kalkulatora World Athletics uwzględniającego różnice między kobietami i mężczyznami. TEAM UP! Europe – klasyfikacja drużynowa wewnątrz 45. Nationale-Nederlanden Maratonu Warszawskiego

1. TOP SPORT UKRAINE (Olga NYZHNYK, Marina NEMCHENKO, Mykola MEVSHA, Vitalyi SHAFAR) – 3164 pkt
  2. TEAM CONTINENTAL (Ewa JAGIELSKA, Artur OLEJARZ, Dan NASH, Benedetta COLIVA) – 3116 pkt
  3. WINGS FOR ATHLETES BELGIUM (Hanna VANDENBUSSCHE, Enzo NOEL, Yohan ZARADZKI) – 2991 pkt
  4. SYNERGY TEAM HUNGARY (Levente SZEMEREI, Zsofia ERDELYI, Katalin KOVACS-GARAMI, Peter JENKEI) – 2954 pkt
  5. SZWAJCARIA (David KELLER, Alemitu CLERC-BEKELE, Rahel MEILI, Elias GEMPERLI) – 2871 pkt